Kirayı Düşük Gösterene Ceza


Sahibi olduğunuz gayrimenkulü kiraya vermeniz halinde aylık ya da dönemlik olarak elde edilen kira gelirini, her yıl Mart ayı içerisinde vergi dairesi başkanlığına kira gelir beyannamesi şeklinde bildirmeniz gerekmektedir. Eğer bu beyannameyi yapmaz ya da daha düşük kira bedelleri gösterilerek yapılırsa cezai işleme tabii olunur. Devamı haberimizde…

Ülkemizde gayrimenkul sahiplerinden mülkiyetlerini kiraya vermeleri halinde kira gelir vergisi adı altında bir vergi alınmaktadır. Bu kira gelir vergisi, yıllık toplam kira bedelinin belirli bir oranında tahsil edilmektedir. Söz konusu olan kira gelir vergisi beyana dayalı bir vergi türü olduğundan ötürü mülkiyet sahipleri tarafınca Mart ayının içerisinde kira gelir beyannamesi verilmesi gerekiyor. Örneğin bu yılın Ocak ayından itibaren mülkiyetini kiraya veren bir mal sahibi Mart ayı içerisinde kira gelirini aslına uygun bir şekilde beyan etmesi gerekmektedir.

Kirayı Düşük Gösterene Ceza

Bu kira gelir beyannamesi durumunu açık bir şekilde örneklemek gerekirse 2014 yılı içerisinde konut tipi gayrimenkullerden elde edilmekte olan kira geliri için 3 bin 300 TL oranında, işyeri türündeki mülkiyetlerden elde edilmekte olan kira gelirleri için de 27 bin TL şeklinde bir mülkiyet kira istisnası uygulanmaktadır.

Bu istisna durumu göz önüne alınarak bakıldığı zaman 1 Ocak ila 31 Aralık 2014 tarihleri arasında gayrimenkuller üzerinden elde edilmekte olan kira geliri 3 bin 300 TL sınırını geçen mülkiyet malikleri ile işyeri türünde kabul edilen gayrimenkuller için de elde edilmekte olan kira gelirin 27 bin TL sınırını geçen mülkiyet malikleri, söz edilen kira gelirini en geç 25 Mart gününün mesai bitim saatine kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi şeklinde bildirmeleri gerekmektedir.

Başlığımızda da yer aldığı gibi kira gelirinin düşük gösterilmesi halinde ne gibi yaptırımlar uygulanabileceğine değinmek gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz. Söz konusu olan kira gelirinin beyan edilmesi durumu göz ardı edilerek beyanda bulunulmaz ya da küçük bedellerde kira geliri elde edildiği yönünde bir kira gelir beyanında bulunulması halinde ilk olarak bulunulan yıl içerisinde uygulanmakta olan istisna avantajlarından faydalanamazlar. Diğer yandan ise ilgili vergi mükellefine dair iki kat birinci dereceden usulsüzlük cezası kesilir ve vergi takdir komisyonuna sevk edilir.

Üst kısımda belirttiğimiz takdir durumu kapsamında gelir vergisi ve vergi cezası hesaplanır. Söz konusu olan vergi cezası iki kat olarak görülmekte olan usulsüzlük cezası ile birleştirilmek sureti ile miktar bazından en yüksek cezalar uygulanmaktadır. 

Kirayı Düşük Gösterene Ceza hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !