Tapu Harcı Hesaplama


Ev alım satımındaki tüm aşamalar hakkında doğru bilgiye ulaşmanız, maliyetlerinizi doğru hesaplayıp zarar etmemeniz ve ileride çeşitli cezalara maruz kalmamanız için çok önemli. Bu yüzden tapu harcı hesaplama tablosuna ek olarak tapu işlemleri ile bağlantılı mutlaka bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konuları özetlemek istedik.

Bilindiği üzere ev alım satım işlemlerinde gerçekleşen tapu işlemleri için tapu harcı adı verilen bir vergi türü uygulanmaktadır. Ev alım satım işleminde ki bütün aşamalar hakkında doğru bilgi sahibi olmanız, gider maliyetlerinizi doğru bir şekilde hesaplayıp zarar etmemeniz ve ilerleyen dönemler içerisinde çeşitli bir takım cezalar ile karşı karşıya kalmamanız için çok önemlidir. Bu sebepten ötürü tapu harcı hesaplama tablosuna ek olarak tapu işlemleri ile ilgili olan bütün konuları kesinlikle bilmeniz ve dikkatli olmanız gereken hususlar üzerinde durup sizler için özetledik.

Tapu Harcı Nedir?

Emlak ve gayrimenkul (taşınmaz mülk) işlemleri için hizmet bedeli olarak karşımıza çıkan bir takım harçlardan biri de tapu harcıdır. Söz konusu olan Tapu Harcı taşınmaz bir mülkün alım ve satım işlemleri esnasında vatandaştan tahsil edilen tapu hizmetlerinin bedeli olarak alınıyor şeklinde tanımlayabiliriz. Bu söz konusu tapu harcının yatırılmaması durumunda yapmak istediğiniz tapu işlemleri gerçekleştirilemez.

Söz konusu taşınmaz alım ve satım işlemlerinde söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği tapu işlem hizmetinin bedeli tapu harcı adı altında ödenmektedir. Bu husus hakkında örnek vermek gerekirse; himayeniz altında var olan bir taşınmaz mülkün satışını yapmak istiyorsunuz. Taşınmaz satış işlemleri için tapuda bulunmanız ve belirli bir takım tapu işlemlerini yapmanız gerekmektedir. İşte tapu da gerçekleştireceğiniz bu işlemlerin bedeli tapu harcı olarak sizden tahsil edilmektedir.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Oranı Nasıldır?

Taşınmaz mülk alım ve satım işlemlerinde devletin önemli bir gelir kolu olarak gördüğümüz tapu harcı, her yıl değişken oranlarla tapu harcı bedeli belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıllar içerisinde tapu harcı bedel oranı 1000’de 33 dolaylarında iken son yıllarda tapu harcı oranları gözle görülür bir değişim kaydederek 1000’de 20’lere kadar indirgenmiş durumda.

Tapu Harcı Öderken Bilinmesi Gerekenler:

Bu başlık altında konuşmadan önce son defa tapu harcına değinelim. İçinde olduğumuz yıl kapsamında satışı gerçekleştirilen tüm taşınmaz mülkler için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vs.) tapu harcı, tapuda belirtilen satış bedelinin yüzde 4 ü olacak şekilde hesaplanmıştır. (bu söz konusu bedel 2013 yılı öncesindeki satışlarda yüzde 3,3 olacak şekilde hesaplanıyordu)

Bu bahsini ettiğimiz tapu harcı bedeli alıcı ile satıcıdan eşit olacak şekilde ve her birinden satış bedelinin yüzde 2’si oranında tahsil edilmektedir. Bu noktaya açıklık getirmek gerekirse 100 bin TL değer biçilen bir ev satın aldığınız taktirde hem sizin hem de evi satın aldığınız şahsın 2.000 TL gibi bir harç bedeli ödemesi gerekmektedir. Bu örneklendirdiğimiz fuzuli tutarı siz de kendi satış bedelinizin yüzde 4 lük kısmını hesaplayarak öğrenebilirsiniz.

Daire Satışında Tapu Masrafını Kim Öder?

Tapu harçlarını (masraflarını) ödemekle yükümlü olan kişiler ayrıntılı olarak şu şekildedir;

Bu son maddeyi açıklamak gerekirse, gayrimenkul alım satım işlemi sırasında söz konusu gayrimenkulü alan taraf tapu harcını ödemek zorundadır. Bu söz konusu tapu harcı da 2015 yılı içerisinde bu ücret 82,50 TL şeklindeydi.

Tapu Harcı Ödeme İçin Gerekli Belgeler:

Taşınmaz mülk tapu devirleri, taşınmazın bağlı olduğu tapu dairesinde gerçekleştirilir. Tapunun alıcıya devredilmesi için gerekli belgeler ile tapu müdürlüğüne başvurulması ve gerekli tapu masraflarının ödenmesi gerekiyor.

Bu hususta gerekli olan belgeler;

Yukarda belirtilen evrakların tamamlanıp resmi işlemlere başlanması gerekmektedir. Evrakların eksik olması halinde hiçbir işlem gerçekleştirilemez.

Tapu Harcı Ne Zaman Ödenir?

Siz tapu müdürlüğünde devir işlemlerini sürdürdüğünüz esnada ödüyorsunuz. Siz işlemlere devam ederken cep telefonunuza tapu bilgileri hakkında mesaj geliyor. Ayrıca bu mesajda ödemeniz gereken tapu harç bedeli ve ödeyeceğiniz yer ve süre ile ilgili olarak ta bilgi veriliyor.

Tapu Harcının Eksik Ödenmesi:

Belirttiğimiz gibi tapu harcı mülkün satış bedelinin 1000’de 20’si gibi bir oranda ödeme yapılıyor. Bazı vatandaşlar bu bedeli fazla bulduğundan ötürü satış bedelini olduğundan daha az bir şekilde beyan ederek bu durumu biraz daha az bir seviyeye indirgemek istiyorlar. Ancak bu durumun Maliye tarafından tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanıyor.

Tapuda gerçekleşen işlemlerin ardından, emlak vergisi değerinden daha aşağıda bir bedel üzerinden harç ödendiğinin yada beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumunu yansıtmadığının tespit edilmesi durumunda, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç, ikmalen veya re’sen tarh edilerek hem mülkünü devreden hem de devir alan kişiden tahsil edilir. Bunun yanı sıra, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı olmak üzere harcın yüzde 25’i oranında vergi cezası kesilmektedir.

Yatırım Amaçlı Alınan Konutlarda Doğabilecek Vergiler:

Eğer evinizi yatırım amacı ile alıyorsanız ve konutun değeri yükseldiğinde satmayı düşünüyorsanız, evinizi satarken değer artışı kazancı olarak gelir vergisi ile karşılaşabilirsiniz. 2016 yılı içinde evinizi aldıktan sonra 5 yıl içerisinde bu evi sattığınız taktide, eğer alış bedeli ile satış bedeliniz arasındaki değer kazancınız 8.800 TL’nin üzerinde ise bu kazancınız üzerinden yüzde 15 ila 35 arasında gelir vergisi ödemek durumundasınız. Eğer bir yıl içerisinde birden fazla ev alıp satıyorsanız bu seferde ticari kazanç kriterine göre vergilendiriliyorsunuz. Bunların yanı sıra miras ve bağış yolu ile alınıp satılan konutlardan ise değer artışı kazancına göre gelir vergisi uygulanıyor.

Bir takım bankalar yatırım amaçlı alınan iş yerlerine de ticari gayrimenkul kredisi kullandırabildiği bilindiği için, iş yerlerine uygulanan kira geliri vergisi de uygulanmaktadır. Ev kirasında olan 3 bin TL altı olan kiralarda vergi istisna durumu, iş yerleri için söz konusu olduğunda ise brüt 25 bin TL gibi bir orana çıkıyor. Fakat 25 bin TL’nin üzerine çıkıldığında ise konuttan farklı olarak gelirin tamamı yüzde 20 stopaj durumuna tabi oluyor. Söz konusu durumun ardından iş yerlerinde kira dışında da beyan edilen gelirler olduğu taktirde iş yeri kirasının beyan edilmemesi için toplam beyannamenin 25 bin TL’nin altında olması gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler : Tapu Harcı Oranları, Tapu Harcı, Tapu Harcı nasıl hesaplanır, Tapu Harcı hesaplama yöntemi, Tapu Harcını kim öder, Tapu Harcı ne kadar tutar,Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır,

Tapu Harcı Hesaplama hakkında yorumlar

2 YORUM
  1. mehmetgüneş önce yazıldı

    Tapu harcınız hesaplandığında size düşecek ödeme tutarı 3 bin TL tutuyor. Fakat tamamını siz ödeyecekseniz bu tutar 6 bin lira çkıyor. Tapu harcı hesaplanırken evin gösterilen değerinin %4 oranı hesaplanıyor. Alıcı için %2 satıcı için %2 Tapu Harcı çıkıyor.

  2. haluk önce yazıldı

    Merhaba,150.000TL ye yeni bir ev alıyorum. ev sahibi tapu masraflarını sen ödeyeceksin dedi. acaba 150 bin liralık ev için tapu harcı ne kadar tutar cevaplarsanız sevinirim.

Bunlarda İlginizi Çekebilir !