Tahliye Taahhütnamesinin Geçerliği


Son yıllarda ev sahipleri ile kiracılar arasında daha çok imzalanmaya başlanan tahliye taahhütnamesi hakkında pek çok kişinin bilmediği hususları sizler için araştırarak bir araya getirdik. Tahliye taahhütnamesi nedir? Tahliye taahhütnamesinin geçerlilik şartları nedir? Bu gibi tüm sorularınızı haberimizde bir araya getirdik…

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız tahliye taahhütnamesi hakkında bilinmeyen tüm noktaları sizler için araştırarak haberimizde bir araya getirdik. Söz konusu olan tahliye taahhütnamesi, bir evi kiralayan kiracının kendi hür iradesi ile belirlemiş olduğu tarih içerisinde ve 6570 sayılı yasa dâhilinde tahliye imkânlarının kısıtlı olması nedeniyle söz konusu olan kiracının taahhütname üzerinde yer alan süre içerisinde kiralanan konutu herhangi bir zorluk çıkarmadan ve herhangi bir şart ile koşul öne sürmeden boşaltacağına yönelik taahhüt vermiş olur ve bu durum yazılı olarak bildirilir.

Tahliye Taahhütnamesinin Geçerliği

Üst kısımda bahsetmiş olduğumuz tahliye taahhütnamesi ilgili kiracıyı, kiralamaya konu olan mülkten tahliye etmenin en kolay ve en masrafsız yoludur. Bu kadar önemli avantajlar sunmasının nedeni ise kiracının bu durumu kendi hür iradesi ile ve kendi isteği doğrultusunda belirlemiş olduğu tahliye tarihi içerisinde boşaltacağına dair söz vermiş olmasıdır. Söz konusu olan tahliye taahhütnamesinin imzalanmasını genellikle ev sahibi talep eder bunun sebebi ise gelecek dönemler içerisinde ortaya çıkabilecek herhangi bir terlik ve anlaşmazlık olayının önüne geçebilmek ve böyle bir durum çıksa dahi yasal bir dayanağa sahip olmaktır.

Üst kısımda öneminden ve kendisinden bahsetmiş olduğumuz tahliye taahhütnamesi, hazırlanma ve düzenlenme aşamasında bir takım hususların önemli olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini belirmekte fayda var aksi halde tahliye taahhütnamesinin bir geçerliliği kalmamaktadır. Söz konusu olan tahliye taahhütnamesi kapsamında konuşmak gerekirse herhangi bir yetkisi olmayan ve zayıf olan tarafın kiracı olduğu zannedildiği bu durumlarda bazı ev sahipleri uyanıklık yapmaya çalışıyor ve yasalar kapsamında belirtilmiş olan sınırların aksi yönünde hareket ederek ve bu hususları görmezden gelerek mevcut kira bedelinde artış yapıyor ve bunun neticesinde kiracı zor durumda kalıyor ve bunun gibi bazı sebeplerden dolayı da tahliye taahhütnamesi istenmektedir.

Tahliye taahhütnamesinden bahsetmek gerekirse ilk olarak kati suretle yazılı olarak düzenlenmelidir. Diğer yandan ise kira sözleşmesinin yapıldığı ilk dönemin ardından gelen ikinci kira dönemi içerisinde düzenlenmelidir. Kesinlikle kira sözleşmesi ile aynı dönemde imzalanmamalıdır. Son olarak ise söz konusu olan tahliye taahhütnamesi normal olarak taraflar arasında da imzalanabilir ancak noter eşliğinde imzalansa çok daha iyi olacaktır.

Tahliye Taahhütnamesinin Geçerliği hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !