Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Son


Bilindiği gibi ülkemizde gayrimenkul alım satım işlemlerinden tapu dairesi tarafından talep edilen tapu harcı oranı yıllar boyunca gayrimenkul satış bedelinin binde 20’si oranında tahsil edilmekteydi. Ancak 30 Eylül 2017 tarihine kadar bu oran binde 15 olarak belirlendi. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır…

Pek çoğunuzun bildiği gibi ülkemizde gayrimenkul alım ve satım işlemleri tapu dairelerinde gerçekleştirilirken belirli bir oranda tapu harcı ödememiz gerekiyordu. Bu söz konusu olan tapu harcı mülkiyetin satış bedeli üzerinden binde 20 şeklinde hesaplanıyordu. 488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa Ekli (1) Sayılı Tablo içerisinde belirli olan bazı kâğıtlara yönelik Damga Vergisi oranları ve 492 sayılı kanına bağlı olan (4) sayılı tarife kapsamında bulunan bir kısım resmi işlemler için alınmakta olan harçlara yönelik olarak kaynak kullanımı noktasında destekleme fonu kesintisine yönelik kara geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete üzerinden yayımlandı.

Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Son

Bakanlar Kurulu kararı neticesinde Mehmet Özhaseki, konu ile ilgili müjdeyi 15 Mart tarihinde açıklamıştı. Bu müjde binde 20 oranında tahsil edilen tapu harcının binde 15 oranına düşürülmesi ile ilgilidir. Diğer yandan ise bir takım sözleşmeler ile ilgili damga vergisi oranı da %0 olarak belirlenmiştir. Yıllar boyunca binde 20 oranında tahsil edilen konut ve işyeri gibi mülkiyetlerin tapu harçları düşürülerek binde 15 olarak tahsil edilecektir.

Bu yeni tapu harcı oranına göre bir tapu harcı hesaplaması yapalım. Örneğin Gamze Hanım 200.000 TL satış bedeline sahip olan bir konutu satın almak istiyor. Bu tapu harcı indiriminden önce binde 20’si kadar yani 4.000 TL kadar bir tapu harcı ödemesi gerekiyordu. Bunun yanı sıra yalnızca alıcı değil satıcı da bu 4.000 TL olan tapu harcını ödeyecekti. 200.000 TL satış bedeline sahip olan bir ev için toplam olarak 8.000 TL gibi bir tapu harcı ödenmesi gerekiyordu.

Şimdi ise Gamze Hanım 30 Eylül 2017 tarihine kadar uygulanacak olan binde 15 şeklindeki tapu harcına tabii olacağı için 200.000 TL olan bir ev için 3 bin TL şeklinde tapu harcı ödeyecektir. Toplamda ise satıcının da ödeyeceği tapu harcı ile birlikte 6 bin TL olacaktır. Yani eski orana göre 2 bin TL karlı olunmaktadır. Söz konusu olan tapu harcı oranlarındaki indirim üst kısımda da belirttiğimiz gibi 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Son hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !