Yer Gösterme Sözleşmesi Geçerliliği


Bildiğiniz gibi ülkemizde hizmet veren emlakçılar verdikleri alım satım ve kiralama hizmetleri karşısında emlakçı komisyonu olarak bir bedel almaktadır. Bu emlakçı komisyonunu ödememek için emlakçıyı aradan çıkartma durumuna karşı yer gösterme sözleşmesinin ilk başta imzalatılması gerekmektedir. Ayrıntılar haberimizde…

Ülkemizde hizmet vermekte olan emlakçılar, gayrimenkul alım – satım ve kiralama gibi işlemler üzerine vatandaşlara hizmet vermektedir ve verdikleri bu hizmet karşılığında belirli bir oranda komisyon ücreti almaktadır. Bu ücret alım ve satım işlemlerinden, satış işlemi gerçekleştirilen mülkiyetin satış bedeli üzerinden belirli bir oranda tahsil edilirken kiralama işlemlerinde ise bir yıllık kira bedeli üzerinden belirli bir oran ile hesaplanmaktadır. Ancak bu söz etmiş olduğumuz emlakçı komisyonu bazı kişiler için fazla gelmektedir ve bu ücretleri ödemekten kaçınmaktadırlar.

Yer Gösterme Sözleşmesi Geçerliliği

Bunun için de evi gezip gördükten sonra emlakçıya olumsuz olarak yanıt verip daha sonra o mülkiyetin asıl sahibini bularak ev sahibi ile anlaşma yapıyor ve satış işlemini gerçekleştiriyorlar. Bu durumda ise evi gösteren emlakçı hakkı olan komisyon ücretini alamıyor. İşte yasal olarak bu komisyonu ve emlakçının haklarını koruma altına almak mümkündür.

Yer gösterme sözleşmesi olarak adlandırılan belge emlakçının alıcıya ya da kiracıya evi gösterdiğini resmi olarak kayıt altına alan bir belgedir. Bu yer gösterme sözleşmesinin içerisinde kime, kim tarafından hangi daireyi ne zaman gösterdiğine dair ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Bu yer gösterme sözleşmesi emlakçının haklarını ve alacağı komisyonu koruma altına almış olur. Bu yer gösterme sözleşmesi ile birlikte ilerleyen dönemler içerisinde meydana gelebilecek olan sorunlar (üst kısımda belirtilmiştir) karşısında yasal yollardan hakkını arayabilmesi açısından önemli bir belgedir.

Ancak bu yer gösterme sözleşmesinin geçerli olarak kabul edilebilmesi için sözlü değil kesinlikle yazılı olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Diğer yandan ise yer gösterme sözleşmesinin içerisinde yer alan bilgilerin kesinlikle doğru olması gerekiyor. Bununla birlikte yer gösterme sözleşmesi imzalanırken şahit tutulması faydalı olacaktır.

Yer gösterme sözleşmesi yapılmaz ise ve ilerde bu gibi sorunlar ortaya çıkarsa, emlakçı yer gösterme hizmeti verdiğine dair herhangi bir beyanda bulunsa bile herhangi bir hak iddia edemez. Bu söz edilen yer gösterme sözleşmesinin imzalanmış olması, alıcı ile ev sahibinin emlakçıyı aradan çıkarmasına karşı emlakçı alacağı komisyonu icra yolu ile ya da mahkeme yolu ile tahsil edebilir.

Yer Gösterme Sözleşmesi Geçerliliği hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !