Müstakil Ev Projeleri


Bu betonarme yapıların arasında her ne kadar boş bir arazi satın alıp kendi müstakil evinizi inşa etmeniz biraz daha zor olsa da bu konu hakkında merak edilenlere ışık tutacağız. Sizler için müstakil ev planları ve projelerini kaleme alıyoruz

Müstakil evler geçmişten günümüze kadar yüzlerce yıl boyunca insanların barınma ihtiyacını karşılaması yönünden sürekli olarak önemli bir noktada yer almıştır. Günümüzde artık insanlar daha çok 1 katlı ya da 2 katılı müstakil evlere ilgi duyar hale gelmiştir. Bu söz konusu müstakil evler tarih boyunca değişkenlikler gösterirken günümüzde de çok büyük bir gelişim ve modernize olma konusunda önemli bir yol kat etmiştir.

Bu betonarme yapıların arasında her ne kadar boş bir arazi satın alıp kendi müstakil evinizi inşa etmeniz biraz daha zor olsa da bu konu hakkında merak edilenlere ışık tutacağız. Elinizde mevcut olan arsanız ya da araziniz varsa resmi kurumlardan gerekli imar planlarının hazırlanıp izinlerin alınmasının hemen ardından gerekli inşa işlemine başlayabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi yasalar kapsamında gerekli izinleri almanız gerekmektedir.

Gerekli izinlerin alınması sonrasında dilerseniz ahşap, dilerseniz betonarme, dilerseniz de prefabrik olarak mğstakil  evinizi inşa edebilirsiniz. Gerekli olan resmi işlemler sonrasında yapacağınız ya da yaptıracağınız ev konusunda günümüzde bir hayli fazla ev seçenekleri bulunuyor. Modernize olan konut sektörü ve gelişen teknoloji ile hayallerinizdeki eve sahip olmanız hiç te zor değil.

İnşaat sektörü 1 katlı ya da 2 katlı müstakil ev ya da villa planları konusunda arsa sahipleri için pek çok alternatif sunmaktadır. Özellikle prefabrik yapıları tercih etmeniz durumunda diğer betonarme ya da ahşap yapılara kıyasla çok kısa sürede size konutunuzu teslim etme olanağı sağlıyor. Eğer yaşadığınız bölgenin iklim koşulları elverişliyse ve müstakil bir ev sahibi olma konusunda kararlı iseniz prefabrik ev seçeneği sizin için avantajlı olabilir.

Genel açıdan bakacak olursak 1 katlı ya da 2 katlı müstakil ev seçenekleri genel bağlamda küçük ya da geniş aileler farketmeksizin her büyüklükteki aileler için rahat ve modern yaşam alanları sunabiliyor. Eğer geniş bir aileniz varsa 2 katlı müstakil bir ev planı siz ve aileniz için gayet kullanışlı ve göz alıcı bir seçenek olacaktır. 1 katlı ya da 2 katlı müstakil ev projelerinin planları mimar ve mühendisler tarafından sizlerin görüşlerine uygun ve özenli bir şekilde hazırlanarak sizlere sunulmaktadır.

müstakil ev planları

Tek katlı müstakil ev projeleri, mimari proje ve iç mimari projelerde kullanışlı olabilecek ev tiplerindendir. Tek katlı ya da iki katlı veya birbirinden farklı oturum alanlarına sahip müstakil ev planı hazırlatmayı düşündüğünüz taktirde daha önceden halihazırda mevcut olan ve yapılmış müstakil ev projelerine göz atmak sizin de kendi eviniz için hazırlatacağınız proje için bir ilhan kaynağı olabilir.

Bir diğer yandan geniş ailelerin tercihi olabilecek iki katlı müstakil ev planlarında ise 2 veya 3 adet banyo ve yatak odası yer alması sizlerin tercih sebebi olabilir. Bu söz konusu 1 katlı ya da 2 katlı ev planları proje çizmeye ve onaylamaya yetkisi olan mimarlar tarafından yapılan konut, konutun yapılacağı arsanın konumuna, imar durumuna ve istenen tercih seçeneklerine göre yapılan çalışmalar söz konusudur.

Konut sektörünün son 10 yılda büyük bir yol kat etmesi ve gelişmesinden dolayı artık tek katlı müstakil konut tipleri de oldukça kullanışlı ve modern yapılar halini almaya başladı. Özellikle bahçesi mevcut olan müstakil evlerde, taş ev modelleri doğa ile iç içe bir bütünlük kazandıracak güzel alternatiflerden biridir.

Bahçe evi modelleri doğa ile iç içe olmak isteyen doğa ile tümleşik bir yaşam sürmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra dubleks şeklinde müstakil ev yaptırmayı düşünenler içinde çok ayrıcalıklı ev planları mevcut, dış görünümü ile etkileyici olabilecek dubleks müstakiller iç aurası ile de evinize gelen misafirleri büyüleyecek türden yapılar için seçenekler sunmaktadır. Bu müstakil evlerin en güzel yanlarından biri planlarını sizin tercihleriniz doğrultusunda hazırlatabilirsiniz ve tamamen kendi zevkinizi yansıtan bir eve sahip olabilirsiniz.

Ev yaptırmaya karar verdiğiniz noktada gerekli resmi izin işlemlerinin tamamlanmasının ardından en önemli konu olan evin projesi konusuna geleceksiniz. Müstakil evin projesi için kendi kafanızda bir şekil ya da fikir oluşmadığı taktirde daha önceden hayata geçirilmiş olan müstakil ev planlarını incelemek sizlere bazı noktalarda ipucu vermiş olacaktır. Gelişmiş ve markalaşmış şirketlerin projelerinde yer alan ufak detaylar sizin eviniz için de önemli bir nokta niteliği taşıyacaktır ve müstakil evinize şıklık ve konfor katacaktır.

Şimdi biraz daha teknik olarak konuşmak gerekirse;

Müstakil Ev Projeleri örnekleri

Arsanın İmar Durumunu Araştırın:

 

Eğer mevcut olan arsanızın üzerinde Müstakil ev planı yapma konusunda kesin bir karara vardıysanız ilk olarak yapmanız gereken, arsanızın bulunduğu bölgenin belediyesinden imar izni almak olacak. Müstakil evinizin inşasına başlamadan önce eğer kötü bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız arsanızın kaç kat için imar izni olduğunu ve imar durumunu belediyeden öğrenmeniz gerekiyor. Bazı durumlarda bölgenin genel koşulları sebebi ile arsanızın mevcut olan imar kat izni değişebiliyor bu tür bir sürpriz ile karşılaşmak istemiyorsanız son bir defa daha arsanızın imar planı ile ilgili bir değişiklik olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Bazı durumlarda arsanızın bulunduğu alan içerisinde bir sosyal tesis projesi olabilir ya da arsanız okul alanı gibi kamu yararına ayrılmış olabilir. Başka bir yönden arsanızın içerisinden yol çalışması projesi geçiyor olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için mutlaka ilgili belediyenin ev planlama dairesi bölümüne gidip arsanızın durumunu kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bu konularda gerekli bütün işlemleri ve kontrolleri yaptıktan sonra imara uygun olan Müstakil ev projenizi hazırlatmak için alanında iyi bir inşaat şirketi veya müteahhit firması bulup projenin son hazırladıklarını tamamlatıp belediyeye takdim ediyorsunuz ve ardından inşaat ruhsatınızı alıyorsunuz.

 

Ucuz Diye Acemilerle Değil Uzmanlarla Çalışın:

 

Az önce anlattığımız işlemlerin tamamlanmasının ardından sıra inşaat aşamasına geliyor. Hayat geçirdiğiniz inşaatın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını kontrol edip gerekli önlemlerin alınması için bir yapı denetim firması ile çalışmalısınız. Söz konusu inşaatın projenin aslına uygun bir şekilde tamamlanmasının ardından tekrar belediyeye başvuru yapıp bu kez de iskan belgesi almanız gerekiyor. Bu aşamanın sonrasında ise temin etmiş olduğunuz iskan belgesini tapuda tescil ettiriyorsunuz. Bu işlemler sonrasında gayrimenkulün niteliği arsa şeklinden çıkıp hayata geçirdiğimiz müstakil ev ya da villa sıfatını kazanmış oluyor.

 

Müstakil Ev ya da Villa yaptıracakların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

 

İlk olarak karar verdiğiniz Müstakil ev projesi yaptırmank istediğiniz arsayı almadan önce imar durumunu belediyeden mutlaka öğrenin. Diğer yandan üzerine müstakil ev yapmayı düşündüğünüz arsanın zemini hakkında bilgi edinin. Örneğin arsanın zemininin depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğunu araştırın. Mesela arsanın bulunduğu konumun inşaat yapmaya ne kadar uygun olup olmadığı konusuna dikkat edin. Zemini çok engebeli ya da çürük olan arsaları kesinlikle tercih etmeyin.

Müstakil ev yaptıracağınız arsa alım işlemi sonrasında, belediyeden alınan inşaat ruhsatından sonra en geç iki yıl içerisinde inşaat aşamasına başlamanız gerekmektedir. Bu sürenin aşılması durumunda yeniden ruhsat alım işlemi gerçekleşmelidir. Bunun yanı sıra beş yıl içerisinde inşaatı bitiremezseniz de inşaat ruhsatınızı yenilemeniz gerekmektedir. Güvenilir ve işinin ehli bir müteahhitlik firmasıyla ya da inşaat şirketi ile çalışın. Bununla birlikte iyi bir yaoı denetim firmasını tercih edin. İmar izninde gösterilen toplam inşaat alanı dışına çıkmayın. Aksi bir durumda iskan izni alamazsınız ve bu durumda kaçak bir bina yapmış olursunuz.

 

Müstakil ev planları noktasında yapım aşamaları ve bazı örnekler için Tıklayın 

Bu yazımızdan sizlere müstakil ev proje ve planları ile alakalı dilimiz döndüğünce bilgiler vermeye çalıştık. Müstakil ev planları ile ilgili yazdığımız yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. 3+1 ve 4+1 müstakil ev planı resimlerini incelemek isterseniz altta bulunan resimlere göz atabilirsiniz. Ayrıca müstakil ev planları ile alakalı yazdığımız bu yazıyı başkaları için de faydalı olması açısından sosyal medyalarda paylaşabilirsiniz. Sitemizde yayınlanan bütün haberler Emlakajanda.com ekibi tarafından yazılmış olup kaynak dahi gösterilse kopyalanması yasaktır.

2 Katlı Teraslı Müstakil Ev Projesi Projesi, 2 Katlı Teraslı ...

2 Katlı Teraslı Müstakil Ev Projesi Projesi, 2 Katlı Teraslı ...

İki katli müstakil konut projesi

İki katli müstakil konut projesi

MÜSTAKİL KONUT PROJELERİ

MÜSTAKİL KONUT PROJELERİ

1 katlı 2 katlı Ev projeleri Planları | Kilim Mobilya Modelleri ...

1 katlı 2 katlı Ev projeleri Planları | Kilim Mobilya Modelleri ...

Tek Katlı Müstakil Ev Projeleri - tek katlı ev modelleri - tek ...

Tek Katlı Müstakil Ev Projeleri - tek katlı ev modelleri - tek ...

tek katlı villa planları 4 1

tek katlı villa planları 4 1

müstakil ev planları örnekleri

müstakil ev planları örnekleri

tek katlı müstakil ev projeleri

tek katlı müstakil ev projeleri

Müstakil Ev Projeleri hakkında yorumlar

5 YORUM
 1. Selim önce yazıldı

  Yaptığınız müstakil ev için yeniden proje çizdirip belediyeden izin almanız gerekiyor. Aksi halde yaptıracağınız müstakil ev için sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum. Bence ev inşaatına başlamadan önce bu konuyu iyice araştırmalısınız. Yoksa başınız ağrıyabilir.

 2. Can Selvi önce yazıldı

  Merhaba, 2 katlı 3+1 müstakil ev yaptırmak istiyorum. Bunun için belediyeden ruhsat vs aldım. Müstakil ev için proje çizildi tüm eksikler yapıldı ve inşaatı başlatma aşamasındayım. asıl sormak istediğim şu projede bodrum yok fakat ben şimdi düşündüm ve bodrum katıda yaptırmak istiyorum. Bu durumda sıkıntı olurmu yada projeyi yeniden mi çizdirmem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Aysegul Çınar önce yazıldı

  100 m2 mustakil evin mimari proje ve belediye harclari ne kadar tutar acaba

  Can Selvi önce yazıldı

  Çok teşekkürler mesut bey, çok şükür proje 190M2 gözüküyor. Dediğiniz gibi tadilat projesi çizdirerek sorunu hallettim belediyede bu konuda herhangi bir sıkıntı çıkartmadı. Yardımınız için teşekkürler

  Mesut Çevik önce yazıldı

  Proje çizildi ve belediyeden onaylandı ise, tadilat projesi çizdirerek değişiklik yaptırabilirsiniz. Ancak önce projeyi çizenle görüşün, 200 m2 yi geçerse Yapı Denetime tabi olur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir !