TOKİ’den Nasıl Ev Alırım


Ülkemizde ev sahibi olmak isteyen ancak gerekli maddi imkânı olmadığı için bu hayali sürekli erteleyen vatandaşların ev sahibi olması için düşük peşinat tutarları ve uygun taksit seçenekleri ile konut satışı gerçekleştiren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının ürettiği konutlara nasıl başvuru yapılacağını haberimizde açıkladık…

Geçmişten bu yana gelen süreç boyunca ülkemizin dört bir yanında her il ve ilçede konut üretimi çalışmaları yürütmekte olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, özellikle dar gelirli vatandaşlar başta olmak üzere pek çok kesimden vatandaşımızı ev sahibi yapma yönünde çalışmalar yürütmektedir. Ülkemizde geçim sıkıntısı sebebi ile konut almak için gerekli peşinat tutarını biriktiremeyen binlerce insan vardır ve bu insanların sayısı giderek artmaktayken Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bu noktada dar gelirli vatandaşlara kolaylık sağlayarak gerçekten düşük peşinat tutarları ile birlikte uygun taksit seçenekleri sunmaktadır.

TOKİ’den Nasıl Ev Alırım

Geride bıraktığımız 2016 yılı içerisinde ülke genelinde 64 bini aşkın konut üretimi kapasitesine ulaşan TOKİ, içerisinde bulunduğumuz 2017 yılı içerisinde de belirlemiş olduğu 65 bin konut üretim hedefinin üst sınırlarını zorlayarak daha üst konut üretim rakamlarına ulaşması bekleniyor. Peki, TOKİ’den nasıl ev alırım? Bu sorunun cevabını vermek gerekirse ilk olarak TOKİ kontlarına başvuruda bulunabilmek için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafınca belirlenmiş olan bir takım koşulları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

TOKİ Konutlarına Başvuru

İlk ve en temel koşul Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise başvuru yaptığınız günden itibaren 25 yaşını doldurmuş olmanız istenmektedir. Bir diğer koşul ise geçmiş dönemler içerisinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinden herhangi bir konut projesi kapsamında daire almamış olmak ve diğer yandan ise yine Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından konut kredisi almamış olmak gibi bir koşul da aranmaktadır.

Bir diğer koşul ise başvuruda bulunan kişinin hanesinin toplam gelirinin 3.200 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Son olaraksa aile bireylerinin adına kayıtlı hiçbir gayrimenkulün olmaması gerekiyor. Bu şartların sağlanması halinde konut projesine belediye aracılığı ile ya da belirlenen banka şubesi aracılığı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Söz konusu olan konut projesi kapsamındaki daireler için belirlenen başvuru bedelini son başvuru tarihine kadar banka şubelerine yatırmanız gerekmektedir.

Başvuruların ardından belirlenen tarihler içerisinde hak sahibi ve konut belirleme kurası gerçekleşecektir. Adınızın kurada çıkması halinde diğer gerekli prosedürler uygulanır. Eğer çıkmazsanız da 15 gün içerisinde başvuru ücretini yatırdığınız bankadan geri alabilirsiniz.

TOKİ’den Nasıl Ev Alırım hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !