TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar


Alt gelir grubu içerisinde yer alan ve konut sahibi olmak isteyenler TOKİ’den önceki dönemler içerisinde konut satın almamış olması temel koşulu ile ev sahibi olabiliyorlar.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

Bilindiği üzere kısa bir geçmişi olmasına rağmen binlerce vatandaşı ev sahibi yapan, imkanı olmayan bireylere başlarını sokabilecekleri konutlar inşa eden toplu konut idaresi başkanlığı, hala pek çok ilde konut projelerini hayat geçirmeye devam ediyor. Peki bu konut projelerinin kura çekilişlerine katılabilmenin şartları neler ve hangi evrakları temin etmeniz gerekiyor işte bu soruyu sizler için araştırdık.

İlk olarak en temel husus Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor. Başvurmayı düşündüğünüz TOKİ projesinin bulunduğu il ya da ilçede en az 1 yıllık süre ile ikamet ediyor olmanız ya da projenin faaliyete geçtiği ilin nüfusuna kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Başvuruda bulunabilmeniz için gerekli olan şartlardan bir diğeri ise daha önceki dönemlerde toplu konut idaresinden yani TOKİ’den konut almamış olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yine geçmiş dönemlerde toplu konut idaresi bünyesinden herhangi bir konut kredisi kullanmamış olmanız gerekiyor.

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Bir diğer husus ise kendi adınıza ya da eşinizin adına ve çocuklarınızın adına herhangi bir tapu kaydı olan kat mülkiyetli bir dairenin ya da müstakil evin olmaması gerekmektedir. Toplu konut idaresine konut çekilişi için başvuruda bulunabilmeniz için 25 yaşını doldurmuş olmanızda önemli bir noktadır.

Bu maddelerin yanı sıra aylık olarak hanenize giren gelirin en fazla net olarak 3.200 TL olması gerekmektedir. ( eş çocuk ve bireyin kendi kazancının toplamıdır.) Söz konusu başvuru işlemini bir ev halkından yani şahsın kendisi, eşi ve çocukları arasından sadece bir kişi başvuruda bulunabilir.

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Olan Evraklar:

Toplu konut idaresine başvuruda bulunabilmek için üst kısımda yer alan şartları sağlamanız halinde bir de bir takım evrakların edinilmesi gerekmektedir. Bu evraklar;

TOKİ Başvuru İçin Gerekli Evraklar hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !