Tapu Masrafları Ne Kadar Çıkar?


Pek çoğunuzun bildiği gibi ülkemizde gayrimenkul alım ve satım işlemleri esnasında alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere tapu harcı adı altında bir bedel ödenmesi talep edilmektedir. Bu tapu harcı ödenmeden tapu devir işlemi gerçekleştirilmiyor. Söz konusu olan tapu harcı hakkında bilmeniz gereken bütün hususları haberimizde açıkladık…

Ülkemizdeki gayrimenkul alım ve satım işlemleri esnasında tapu harcı adı altında bir bedel tahsil edilmektedir. Ancak bu söz konusu olan tapu harcı, ilgili mülkiyete ait emlak vergisinin bedelinden daha az tutarlarda olmamalıdır. Bahsetmiş olduğumuz tapu harcı hem alıcı hem de satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere tahsil edilmektedir. Peki, bu tapu harcı ne kadardır? Söz konusu olan tapu harç bedelleri satışı gerçekleştirilecek olan mülkiyetin tapu üzerinde belirtilen satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tahsil edilmektedir. Ancak bu binde 20 oranı ayrı ayrı olarak uygulanmakta ve toplam olarak binde 40 şeklinde olmaktadır.

Tapu Masrafları Ne Kadar Çıkar?

Söz konusu olan tapu harcı ödeme işlemine gelmeden önce ilk olarak almak istediğiniz eve karar verdikten sonra satıcı ile birlikte tapu dairesine giderek talep edilen evraklar hakkında bilgi alınız ve bu evrakları eksiksiz bir şekilde temin etmeniz gerekiyor. Bu evrakların temin edilmesinin ardından tapu müdürlüğüne giderek randevu aldıysanız, tapu devir işlemlerine başlıyorsunuz. İşlemler başlarken telefonunuza tapu harcı ile ilgili bir takım bilgiler geliyor. Bu bilgiler içerisinde net tutar ve hangi banka aracılığı ile yatırabileceğiniz gibi bilgiler vardır. Ancak tapu işlemlerini gerçekleştirmek için tapu müdürlüğünde sıra beklemek istemiyorsanız önceden randevu almanız sizin için daha iyi olacaktır.

Tapu harcını hangi bankaya ne kadar tutarda yatıracağınızı öğrendikten sonra tapu harcı yatıra işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tapu harcını da yatırdıktan sonra söz konusu olan tapu devir işlemi sorunsuz olarak gerçekleşebilir. Ancak diğer yandan ise bir de tapu döner sermaye bedeli adı altında bir bedel yatırmanız gerekmektedir. Ancak bu tapu döner sermaye bedeli diğer tapu harcı gibi yüksek tutarlarda değil yalnızca 87,25 TL şeklindedir.

Tapu masraflarını yani tapu harcını hesaplama konusuna da gelecek olursak 200 bin TL satış bedeline sahip olan bir mülkiyetin tapu harççını hesaplayalım. 200 bin TL’nin binde 20’si yaklaşık olarak 4 bin TL civarındadır. Her iki taraf içinde 4 bin TL olduğuna göre toplam olarak 8 bin TL tapu harcı ödenecektir.

Tapu Masrafları Ne Kadar Çıkar? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !