Tapu Devir İşlemleri


Ülkemizde taşınmaz gayrimenkullerin satışı tapu daireleri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Tapu devir işlemleri nasıl yapılır? Tapu devir işlemleri için gerekli evraklar nelerdir? Bu gibi sorularınızın cevabını vermek için gerekli araştırmalar yaparak söz konusu olan tapu devir işlemlerinin nasıl yapıldığını haberimizde açıkladık…

Tapu Müdürlüğüne Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Satın almak istediğiniz mülkiyet hakkında bir takım araştırma yapmanız gerekmektedir. İlk olarak satın alacağınız mülkiyete ait olan tapunu bir adet fotokopisini mal sahibinden talep ederek bu tapu fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin emlak ofisi bölümüne giderek geçmişe dayalı emlak vergisinin olup olmadığını öğrenin. Diğer yandan ise alacağınız mülkiyet arsa ve arazi sınıfında ise mal sahibinden arsanın sınırlarının köşe kazıkları ile net bir şekilde belli edilmesini talep etmelisiniz.

Tapu Devir İşlemleri

Diğer yandan ise ilgili mülke dair imar bilgilerini kontrol etmenizde fayda var. Mülkiyetin belediye tarafından onaylanmış olan projesinde bulunan bağımsız bölüm numaraları ile mal sahibinden aldığınız tapu üzerinde yer alan bağımsız bölüm numaralarının uyuşup uyuşmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Son olarak ise satın alacağınız gayrimenkul bina türünde bir yapı ise mutlaka iskân belgesi ile DASK yani deprem sigortasının olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tapu Devir İşlemleri İçin Gerekli Olan Belgeler

Satıcının toplaması gereken Belgeler;

Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde edinilmesi gerekmektedir.

Alıcının toplaması gereken belgeler;

Bu belgeler alıcı için yeterli olacaktır.

Diğer yandan ise belediye rayiç bedel belgesi ve tapunun aslı ya da fotokopisinin edinilmesi gerekiyor diğer yandan ise mülkiyetin alınması için kredi kullanılacak ise banka tarafından koyulan ipoteğin evraklarının da getirilmesi gerekmektedir.

İlk olarak tapı dairesine giderek randevu alınır. Randevu günü ve saatinde gidilerek belgeler teslim edilir ve işlemler başlatılmış olur. Onayın alınmasının ardından tapu harcına dair bilgi mesajı gelecektir. Gerekli tapu harcının yatırılması gerekmektedir. Tapu harcı da yatırıldıktan sonra gerekli tapu devir işlemleri gerçekleşir. En sonda ise akit odasına gidilerek tapu kayıtlarına taraflar imza atılır sonrasında ise tapu dairesinin müdüründen imza alınır. Bu sayede tapu devir işlemi gerçekleşmiş olur.

Tapu Devir İşlemleri hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !