Tahliye Taahhütnamesi Örneği


Ev kiralama sürecine dair iki tane birbirinden önemli konu bulunmaktadır. Biri kira sürecinin hemen başında düzenlenerek imzalanan kira sözleşmesidir. Diğer bir önemli nokta ise tahliye taahhütnamesidir. Söz konusu olan tahliye taahhütnamesinin ne olduğunu ve nasıl doldurulduğunu haberimizde açıkladık…

Ülkemizde ev sahibi olmak pek çoğunuzun bildiği gibi oldukça zor bir meseledir. Ev sahibi olamayanlar ise mecburen bir ev kiralamak durumunda kalıyorlar. Söz konusu ev kiralama sürecinin başında bazı önemli işlemler ve noktalar bulunmaktadır. İlk olarak kiracı ile ev sahibi arasında imzalanan kira sözleşmesidir. Diğer yanda ise bazen talep edilmesi ya da tercih edilmesi halinde tahliye taahhütnamesi imzalanmaktadır.

Tahliye Taahhütnamesi Örneği

Tahliye taahhütnamesinden bahsetmek gerekirse kiralanan evin sahibi ile kiracı arasında imzalanır ve taahhütnamenin asıl konusu kiracının kiralamış olduğu evi taahhütnamede belirtmiş olduğu tarihte boşaltacağını ve aksi bir duruma dair bir zorluk ve engel çıkarmayacağını beyan eden ve kiracı ile ev sahibinin imzasının yer aldığı resmi bir belgedir.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse söz konusu olan tahliye taahhütnamesinde evin tahliye edileceği tarih belirlenerek yazılır ve imzalanır. Bu tahliye taahhütnamesi neticesinde kiracı herhangi bir zorluk çıkarsa ya da mukavemet gösterse dahi yasal yönden ev sahibi haklı olduğu için kati suretle kolluk kuvvetleri ile birlikte evin tahliye işlemi gerçekleştirilir.

Peki, bu tahliye taahhütnamesinin geçerli olması için bir şart var mı? Hemen bu soruya da cevap vermek gerekirse şu şekilde ifade edebiliriz. Söz konusu olan tahliye taahhütnamesinin geçerli olarak kabul edilebilmesi için yazılı bir şekilde hazırlanması ve diğer yandan ise kira sürecinin başladığı yılın içinde değil de bir sonraki kira dönemi içerisinde kiracının kendi özgür iradesi ile belirlemiş olduğu bir tarihi yazarak imzalamış olması gerekir.

Bu üst kısımda ifade etmiş olduğumuz geçerlilik şartlarının aksi bir halde yani ilk kira dönemi içerisinde belirlenen tarihe göre düzenlenen tahliye taahhütnamesi yasal yönden herhangi bir geçerlilik ifade etmeyecektir. Söz konusu olan tahliye taahhütnamesi ev sahibi ve kiracının sözlü olarak beyanları neticesinde, şahit gösterilmesine rağmen yasal yönden herhangi bir geçerlilik ifade etmeyeceği gibi herhangi bir yasal işlem süreci de başlatılmayacaktır.

Tahliye Taahhütnamesi Örneği için Tıklayın

Tahliye Taahhütnamesi Örneği hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !