Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?


Ev kiralamalarında, kira sürecinin başında imzalanan kira sözleşmesi hem ev sahibine hem de kiracıya bir takım sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluklardan birisi de ilgili gayrimenkulün tahliye edilmesi ile ilgili hususlardır. Diğer yandan ise kısaca kira sözleşmesine değinmek gerekirse işyeri ve konut gibi mülkiyetlerin kiralanması noktasında mal sahibi ile kiracı arasında düzenlenen ve resmi bir bağlayıcılığı olan belgeye kira sözleşmesi denmektedir.

Sözünü etmekte olduğumuz kira sözleşmesi kiracı ile mal sahibi arasında belirlenen hususlar çerçevesinde düzenlendiği ve imzalandığı zaman sözleşmeye konu olan mülkiyetin kira süreci içerisinde her iki taraf için de bir takım hak ve sorumlulukları bağlayıcı nitelikte olmaktadır. Söz konusu olan kira sözleşmesinin düzenlenip imzalanması mal sahibi ve kiracı arasında normal bir şekilde olabileceği gibi diğer bir yöntemle yani noter eşliğinde düzenlenerek imzalanabilir. Bizim sizler içi tavsiye ettiğimiz yol noter eşliğinde hazırlanarak imzalanması şeklinde olacaktır.

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

Üst kısımda bahsetmiş olduğumuz kira sözleşmesine ilişkin biraz daha bilgi vermek gerekirse kira sözleşmesi içerisinde belirlenen süre boyunca ya da süresiz bir şekilde ilgili mülkiyetin kullanım hakkı ve mülkiyet üzerinden yarar sağlama hakkı mal sahibi tarafından kiracıya devredilmiş olur. Diğer yandan ise konuya müdahil olan kiracı, bu hakların karşılığı olarak kiralama süreci boyunca belirlenen tarihler içerisinde ilgili kira bedelini eksiksiz bir şekilde ödemeyi taahhüt etmiş olarak kabul edilir.

Kiracının evden tahliye edilmesi durumuna da değinmek gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz. İlk olarak kira sözleşmesi 1 yıllık olarak imzalanır. İlk 1 yıllık sürecin dolmasına az bir zaman kala mal sahibi mülkiyetin tahliye edilmesini talep etmez ise bu sözleşme 1 yıl daha otomatik olarak uzar. Diğer yandan ise mal sahibi kira dönemleri içerisinde yasal açıdan gerekli görülen bir sebep meydana gelmediği sürece kafasına göre kiracıyı tahliye edemez.

Bu yasal sebeplere değinmek gerekirse, mal sahibinin kirada olan mülkünden başka ikamet edecek bir mülkü kalmadığı zaman tahliye isteyebilir. Kirada olan mülkiyetin durumu çok kötü ise kapsamlı tadilat ya da yıkılmak sureti ile yeniden inşa edilmesi halinde kiracı tahliye edilebilir. Bölgedeki imar değişikliği sebebi ile mülkiyetin yıkımına belediye tarafınca karar verildiği zaman kiracı tahliye edilmek zorundadır. Son olarak ise mülk satılınca yeni mülk sahibi evde oturmak isterse kiracının tahliyesi mümkün olmaktadır.

Kiracıdan dolayı tahliye de mümkündür. İki defa üt üste haklı nedenlerden ötürü ihtarname gönderilmesi ve kiracının o il ve ilçe sınırları içerisinde bir mülkünün olması durumu tahliye durumunu beraberinde getirir.

Kiracı Nasıl Tahliye Edilir? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !