Tapu Harcı Nasıl Ödenir


Ülkemizde mülk alım ve satım işlemleri tapu müdürlükler aracılığı ile gerçeklemektedir. Tapu devir işlemi için bir takım evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi ve tapu harcının yatırılması gerekmektedir. Söz konusu olan tapu harcının hangi oranda ve nereye yatırılacağına dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Ülkemizde gerçekleştirilecek olan mülk alım satım işleri tapu müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilir. İlk önce ilgili tapu müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor. Almış olduğunuz randevuda yer alan tarih ve saat gelene kadar, tapu müdürlüklerinin tapu devir işlemleri için talep etmiş olduğu bir takım evrakları eksiksiz bir şekilde temin etmelisiniz. Bu evraklar alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olarak istenmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir

Alıcıdan istenen evraklar

Satıcıdan istenen evraklar

Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanızın ardından randevu günü ve saatinden 15 dakika önce tapu dairesinde olun ve ön başvuru işlemini gerçekleştirin. Ön başvuru işleminin ardından yetkililer tarafınca gerekli olan incelemeler gerçekleştirildikten sonra satıcının cep telefonuna bilgi mesajı gelmektedir. Gelen bilgi mesajının içerisinde ilgili tapu harcının nereye yatırılacağı gibi bir takım bilgiler yer almaktadır.

Tapu harcını yatırmanız gerekmektedir. Randevu günü ve saatinde tapu harcını yatırdığınıza dair hesap belgesi ve gerekli evrakları tapu müdürlüğündeki yetkililere teslim edersiniz. Ardından başvuru numaranız ile sizleri çağıracaklardır. Anons edildiğiniz zaman Akit odasına giderek ilgili tapu kaydına imza atmanız gerekir. Son olarak ise tapu müdürüne imzaya gider ve söz konusu tapu devir işlemi tamamlanmış olur.

Az önce de bahsettiğimiz tapu harcı, tapu müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilen tapu devir işlemleri gibi bir takım işlemler için alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olarak tahsil edilen bir bedeldir. Bu bedel ilgili mülkün satış bedeli üzerinden binde 20 oranında ayrı ayrı tahsil edilmektedir. Söz konusu tapu harçları bulunduğunuz ildeki vergi dairesine yatırılabilir. Bir diğer seçenek te Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bankalar aracılığı ile yatırılabilir. Son olarak ise www.gib.gov.tr adresinden online ödeme yapabilirsiniz.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !