Tapu Harcını Kim Öder?


Bir konut türü mülkiyetin alım – satım işlemleri esnasında tapu devrinin gerçekleştirilebilmesi için tapu müdürlüklerine gidilerek tapu devir işlemleri yapılır. Ancak söz konusu tapu dairelerinde sizden bir takım evraklar talep ediliyor. Bu evrakları temin ederek tapu devrini gerçekleştirirken işlemlerin tamamlanması için tapu harcı yatırmanız gerekiyor. İşte tapu harcını kimin yatırdığına dair ayrıntılar haberimizdedir…

İnsanın hayalinde olan eve sahip olması oldukça zor olan bir dönem içerisindeyiz. Hayallerinizi süsleyen bir evi bulduğunuzu ve evin fiyatının sizin bütçenize uygun olduğunu düşünelim lakin ev sahibi olmak için daha geçmeniz gereken zorlu bir yol vardır. Söz konusu olan evin tapu tescilinin kendi adınıza yapılması için olan süreç oldukça uğraş gerektiren bir süreçtir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Bu işlemler için edinmeniz gereken ve tapu devri için gideceğiniz tapu müdürlükleri tarafından talep edilmekte olan bir kısım evrak bulunuyor. Bahsetmekte olduğumuz belgelerin dışında bir de tapu devir işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için ödemek zorunda olduğunuz bir kısım tapu masrafları vardır.

Satın almak istediğiniz evin satım almak ile tapu devir işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için başvuruda bulunduğunuz tapu müdürlüğü tarafından tapu devir işlemleri sırasında satış durumuna konu olan evin satış bedeli üzerinden alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere binde 20 oranında tapu harcı talep edilmektedir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Yeni bir ev sahibi olmak için yalnızca evin satış bedelini ödemeniz yeterli olmuyor. Söz konusu olan satış bedeli ile beraber bir kısım tapu masraflarını da ödemeniz gerektiğini belirtmiştik. Söz konusu olan tapu devir işlemlerinde tapu harcı adı verilen tapu masrafını ödemeniz zorunlu tutuluyor. Söz konusu olan tapu harcı, satışı gerçekleşen evin satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir.

Söz konusu olan tapu harcının yanı sıra bir de tapu döner sermaye ücreti de ödenmektedir. Ancak söz konusu olan tapu döner sermaye ücreti yalnızca alıcı tarafından ödenmektedir. Bunun yanı sıra bazı insanlar ilgili tapu harcını az ödemek adına satışı gerçekleşen evin satış bedelini olandan daha az bir tutar üzerinden gösteriyorlar.

Ancak bu olayın fark edilmesi durumunda hem alıcı olan şahsa hem de satıcı olan şahsa ayrı ayrı olmak üzere cezai işlem uygulanır ve asıl olan satış bedeli üzerinden yeniden tapu harcı tahsil edilir. Bahsetmekte olduğumuz tapu harcı, emlak vergisi bedelinden daha az olmamalıdır.

Tapu Harcını Kim Öder? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !