Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?


Bir taşınmaz gayrimenkulün kiralama sürecinin başında mülk sahibi ile kiracı arasında düzenlenen kira sözleşmesi resmi belge niteliğini taşıdığı için dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Sizler için bu hususları haberimizde hazırladık. Peki, kira sözleşmesinin süresi dolmadan ev nasıl tahliye edilir? Bu sorunun da cevabı haberimizde yer almaktadır…

Ev kiralama süreci ile alakalı bir durum olan kira sözleşmesi, taşınmaz gayrimenkullerin kiraya verilmesi sürecinin başında hazırlanan resmi niteliğe sahip bir belgedir. Peki, nedir bu kira sözleşmesi? Söz konusu olan kira sözleşmesi, kiralama durumuna konu olan mülkiyetin belirli bir süreliğine ya da süresi belirsiz olarak kiracı tarafından kullanılarak üzerinden fayda elde etmesine izin verilmesi, mülkiyeti kiralayan kişinin ise kiralama süreci boyunca düzgün ve temin bir şekilde mülkiyeti kullanmayı ve ilgili kira süreci içerisinde her ay düzenli bir şekilde mülkiyetin aylık kira bedelini ödeyeceğini taahhüt etmiş olması anlamına gelmektedir.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur?

Bahsetmekte olduğumuz kira sözleşmelerinin içerisinde özel ve genel koşullar bulunmaktadır. Bu koşullar kapsamında yer alan maddeler kiralanan gayrimenkulün cinsi, kiralama süresi, kiralama bedeli, kiranın ödeneceği tarihler, yıl içinde uygulanacak olan kira artış oranı ve son olarak ta gayrimenkulü içerisinde bulunmakta olan demirbaş eşyaların ayrıntılı bir şekilde çıkarılmış listesinin olması gerekmektedir.

Bahsetmekte olduğumuz kira sözleşmesinin düzenlenmesi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki kiracı ile kiraya veren mal sahibinin normal bir şekilde hazırlayıp düzenlediği kira sözleşmesidir. Bir diğer yol ve en garanti yol ise noter eşliğinde düzenlenen ve noter huzurunda imzalanan kira sözleşmesidir. Noter eşliğinde düzenlenen kira sözleşmesi sizin için daha sağlıklı olacaktır. Sebebi ise ilerleyen dönemler içerisinde oluşabilecek herhangi bir sorun karşısında resmi işlemlerin sorunsuz bir şekilde işletilmesini sağlamasıdır.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılabilir mi?

Eğer kiralama sürecinin başında kira sözleşmesi imzaladıysanız ve bu sözleşmenin geçerlilik süresi dolmadan evi tahliye etmek istiyorsanız bunun için maalesef çok fazla seçeneğiniz yok. İlk olarak mülkiyetin sahibi ile bu durumu paylaşarak uzlaşma yöntemi ile yani ev sahibinizi ikna ederek evden çıkmanız sizin açınızdan en sağlıklı ve en masrafsız tahliye yöntemi olacaktır.

Bunun dışında ise düzenlemiş olduğunuz kira sözleşmesini inceleyiniz. Kira sözleşmelerinde, kiralanan evin kullanılamaz bir durumda olması, ev içerisindeki koşulların aile bireylerini olumsuz yönde etkiliyor olması ve evin depreme karşı dayanıksız bir hale gelmiş olması gibi durumlar sizin kira sözleşmesinin süresi dolmadan evi tahliye etmenizin önünü açar.

Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkılırsa Ne Olur? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !