Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler


Sahibi olduğunuz evin satış işlemini gerçekleştirebilmek için bir takım evrakları temin etmek sureti ile tapu müdürlükleri aracılığı ile tapu satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tapu müdürlükler alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere bir takım belgeler talep etmektedir. Konuya dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Sahibi olduğunuz evi satmaya karar verdiniz ancak ne gibi prosedürlerden geçeceğiniz hakkında pek bir bilginiz yok ise haberimizde bilmeniz gereken şeyleri açıkladık. Sahibi olduğunuz evin satış işlemini yapabilmek için, devir işlemleri için başvuruda bulunduğunuz tapu müdürlüğü tarafınca alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için başvuruda bulunan her iki taraftan da bir kısım bilgi ve belge talep edilmektedir.

Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler

Söz konusu olan belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekir. Bahsetmiş olduğumuz belgelerin eksik olarak temin edilmesi halinde tapu devir işlemine başlanamaz ve eksik olan evrakların en erken zaman içerisinde temin edilmesi talep edilir. Tapu müdürlükleri tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesinin ardından, satışı olan kişinin üstüne tescilli olan mülk, alıcı olan kişinin adına tescil edilmek sureti ile tapu devir işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bahsetmiş olduğumuz tapu müdürlüğünden istenen belgeler alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere talep edilmektedir. Bu durumla beraber her iki tarafında gerçek yahut tüzel kişi olması durumuna göre, kişilerden istenmekte olan belgeler değişkenlik gösterebilmektedir. Bu gibi hususlara değindikten sonra tapu müdürlüklerinin tapu satış işlemi için talep ettikleri belgeleri açıklayalım.

Tapu Satışı İçin Gerekli Olan Belgeler

Satıcı olan kişiden talep edilen belgeler;

Alıcı olan kişiden talep edilen belgeler

Tapu Satışı İçin Gerekli Belgeler hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !