TEFE ve TÜFE Oranları


Birçok kişinin hayatında bir hayli önem arz eden TEFE ve TÜFE hakkında ayrıntılı bir şekilde açıklama getirdik. TÜFE'nin kira fiyatlandırması üzerindeki etkileri nedir? TEFE ve TÜFE'nin enflasyon ile bağlantısı nedir? Tüm bu sorularınız ve daha fazlası için makalemizi dikkatle okuyunuz.

Uzunca süredir dillerden dillere dolaşan TEFE ve TÜFE teriminin tam anlamıyla bir tanımı çoğu kimse tarafından bilinmemekle birlikte, bu konuların hayatımızın hangi alanlarında etkili olduğu konusunda kimse herhangi bir fikir sahibi değildir.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nedir?

TÜFE diye tabir ettiğimiz Tüketici Fiyat Endeksi, ülkenin çeşitli şehirlerinde yaşamını sürdüren tüketicilerin, sabit bir mal yahut bir hizmetler toplamını satın alma maliyetindeki değişme oranını ölçer. Bu sebepten ötürü tipik bir hane halkının yaşamsal giderlerinin bir göstergesi olarak ta nitelendirilebilir.

Tefe Tüfe Oranları (Sürekli Güncel)

Ay 12 Aylık Ortalama Değişim Oranı (%) Bir Önceki Yılın Aynı Ayına Göre Değişim Oranı (%)
Ocak 5,50 5,94
Şubat 5,61 4,47
Mart 5,64 3,80
Nisan 5,47    2,87
Mayıs 5,19     3,25
Haziran 4,91     3,41
Temmuz 4,77     3,96
Ağustos 4,51     3,03
Eylül 4,07     1,78
Ekim 3,83     2,84
Kasım 3,93 6,41
Aralık    

Bu söz konusu hizmet sepetine dahil olan mal ve hizmetler için baz alınan yılda hane halkının söz konusu bütçe içerisindeki payına göre ağırlık verilir ve bunun yanı sıra baz alınan yıl değişmediği sürece bu söz konusu değerler de değişmez. Az önce bahsettiğimiz hane bütçelerine ilişkin bilgiler, DİE eli ile Hane Halkı Tüketim Harcamaları Anketleri denen bir araştırma yolu ile tespit edilir.

Biraz daha basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, toplumdaki her bir bireyin bir ürünü ya da hizmeti satın alabilme gücü sonuçlarına göre bir enflasyon değerlendirmesi yapılması şeklinde ifade edebiliriz. Peki bu söz konusu TÜFE değerleri hangi yolla nasıl hesaplanır diye bir soru soracak olursanız bunun yanıtı da hemen alt başlıkta.

TEFE ve TÜFE Nedir

TÜFE Nasıl Hesaplanır?

Az önce söz ettiğimiz endeks asıl olarak belli bir mal paketinin maliyetini belirlemekte ve bunu söz konusu yıl içerisinde ki maliyet ile bir karşılaştırmasını yapmaktır. Genel hatları ile TÜFE’nin diğer noktalarına da değinmek gerekirse;

TÜFE ülke içi ani değişmeler sebebi ile söz konusu ürünlerin ve hizmetlerin perakende fiyatları üzerinde değişkenliklere sebep olur. Bunun yanı sıra TÜFE yalnızca tüketiciler tarafından satın alınan ürünleri yani malları ve hizmetlerin kapsandığı bir konudur.

TÜFE sadece ülke içi üretilen yerli malları değil ithal olan ürünleri ve hizmetleri de kapsamı altına almaktadır.

TÜFE Kapsamındaki Kiralık Konutlar:

Kira fiyatı konusunda derleme yapılan konut, mevcut kiracının çıkması ile uzunca bir süre kullanım dışı kalabilir, ev yıkılabilir ya da satılabilir. Bu durum karşısında ise konutun özellikleri dikkate alınara tekrar yeni bir kiralık konut ile ikame edilmelidir.

TÜFE Ne Tür Amaçlar İçin Kullanılır?

TÜFE pek çok amaç için kullanılır ve önemli bir yere sahiptir. Bu söz ettiğimiz amaçlardan önemli bir kısmı ise;

TÜFE Kimlerin Harcamalarını Temel Alır?

TÜFE genel anlamda ifade etmek gerekirse, bireylerin arasında akrabalık bağı olsun ya da olmasın, aynı konutta veya aynı konutun bir bölümünde hayatlarını sürdüren bir ya da daha fazla kişiden oluşan hane halklarının, kurumsal hizmet daireleri olarak adlandırdığımız okul, yurt, çocuk yuvası, huzurevi, hastane, hapishane, kışlalar ve orduevleri bünyesinde yaşayan ya da buralardan yarar sağlayan kişilerin ve son olarak ta ülke içerisinde yerleşik olarak ikameti bulunmayan yabancı turistlerin yapmış olduğu bireysel tüketim harcamaları baz alınarak hesaplanır.

Peki bu konuya açıklık getirdikten sonra geriye TEFE nedir sorusu bir çoğunuzun aklında soru işareti olarak kalma özelliğini koruyor. Şimdi ise bu konuya ışık tutalım.

TEFE Nedir?

TEFE açılımı itibari ile Toptan Eşya Fiyat Endeksi olarak söyleyebiliriz. TEFE, toptan bir şekilde satılan eşyaların artış azalış durumunu ölçen bir endekstir. Bu söz konusu endeks TÜİK tarafından hazırlanırken bir süre önce yerini artık ÜFE ‘ye (üretici fiyat endeksi) bırakmış durumdadır.

Yakın bir zaman önce ÜFE ye geçiş yapmadan önceki süreçte hazırlanan bu endeks, günümüzde pek sık olarak duyduğumuz enflasyon arttı ya da enflasyon artacak gibi söylemlerin bir habercisi niteliğindeydi. Fakat bu noktada bizleri, yani tüketicileri etkileyen enflasyon TEFE değil TÜFE’ydi. Aslında bakacak olursak TEFE deki değişimler TÜFE de ki değişmelerin bir nevi habercisi niteliğini taşımaktaydı.

Söz konusu TEFE’de az önce konuştuğumuz başlık olan TÜFE gibi belirli bir zaman önceden endekse dahil edilmiş olan mallardan oluşan belirli bir ürün sepetinin fiyatındaki değişmeleri ölçerdi. Bu noktada bu iki başlığın birbirinden ayrıldığı nokta, tüketici fiyat endeksi direkt yoldan tüketicinin eline geçen ürünlerin fiyatları hakkında ölçüm yaparken, toptan eşya fiyat endeksi dediğimiz konunun kapsamı diğer konunun kapsamından bir hayli geniştir. Toptan Eşya Fiyat Endeksi, en geriden başlar yani hammadde ve yarı mamüllerin fiyatlarını da kapsamına alır ve malların üretici elinden dağıtıcı kesime geçerken olan fiyatı ölçer.

Eğer bu konuyu bir örnek ile sizlere açıklayacak olursak, ilk durumda bir Y firması var ve bu firma sadece otomobil üretimi yapıyor. Bu söz ettiğimiz Y firması 100 adet kadar otomobil üretti ve bu otomobiller artık kullanıma hazır hale gelmiş durumda. Bir çoğumuzun bildiği üzere genellikle tüketiciler malları direkt olarak üretici firma kanalı ile edinmezler bu işlem için dağıtıcı görevini üstlenmiş olan firmalar mevcuttur ve mallar bu firmalar aracılığı sayesinde tüketicilere ulaştırılır.

Kullanıma hazır olan bu 100 adet otomobilin bir kısmı dağıtıcı görevini üstlenen firmaların tarafına 10 TL gibi bir fiyat üzerinden geçtiğini bir varsayım olarak düşünelim. Bu söz konusu dağıtıcı firma bu malların satışını gerçekleştireceği durumda bu mallar üzerinden kar edeceği göz önünde bulundurulursa, 1 adet otomobilin üzerine 5 TL kar koyup tüketici ile buluşturulması durumunda artık söz konusu otomobil tüketicinin eline 15 TL gibi bir fiyat üzerinden geçmiş olacaktır.

Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeleri Nasıl Hesaplanır?

Özel kapsamlı olarak nitelendirdiğimiz TÜFE göstergeleri, Tüketici Fiyat Endeksinden bazı bira takım alt kalemlerin hariç tutulması yolu ile oluşturulan fiyat endeksidir. Bu sözünü ettiğimiz özel kapsam alanlı fiyat endeksleri, tüketici taraflı fiyatlarda gözlemlenen bütün geçici etkilerin arındırılması şeklinde fiyat değişimi ölçülmektedir. Bu sebepten ötürü uluslararası piyasalardaki fiyatların hareketlerine paralel olarak örneğin enerji fiyatları iklimsel koşulların etkisine maruz kalan ürünlerin fiyatları, devlet tarafından belirlenen fiyatlar ve bir takım vergilerin tüketici fiyatları endeksinden kısım kısım ayrıştırılması yolu ile hesaplanmaktadır. Bu hesaplamaların sonuçları ise gerçekleşecek olan enflasyonun kaynağının açıklanmasında yani sebebinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

TEFE-TÜFE AÇILIMI

TEFE :  Toptan Eşya Fiyat Endeksi Demektir.

TÜFE : Tüketici Fiyat Endeksi Demektir.

TEFE TÜFE Hakkında Daha Fazla Ayrıntı İçin Tıklayın  

Tefe-Tüfe oranları başlıklı yazımızda, Tefe-Tüfe'nin ne olduğunu kira zammı yaparken tefe ve tüfe hesaplarını nasıl baz almanız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Ayrıca yukarıda verdiğimiz tefe-tüfe aylık zam oranları tablosunu her ay sizler için güncelliyoruz. Tefe-Tüfe başlıklı haberimizi takip ederek her ay değişen güncel oranlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Okuduğunuz haber emlakajanda.com ekibi tarafından yazılmış olup başka sitelere kaynak gösterilse dahi kopyalanması yasaktır. Tefe-Tüfe konusu ile alakalı merak ettiklerinizi veya söylemek istediklerinizi yorum aracılığı ile dile getirebilirsiniz.

Arama Kelimeleri: tefe-tüfe nedir,Tefe-tüfe aralık oranları,Tefe-Tüfe oranları 2016,tefe-tüfe,tefe-tüfe nasıl hesaplanır,tefe-tüfe

 

TEFE ve TÜFE Oranları hakkında yorumlar

4 YORUM
 1. salim önce yazıldı

  Tefe tüfe kasım oranları daha açıklanmadı mı? sitenize baktım bulamadım ne zaman açıklanacağı konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

  Emlak Ajanda önce yazıldı

  Merhaba, Kasım Tefe Üfe Oranları pazartesi gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Normal şartlarda Tefe TÜFE oranları TÜİK tarafından her ayın 3'ünde veya takip eden işgününde saat 10:00'da haber bülteniyle kamuoyuna duyuruluyor. Fakat hafta sonu olduğundan dolayı pazartesi günü açıklanması bekleniyor. Kasım Oranları açıklanır açıklanmaz yukarıdaki tablo güncellenecektir gelişmeleri oradan takip edebilirsiniz

 2. mehmet susuz önce yazıldı

  benim dükkanım var ve 2 yıllık oturan kiracım var yılbaşında kiraya zam yapmak istiyorum fakat yasal sınır nedir onu bilmiyorum şimdi zammı tefe tüfe oranlarına göremi yapmam gerekiyor. Yani zam yaparken baz alacağım konu tefe tüfe oranlarımı yardımcı olursanız sevinirim

  selim88 önce yazıldı

  Merhaba, Tefe ve Tüfe oranları yapabileceğiniz azami zam oranını belirlemekte kullanılan oranlardır. Tefe ve tüfe oranlarının üzerinde zam yapamazsınız. Ha bunun altında az bir zam yapmak istiyorsanız o size kalmış fakat zam yaparken bu oranların üzerine çıkamıyorsunuz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir !