TOKİ Ev Alma Şartları


Ülkemizdeki dar gelirli olan vatandaşlar başta olmak üzere bütün vatandaşları ev sahibi yapma amacı ile konut üretim faaliyetlerini yürütmekte olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, konut satış işlemleri için alıcıların belirli bir takım koşulları sağlamasını talep eder ve bu koşulların sağlanması halinde de satış işlemlerini gerçekleştirmektedir…

Ülkemizdeki işsizlik durumu, işi olanların da düşük gelirlerinden dolayı ev sahibi olabilmek için gerekli birikimleri yapmakta zorlanıyorlar. Gerekli birikimi yapmadan da ev sahibi olmak pek mümkün değil. Banka kredisi ile ev almak isteseler dahi bütün bankalar evin en fazla yüzde 75’ine kadar kredi desteği veriyorlar. Bu sebepten ötürü kredilerin ev fiyatlarını tam karşılamaması ve yüksek faiz oranları vatandaşların ev sahibi olmasını önüne bir engel olarak çıkıyor. Ancak ülkemizde uzunca zamandan beri hizmet vermekte olan bir devlet kuruluşu bu konuda vatandaşların ev sahibi olmasının önünü açıyor.

TOKİ Ev Alma Şartları

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı günümüze kadar yaklaşık olarak 757 bin adet konut inşaatını gerçekleştirmiş ve bu konutları başta dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlar olmak üzere tüm halkın ev sahibi olması için satışını gerçekleştirmiştir. Söz konusu olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı geride bıraktığımız 2016 yılı içerisindeki 60 bin konut hedefinin üzerine çıkarak 64 binden fazla konut üretimi gerçekleştirmiştir. 2017 senesi için ise 65 bin konut üretim hedefi bulunmasına karşın bu hedefi de bir üst seviyeye revize etmesi bekleniyor.

Devlet eli ile konut üretimini gerçekleştiren TOKİ yani Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, özellikle dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi amacı ile konut üretimlerini gerçekleştirirken düşük peşinat tutarları ve uygun taksitlendirme seçenekleri ile alt gelir grubuna umut ışığı olmaktadır. TOKİ’nin ev satışı için başvuru koşullarından bahsetmek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz.

TOKİ Ev Alma Şartları

İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve başvuru sırasında 25 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Diğer yandan ise daha önce Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinden konut almamış ya da konut kredisi kullanmamış olmanız gerekmektedir. Bir diğer husus ise hane halkının aylık gelirinin 3.200 TL sınırını aşmıyor olması koşulu aranmaktadır. Diğer bir koşul ise başvuru yapan kişinin kendi adına eşi ve çocukları adına kayıtlı olan herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması gerekmektedir. Ardından ise başvuru yapılacak olan projenin il sınırları içerisinde en az 1 yıllık ikametgâh geçmişinizin olması ya da o il nüfusuna kayıtlı olmanız gerekmektedir.

TOKİ Ev Alma Şartları hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !