Yer Gösterme Sözleşmesi Örneği


Ülkemizde hizmet vermekte olan emlakçılar verdikleri hizmetler sonucunda kendi hizmet bedellerini yani emlakçı komisyonlarını almaktadır. Ancak bazı alıcı ve satıcılar bu komisyonu ödememek için emlakçıyı aradan çıkarmaktadır. Yer gösterme sözleşmesi de bu komisyonu koruma altına almaktadır. Ayrıntılar haberimizde…

Ülkemizde ve dünya genelinde emlakçılar ve emlak danışmanları hizmet vermektedir. Bu emlakçılar bilindiği üzere mülkiyet alım satım işlemlerinden ve kiralama işlemlerinden belirli oranlarda komisyon almaktadır. Bu alınan komisyon bazı durumlarda tehlikeye girebiliyor. Alıcıyı mülkiyete götürerek gezdirmeniz halinde eğer beğenirse emlakçıyı bir süre oyalayabilir ve bu süreç içerisinde mal sahibini bularak komisyondan kurtulmak için bu şekilde mülkiyet alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yer Gösterme Sözleşmesi Örneği

Bu gibi durumların meydana gelmesi halinde emlakçı hakkı olan komisyonu alamamış oluyor. İşte bu sözü edilen durumun önüne geçilebilmesi için yer gösterme sözleşmesi ya da yer gösterme belgesi adı altında mülkiyetin gösterildiğini kayıt altına alma durumu vardır. Ancak bu belgeyi ülkemizde pek çok emlakçı düzenlemez ve bu sebepten ötürü mağduriyet durumu oluşabilir.

Söz konusu olan gayrimenkul yer gösterme sözleşmesi aracılığıyla kime hangi mülkiyeti ya da konutu kim tarafından hangi zaman dilimi içerisinde gösterildiği belirtilmektedir. Bu sözleşme sayesinde emlakçılar kendi portföyünü ve haklarını koruma altına almış oluyor. Bu sözleşmenin amacı ilerleyen dönemlerde meydana gelebilecek herhangi bir sorun karşısında yer gösterme sözleşmesini imzalatan emlakçı tarafından o yerin kendisi tarafından gösterildiğine dair kayıtları delil olarak kullanabilir.

Eğer bu belirtmiş olduğumuz yer gösterme sözleşmesini emlakçılar imzalatmaz ise ilerleyen dönemlerde oluşabilecek sıkıntılar karşısında yapmış olduğu aracılık hizmeti için herhangi bir hak iddia edemez. Emlakçıların verdikleri hizmetler karşısında alacakları komisyonu güvence altına alan bu yer gösterme sözleşmesi kesinlikle imzalanmalıdır. Eğer bu sözleşme olmasına rağmen üst kısımda verdiğimiz örnekte olduğu gibi emlakçının saf dışı bırakılması gibi durumlarda emlakçılar icra ve mahkeme yolu ile hakkı olan komisyonları alabilirler.

Ülkemizde emlak hizmetleri üzerine kurumsallaşmış olan firmalar düzenli olarak bu yer gösterme sözleşmesini kullanırken normal emlakçıların kullanmaması kendi açılarından olumsuz sonuçlar meydana getiriyor. Bahsetmiş olduğumuz yer gösterme sözleşmesi ilgili mesken alıcıya gösterilmeden önce imzalanmalıdır. Aksi halde meskenin gösterilmesinden sonra imzalatamayabilirsiniz. Bu noktada müşterinin bu sözleşmeyi imzalamasına ikna edilmesi de size kalmış bir durumdur.

Yer Gösterme Sözleşmesi Örneği için Tıklayın

Yer Gösterme Sözleşmesi Örneği hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !