Tapu Harcı Nereye Ödenir


Ülkemizde bir mülkiyetin tapu devir işlemini yani alım satım işlemini bağlı bulunulan tapu dairesi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Söz konusu olan tapu devir işlemi için gerekli olan bir takım evraklar bulunmaktadır. Söz konusu evrakların yanı sıra işlemlerin tamamlanabilmesi için satış bedelinin binde 20’si oranında tapu harcı yatırmanız gerekmektedir. Tapu harcını nasıl yatıracağınıza dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Ülkemizde bir mülkün alış ve satış işlemleri ilgili mülkiyetin bağlı bulunduğu tapu daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Söz konusu olan tapu dairelerinde yapılacak olan alış ve satış işlemleri için alıcı ve satıcıdan istenmekte olan bir kısım evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi ve bu evrakların yanı sıra işlemlerin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesi için yatırılması gereken tapu harcı bulunmaktadır.

Tapu Harcı Nereye Ödenir

Söz konusu olan tapu devir işlemlerinin sorunsuz olarak yapılması için gerekli olan evraklar, hem alıcı olan taraftan hem de satıcı olan taraftan ayrı ayrı olarak talep edilmektedir.

Taşınmaz türü mülkiyet devir işlemleri için satıcıdan istenen evraklar;

Alıcıdan talep edilen evraklar

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Az önce de bahsetmiş olduğumuz tapu harcı, tapuyu devreden ve tapuyu devralan kişilerden ayrı ayrı olacak şekilde devredilecek olan mülkiyetin satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanmaktadır. Söz konusu olan tapu harcı, bulunduğunuz bölgede yer alan vergi dairesi aracılığı ile tahsil edilebilir. Fakat bu durumun yanı sıra Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan yetkili ve anlaşmalı olunan bir takım bankalar aracılığı ile de söz konusu tapu harcı tahsil edilmektedir.

Bir diğer ve son yöntem ise son zamanlarda uygulanmaya başlanan e – tahsilat uygulaması ile söz konusu olan tapu harcı bedelleri tahsil edilmektedir. Söz konusu olan e – tahsilat uygulaması ile tapu harç bedelleri farklı şehirlerde bulunan şubelerde dahil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve görüntü işlem merkezleri aracılığı ise tahakkuk tahsil ve kontrollü online ortam üzerinden tahsil edilebilmektedir.

Tapu Harçlarını Ödeyebileceğiniz Bankalar

Tapu Harcı Nereye Ödenir hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !