Konut Kredisi Komisyonu Ne Kadar?


Vatandaşlar konut sahibi olmak için genellikle bankalar aracılığı ile konut kredisi kullanma yoluna başvururlar. Söz konusu olan konut kredisi alınırken her banka tarafından tüketiciden konut kredisi komisyonu adı altında bir bedel tahsil ederler. Söz konusu olan konut kredisi komisyonu bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Ayrıntılar haberimizde…

Pek çok kişinin bildiği gibi ülkemizde konut kredisi kullanım oranı oldukça üst seviyelere ulaşmıştır. Kendi evinin sahibi olmak isteyen vatandaşlar ülke genelinde yer alan farklı bankalar aracılığı ile konut kredisi kullanabiliyorlar. Söz konusu olan konut kredileri satın alınma durumuna konu olan konutun satış bedelinin yalnızca yüzde 75’lik kısmına kadar verilebiliyor. Söz konusu yüzde 75’lik kısımdan geriye kalan yüzde 25 oranındaki kısımda peşinat tutarı olarak ödenmektedir.

Konut Kredisi Komisyonu Ne Kadar?

Söz konusu konut kredisini bankadan alma aşamasında bir takım masraflar ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Söz konusu olan masrafların arasında konut kredisi komisyonu adı verilen bir bedel de yer almaktadır. Peki, konut kredisi komisyonu ne kadar?

Söz konusu olan konut kredisi komisyonu; konut kredilerinde ilgili bankaların uygulamış olduğu faiz oranını düşürmek sureti ile toplam maliyeti azaltmak için ilk başka tüketiciden tahsil etmiş oldukları bir masraftır şeklinde tanımlanabilir. Söz konusu olan konut kredisi komisyonu, genel olarak bankadan alınacak olan kredi tutarının belli bir oranı kadar tahsil ediliyor. Bu oran bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilir. Örnek verecek olursak, genellikle söz konusu olan kredi tutarının yüzde 1 ya da yüzde 2 gibi oranlarda tüketicilerden tahsil edilmektedir.

İlgili tüketicilere aksettirilen toplam maliyet komisyonsuz ürün ile eş değer seviyede olacak, hatta vade süresi boyunca faiz olarak ödenecek paranın bir kısmı en baştan banka tarafından tüketiciden tahsil edilecektir. Söz konusu olan kredi komisyonu, her kredi teklifinde bulunan banka tarafından zorunlu tutulan bir masraf değildir. Kredi almak için bankalara başvuruda bulunan tüketiciler her zaman komisyon olmayan alternatif bir fiyat teklifi almak için talepte bulunabiliyor.

Konut kredisi komisyonu oranlarında az önce de bahsettiğimiz gibi bankadan bakaya değişkenlik olabilir. Ancak söz konusu komisyon oranı örnekte belirtmiş olduğumuz oranlardan kesinlikle daha fazla olamaz. Herhangi bir bankadan konut kredisi kullanacağınız zaman olması gerekenden çok daha fazla oranda sizden konut kredisi komisyonu tahsil ediyorlar ise bu durumda yasal işlem başlatma hakkına sahipsiniz.

Konut Kredisi Komisyonu Ne Kadar? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !