Muvafakatname Nereden Alınır?


Daha önceki yazılarımızda ayrıntıları ile bahsetmiş olduğumuz muvafakatname belgesi hakkında pek çok kişinin takıldığı hususları haberimizde açıkladık. Söz konusu olan muvafakatname belgesini temin etmenizin iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri noter, bir diğeri ise emniyet genel müdürlükleridir. Konunun ayrıntıları haberimizdedir…

Daha önce sitemizde uzunca bütün ayrıntılarına değindiğimiz Muvafakatname, bir kişinin başka bir kişiye ya da tüzel kişiye, kendi sahip olduğu hakları ve sahip olduğu yetkileri muvafakatname belgesi ile söz konusu olan kişinin kullanması için yetki vermesi olarak tanımlanabilir. Söz konusu olan muvafakatname, evlilik müessesesi içerisinde bulunan kişilerin, kendi adları üzerine tescilli olan konut cinsi mülkiyetleri satmak istemeleri durumunda, eşinden mutlaka muvafakatname belgesi almak durumunda kalmaktalardır.

Muvafakatname Nereden Alınır?

Bu husus ile beraber 18 yaş sınırını doldurmamış yani henüz reşit olmamış çocuklar için, spor aktivitelerinde faaliyet göstermeleri için ya da evlilik durumu iptal olmuş yani boşanmış çiftlerin çocukları için pasaport çıkartmak istemeleri halinde kesinlikle eşlerinden muvafakatname almaları gerekmektedir.

Muvafakatname Nereden Alınır?

Az önce kısa bir şekilde özetlemiş olduğumuz muvafakatname belgesini alabilmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Söz konusu muvafakatname belgesini almak isteyen kişilerin ilk önce bulunduğu bölgede kendilerine en yakın olan noter kuruluşlarına başvurmaları halinde muvafakatname belgesini sorunsuz bir şekilde alabilirler. Bu hususun yanı sıra, bir diğer yöntem ise bulundukları bölgede bağlı oldukları emniyet genel müdürlükleridir. Sözünü etmiş olduğumuz bu iki kurum aracılığı ile başvuruda bulunmaları halinde, herhangi bir yasal yönden engel bulunmuyor ise kısa bir süre içerisinde kolaylıkla muvafakatname belgesini alabilme haklarına sahiplerdir.

Muvafakatname Ücreti Ne Kadar?

Söz konusu olan muvafakatnamenin hangi yollar ile temin edilebileceğini az önce belirttik. Bu yollardan ilki en yakın noter kuruluşu aracılığı ile muvafakatname almaktır. Bir diğer yol ise bağlı olduğunuz emniyet genel müdürlükleri aracılığı ile muvafakatname belgesi almaktır. Ancak bu iki kuruluş arasında ücret konusunda büyük bir farklılık göze çarpmaktadır.

İlk olarak belirtmiş olduğumuz noter kuruluşları aracılığı ile muvafakatname almanın ücreti 50 TL gibi bir rakamdır. Ancak ikinci yol olarak bahsettiğimiz bağlı bulunduğunuz emniyet genel müdürlüğü aracılığı ile muvafakatname belgesi almanız için herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak emniyet genel müdürlüğünde ücretsiz olmasında ötürü bir süre sıra beklemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak işiniz acele ise noterden sıra beklemeden bu belgeyi almanız mümkündür.

Muvafakatname Nereden Alınır? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !