Tekstil Mühendisi Ne Kadar Kazanır?


Ülkemizde ve dünyada pek çok sanayi alanında görev alan mühendisler vardır. Bu mühendislik alanlarından biri de tekstil mühendisliğidir. Söz konusu olan tekstil mühendislerinin ülkemizde ne gibi bir yere sahip olduğunu ve ne gibi imkânlardan yararlandığını haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık…

Ülkemizde ve dünyada pek çok meslek grubu aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bu meslek gruplarından biri de tekstil mühendisliğidir. Söz konusu olan tekstil mühendisliği alanından ülkemizdeki üniversiteler her yıl belirli oranlarda mezun vermektedir. Söz konusu olan tekstil mühendisleri üretim aşamalarının yanı sıra her bölgede ve her firmada rahatlıkla görev alabilirler. Ülkemizdeki sanayi alanında ve özellikle tekstil alanında büyük gelişmeler yaşayan Denizli, Bursa ve İstanbul gibi illerde iş bulma imkânları oldukça kolaydır.

Tekstil Mühendisi Ne Kadar Kazanır?

Bahsetmiş olduğumuz tekstil mühendisleri sanılanın aksine oldukça yoğun bir iş temposuna sahiptir. Genellikle seri üretim yapan firmalarda vardiyalı olarak görev yaparlar. Mühendislik alanının bir parçası olmasına rağmen diğer mühendislik bölümlerinden bir miktar daha az maaş almaktalardır. İş konusundaki verimi yüksek olan yani tasarım ve kıyafet model çizimi gibi noktalarda görevlendirilen ve farklı elbiseler ve kıyafetlerin tasarımını gerçekleştiren tekstil mühendislerinin maaşları diğer mühendis meslektaşlarına göre çok daha yüksek oranlarda olacaktır.

Tekstil sektöründe eğitimli ve deneyimli eleman bulundurmak diğer sektörlere ve alanlara göre çok daha zor bir durumdur. Bu durumun nedeni ise herkesin ifa edebileceği bir meslek dalı olmasından ve bu iş alanında işsiz sayısının çok olması diğer yandan ise üniversitelerden bu bölümün mezunlarının sayısının bir hayli fazla olmasıdır şeklinde ifade edebiliriz. Diğer yandan ise tekstil mühendislerinin aldıkları maaşın diğer mühendis gruplarının maaşlarından daha düşük olması da bu durum üzerinde bir etken olarak gösterilebilir. Özel sektörde görev alan bir tekstil mühendisi kolaylıkla işten çıkarılabilir.

Diğer yandan ise devlet kadrosuna atanabilirse diğer tekstil mühendislerine kıyasla oldukça avantaj sağlamış olur. Gümrük ve Sanayi Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Türk Standartları Enstitüsü ve Türk Silahlı Kuvvetleri gibi kurumlar tekstil mühendisi alımı yapıyorlar. Genellikle TSE yani Türk Standartları Enstitüsü gibi kurumlarda tekstil ürünlerinin belirli standartlara uygun olup olmadığını ve gümrüklerden geçen tekstil ürünlerinin sağlığa zararlı olup olmadığını kontrol ederler. Aldıkları maaşı da söylemek gerekirse özel sektörde genellikle 2.300 TL seviyelerinde olurken devlet dairesinde çalışan bir tekstil mühendisi ise 3.100 TL seviyelerinde maaş alır.

Tekstil Mühendisi Ne Kadar Kazanır? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !