Prefabrik Ev Fiyatları


Anahtar teslim olarak yaptığımız prefabrik binalarda şunlar dahildir. Prefabrik binanın montaj işlerinin yapılaması, her türlü prefabrik bina malzemeleri (Duvar panelleri, Birleşim elemanları, Tavan kaplaması, Tavan izolasyonu ve Çatı kaplama malzemesi), Dış ve İç kapıları, pencereleri, vasistasları ve camlarının takılması, iç ve dış cephe boyası, bina içerinde elektrik ve su tesisatının döşenip lamba, priz, vitrifiye elemanlarının ve armatürlerinin takılması dahildir.

Prefabrik Ev:

Son dönemlerde bir hayli rağbet edilen prefabrik ev ve tüm prefabrik yapılar hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Vazgeçilmez bir hal almalarının sebebi ise hem vakit yönünden hem de nakit yönünden bir hayli tasarruf sağlamanıza olanak sağlamasından ötürüdür. Alışılagelmiş betonarme ev tipleri hem masraf yönünden bir yük haline gelirken diğer yandan da inşa süreci bir hayli uzun sürebiliyor.

Prefabrik ev tipleri sayesinde çok daha uygun fiyatlara bir o kadar da güzel ve gösterişli prefabrik ev ve villalara sahip olmanız çok ta zor değil. Bir diğer yandan özellikle yazlık ev yaptırmak isteyenler için tercih konusu olan prefabrik ev, İstanbul gibi mega kentlerde dahi tercih sebebi olabiliyor. Sabit alışılmış betonarme yapılara kıyasla eskiden bir hayli fazla prefabrik modellere sahip olan bu tarz yapılara aklınızdaki özellikleri evinize modüler parçalar halinde ekletebilirsiniz ve kendiniz evinizin tasarımını baştan aşağı şekillendirebilirsiniz.

Prefabrik yapılar parçalar halinde fabrikalarda hazırlanmış ve montaj edileceği alana bu parçalar taşınarak ve orda daha önceden planlandığı gibi söz konusu parçaların birleştirilmesi yani montajın yapılmasının ardından meydana gelen yapılardır.

Prefabrik Ev Fiyatları

Prefabrik Evlerin Özellikleri:

Bu evler modüler yapısından ötürü daha önceden planlanarak ve ihtiyaca göre üretilirler. Bunun yanı sıra ev sahibinin fikirleri ve istekleri çok kolay bir şekilde ev üzerinde uygulanabilir. Prefabrik evler diğer yapı sınıflarındaki evlere göre bir hayli pratik olup çok daha kısa sürede teslim edilebilir.

Söz konusu prefabrik yapılar diğer yapılara kıyasla çok daha esnektir ve deprem ile zemin kaymaları gibi durumlara bir hayli dayanıklıdır. Bu söz ettiğimiz prefabrik yapılar her tür istek ve talebe cevap verebilecek niteliğe sahiptir. Prefabrik yapılarda balkonlar odalar banyolar ev sahibinin istediği yerlere mantolanabilir.

Bir çok kişinin aklında büyük bir soru işareti olan ısı ve ses yalıtımı var mıdır sorusunun cevabı ise evet vardır ve prefabrik yapılardaki ısı ve ses yalıtımları diğer betonarme tür yapılardaki yalıtımlardan bir hayli fazladır.

Bunların yanı sıra prefabrik yapılar her büyüklükte ve şekildeki alana göre üretilebilir. Ev sahibinin isteği doğrultusunda görünüm olarak değiştirilebilmesi gibi seçenekleri de mevcut. Ev içerisinde istenmeyen  ya da değiştirilmesi gereken kısımların çıkarılması ya da değiştirilmesi mümkündür.

Diğer yapıların inşası gibi çevreyi kirletmez ve etrafa rahatsızlık vermez prefabrik yapılar. Bunların yanı sıra prefabrik yapıların inşası için temel gerekmez, tek katlı yapılar için zemine uygulanan grobeton üzerine kurulumu gerçekleşirken diğer yandan çok katlı yapılarda ise zemine uygulanan reyde temel üzerine prefabrik yapının inşası gerçekleştirilir.

Prefabrik yapıların istekler doğrultusunda çatı kaplama malzemesinin ve duvar kaplama malzemesinin hammadde özelliğinden tutunda rengine kadar, birbirinden zengin olanakların ve seçeneklerin bulunması söz konusudur. Prefabrik yapılarda trapez saç, single ve kiremit çeşitlerinin kullanımı mümkündür. Son olarak prefabrik yapıların iç ve dış duvarlarında fibercement, pvc, yalı baskı, sıvalı mantolama ve bisküit tuğla çeşitlerinden istediğiniz seçenek kullanılabilir.

Prefabrik Evlerin Ömrü Ne Kadardır?

Söz konusu prefabrik evlerin ömrü ortalama olarak 40 yıl ile 70 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Prefabrik ev dendiği zaman pek çok insanın aklına deprem evi geliyor yani basit baştan savma yapılar şeklinde bakılıyor. Ancak prefabrik yapılar hangi tür teknikle üretilirse üretilsin dört mevsim kullanım olanağı sağlamaktadır ve bu yönde tasarlanmaktadır.

Prefabrik yapıların üretim ve inşasında kullanılan malzeme ve tekniğe göre minimum 40 ile 70 yıl arası ömür biçilebilir bu yapılara. Bu prefabrik dediğimiz yapılarda çelik, çimento yongalı levhalar kullanılır. Ses ve ısı yalıtımları da proje dahilindedir.

Prefabrik Ev Fiyatları Ne Kadar?

Bu bağlamda fiyatlar firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Seçilen ev modeli ve konutun kurulacağı yerin mesafesi gibi farklı etmenler de fiyat üzerinde etkili olan unsurlar arasındadır. Prefabrik evlerin fiyatları evlerin boyutlarına, talep edilen özelliklere ve seçilmiş olan modellere göre değişkenlik gösterdiği gibi, firmalara göre de değişkenlik gösterdiğini söylemek gerek.

Ancak piyasada olan iki farklı fiyat endeksinin ortalamasını sizlere sunacağız. Sizler de prefabrik yapılar için görüşmeyi sürdürdüğünüz firmalara fiyat konusuna ne gibi şeylerin dahil olduğunu mutlaka sorun. Çünkü prefabrik ev, villa vb. yapıların inşa edileceği beton zemin elektrik ve su tesisatı camlar mutfak gibi konular firmanın size söylediği fiyata dahil olmayabilir.

Ülke koşullarında genel bir ortalama ile prefabrik ev fiyatları;

Tek katlı 100 metrekarelik prefabrik ev: ortalama 25.000 TL ile 45.000 TL arasında

Çift katlı 120 metrekarelik prefabrik villa: ortalama 30.000 TL ile 65.000 TL arasında bir fiyat değişkenliği gösterebilir. Tabi bu fiyatlar genel rakamlardır.

Yukarda belirtmiş olduğumuz fiyatlar sadece sizlere prefabrik yapıların maliyeti konusunda fikir vermek amaçlı olup kesin fiyat değildir prefabrik firmanızdan ayrıntılı fiyat talebinde bulunabilirsiniz. Bu belirttiğimiz fiyatların çok üstünde yahut çok altında fiyatlarda prefabrik yapılar edinmeniz elbette mümkündür. Fiyat konusunu etkileyen bir çok etmen  vardır. İsteğiniz doğrultusunda belirleyeceğiniz, hayalinizi süsleyen evi prefabrik olarak görebilmek istiyorsanız sizin de belirli bir araştırma sürecine girmeniz gerekmektedir.

Prefabrik evler ve villalar şehrin gürültüsünden kaçanlar için bir sığınak olan huzurlu mekanlar olmakla beraber hem de ucuz ev sahibi olmak isteyen kişilerin bir kaçış yolu. İki hafta gibi kısa sürelerde ayağa kaldırılan bu pratik evlerin sayısı her geçen gün artıyor. Büyük şehirlerde mega kentlerde devasa binaların arasındaki modern dünyadan sıkılmış olan insanlar dağ ya da bağ evine kaçıyor. Ancak betonarme evler değil artık bunlar. Yeni dağ evleri artık pratik, ucuz, depreme dayanıklı ve şık görünümlü prefabrikler oluyor. Ustalarla ya da inşaat keşmekeşiyle uğraşmak yerine hayallerinizi 15 günde kullanımınıza sunuyorlar artık.

Prefabrik yapılar hem kolay kurulumu sayesinde sorunlu değildir hem de bir hayli dayanıklıdır. Deprem sel ve benzeri afetlere karşı koyabilecek kadar dayanıklı yapılardır. Prefabrik evler için üretilen parçalar bu tür aksi durumlar için dayanıklı olarak üretilmektedir. Prefabrik yapılar ve evler tek katlı ve çift katlı şeklinde olabilir. Bu konu sizin seçiminize bağlı olarak çoğalabilir. Prefabrik evlerde daha sonradan eklenebilen salon oda mutfak gibi ekler modüler olarak daha sonradan evin bünyesine katılabilir.

Bunların yanı sıra prefabrik evler diğer tür betonarme yapılara kıyasla çok daha kısa sürede tamamlanır. Ancak bu süreler sizin istediğiniz özellikler büyüklük ve diğer etmenlerin etkisi ile uzayıp kısalabilir. Bilindiği üzere prefabrik evler çelik iskeleler üzerinde kurulur ve bu sayede olası depremlere karşı büyük bir avantaj sağlamaktadır. İnşa etabında ilk olarak çelik konstrüksiyon olarak inşa edilir daha sonrasında üzerine gerekli olan malzemeler eklenerek prefabrik yapılar meydana gelir.

Prefabrik Ev Fiyatları hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !