Tozkoparan Kentsel Dönüşüm


Tozkoparan Kentsel Dönüşüm ihalesi nihayet yapıldı. Tozkoparan'da evi olan vatandaşların Kentsel Dönüşümde merak ettikleri ve Tozkoparan Kentsel dönüşüm ile alakalı süreci haberimizden bulabilirler

Tozkoparan kentsel dönüşümü ile alakalı bir çok soru geliyor. Tozkoparan'da oturan bir çok ev sahibi durumlarının ne olacağını kentsel dönüşümün başlayıp başlamayacağını merak ediyorlar. Bir çok tartışmayıda yanında getiren Tozkoparan kentsel dönüşüm çalışmaları Toki tarafından 20 Eylül tarihinde yapılan ihale ile sonuçlanmaya başlandı. Yapılan Tozkoparan kentsel dönüşüm ihalesi ile proje içinde start verilmiş oldu. Tozkoparan'da hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi Toki ve Güngören Belediyesi ortak çalışması ile hayat geçiriliyor.

 

Toki Tozkoparan Kentsel dönüşümde yapılacak olan inşaat alanı hakkında yetkililer açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre Kentsel dönüşümde kullanılacak inşaat alanı tam 60 hektar. Tozkoparan'da bu alana dahil edilecek konut sayısı ise 5.560 olarqk belirtiliyor. Yani kentsel dönüşüm kapsamında 5.560 konut yenilenerek sahiplerine teslim edilecek. Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde seçilen ve kentsel dönüşüme girecek olan konutların çoğu 50 yaş ve üstündeki konutlar.

 

2013 Yılında Riskli Alan İlan Edilmişti

Toki Tozkoparan içinde bulunan eski yapılar sebebi ile 2013 yılında riskli alan olarak ilan edilmişti. Nisan 2016 tarihinde resmi gazetede ilan esildikte sonra yavaş ilerleyen süreç nihayet hızlandı ve Tozkoparan kentsel dönüşüm için ilk adımlar atıldı.

 

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Çarpık yerleşim ve depreme karşı riskli evlerden oluşan, altyapısı yetersiz kalan yerlerin, afet ve deprem olasılıklarına karşı hızlı bir şekilde, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte kentsel planlama ilkelerine uygun olarak yenilenmesi faaliyetlerinin bütününe “Kentsel Dönüşüm” diyoruz.

Risk altındaki yapıların yıkılıp yeniden sağlam yapılara dönüştürülmesi kentsel dönüşümün önemli bir boyutudur. Bunun dışında sosyal ve kültürel boyutlarda çok önemlidir, özellikle kentsel önü,ş,m alanlarında bulunan riskli tarihi yapıların restorasyonu ve güçlendirilmesi söz konusu olabilir.

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm İhalesi Yapıldı!

Tozkoparan'de evleri bulunan ve sürekli evlerinin akibetlerini merak eden vatandaşlar yapılan ihale sonucunda bir nebze olsun rahatladılar. İhale'de Tozkopar Kentsel Dönüşüm projesi bütün hatları ile ele alındı. Toki Tozkoparan kentsel dönüşüm ile alakalı gelişmeler geldikçe sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz. Emlakta Haber sitemizin kentsel dönüşüm kategorisinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !