Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkmak


Bir evin kiralamasına dair önem arz eden pek çok konu vardır. Bu konulardan biri ise kiralama sürecinin başlangıcında imzalanan kira sözleşmesi içerisinde yer alan kira sürecinin dolmasından önce ilgili mülkiyetin tahliye edilmesidir. Bu durumun hangi yollar ile gerçekleştirilebileceğini ve hangi yolları izleyerek en kısa ve en garanti yoldan yapabileceğinizi haberimizde açıkladık.

Pek çoğunuzun bildiği gibi söz konusu olan kira sözleşmesi bir konut tipi mülkiyetin kiralanması sürecine dair kiralama sürecinin başlangıcında mal sahibi ile kiracı arasında hazırlanan bir belgedir. Söz konusu olan kira sözleşmesi kanuni açıdan kişinin adına tescilli olan mülkün bir başka şahıs tarafından kullanımına ve bu kullanımdan doğan fayda sağlamasına kira sözleşmesinde yer alan süreç boyunca için verilmesini taahhüt etmiş olur.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkmak

Kiralayan şahsın ise ilgili mülkün kiralama sürecinin başında olduğu gibi düzgün ve sağlam bir şekilde kullanacağını ve kiralama durumuna konu olan mülke dair kiralama süreci boyunca her ay düzenli bir şekilde aksatmadan mal sahibi ile anlaşılan kira bedelini ödeyeceği koşulunu taahhüt etmiş sayılır.

Bahsini etmekte olduğumuz kira sözleşmesi belgesi kapsamında yer alan bir takım genel ve özel maddeler bulunmaktadır. Söz konusu olan maddeler kiralanan mülkiyetin türü, kiralama süresi, kira bedeli, söz konusu kira bedelinin ödeneceği tarihler, yıl içinde uygulanacak olan kira zam oranı ve ilgili mülkün içinde bulunan demirbaş olarak nitelendirilen eşyaların ayrıntılı listesi gibi pek çok önem arz eden madde bulunmaktadır.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkmak

Kira sözleşmelerinde yer alan süreç içerisinde herhangi bir nedenden dolayı ilgili kiracının evi tahliye etmek istemesi halinde, ilk olarak söz konusu mülkün sahibi ile bir uzlaşma sağlama yöntemini tercih etmesi her iki taraf açısından en iyi çözümdür. Ancak herhangi bir karşılıklı anlaşma ya da uzlaşma sağlanamıyor ise ilgili kiracı, kira sürecinin başında imzalamış olduğu kira sözleşmesinde yer alan maddeleri dikkatli bir şekilde incelemelidir.

Söz konusu olan kira sözleşmeleri içerisinde yer alan maddeler açısından birbirinden farklı olabilirler. Yani ilgili mülkün kullanılabilirlik durumunun ortadan kalması, evin yaşam ortamının aile fertlerinin sağlıklarını olumsuz olarak etkilemesi gibi bir takım durumların meydana gelmesi halinde ilgili kira sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilebilir.

Bahsettiğimiz gibi olayların meydana gelmesi halinde sözleşmeye uygun olarak bir müddet önceden resmi makamlar aracılığı ile tebligat gönderilmesi şartı ile ilgili konut tahliye edilebilir, noter kuruluşları tarafınca bahsi geçen maddelerin bulunduğu bir tebligat gönderilmesi be anahtar teslim işleminin de noter aracılığı ile yapılmış olması gerekmektedir.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkmak hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !