Muvafakatname Nasıl Hazırlanır?


Söz konusu olan muvafakatname belgesini noterden temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi hazırlamış olduğunuz bir muvafakatnameyi yine noterden tasdik ettirerek kullanabilirsiniz. Noterden tasdik edilmemesi halinde resmi bir işlem gerçekleştirmek için yeterli olmayacaktır.

Muvafakatname Nedir?

Pek çoğumuz tarafından izin belgesi olarak bilinen muvafakatname halk arasında izin belgesi olarak nitelendirilir. Bu bahsi geçen belge ihtiyaç duyulan durumlar halinde resmi işlemler gerçekleştirmiş olduğunuz kurum tarafınca bu söz konusu işlemlerin sorunsuz bir şekilde devam ettirilmesi için sizlerden talep edilen belgedir.

Bir diğer tabirle söyleyecek olursak muvafakatname, pek çok konuda ya da resmi işlemin gerçekleşebilmesi için izin alınması ya da vekalet verilmesi gerekli görülen kişi tarafınca, bu iznin verildiğini gösteren eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olan bir yazılı belgedir şeklinde de açıklayabiliriz. İlgili işlem konusunda noter tarafından temin edilebilecek olan muvafakatname, miras ile ya da farklı bir şekilde ilgili kişiye intikal etmiş olan mülkiyetin ya da motorlu taşıt sınıfında yer alan bir aracın devir işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için intikal eden şahıs reşit olmamış ise bu söz konusu belge ilgili kurum ve kuruluşlarca talep edilmektedir.

Muvafakatname Nasıl Hazırlanır?

Söz konusu olan  muvafakatname belgesini noterden temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi hazırlamış olduğunuz bir muvafakatnameyi yine noterden tasdik ettirerek kullanabilirsiniz. Noterden tasdik edilmemesi halinde resmi bir işlem gerçekleştirmek için yeterli olmayacaktır.

Muvafakatname Nasıl Hazırlanır?

Üst kısımda yüzeysel olarak açıkladığımız muvafakatname belgesini hazırlarken, belirli kanun ve yönetmeliklerin çizmiş olduğu sınırlar ve kurallar çerçevesinde hazırlanması gerekir. Sizler için hazırlamış olduğumuz muvafakatname örneğini indirip boş kalan kişisel bilgi alanlarını olması gerektiği şekilde doldurup hazırlayabilirsiniz.

Bu bahsettiğimiz izin belgesi mahiyetindeki muvafakatname, noter huzurunda düzenlenebileceği gibi bireysel olarak ta hazırlanabilir ve bu durum sizin için herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak şahsi olarak bireysel hazırladığınız mevafakatname belgesini mutlaka noter tarafından onaylatmanız gerekmektedir aksi halde bir geçerliliği yoktur.

Alt kısımda sizler için hazırladığımız olduğumuz muvafakatname örneğini eksiksiz olarak doldurup onaylatmak için talepte bulunacağınız noter kurumunda sizin hazırlamış olduğunuz belgenin zaten bir hazır şablonu bulunmaktadır. Bu hususta herhangi bir sıkıntı ve mağduriyet yaşamazsınız. Notere sunmuş olduğunuz belgenin onaylanıp gereğinin yapılabilmesi için ilgili taraflarında noterde bulunması gerekir. Noterde bulunan yetkili kişiler tarafından düzenlenip onaylanan belge için yalnızca sizin imza atmanız yeterli olacaktır.

Muvafakatname Örneği İçin Tıklayın

Muvafakatname Nasıl Hazırlanır? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !