Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?


Aklınızda soru işareti niteliği taşıyan kira kontratı ile ilgili bir kısım önemli hususu sizler için hazırladık. Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabını sizler için araştırdık. Diğer merak ettiğiniz konular için makalelerimize göz atmayı unutmayınız.

Kira Kontratı Nedir?

Bahsi geçen kira kontratı, kirama konusunda sözü geçen taşınmaz mülkiyetin, mülk sahibi ile ilgili mülkte kiracı olarak ikamet edecek şahıs arasında imzalanan bir anlaşma şeklinde açıklayabiliriz. Bu sözü geçen sözleşmede, kiralama işlemi ile alakalı bir takım ayrıntılara, kiralayan şahsa ve mülkte ikamet edecek olan şahsa yani kiracı ile alakalı bir kısım bilgilere yer verilmektedir.

Kira Kontratı Nasıl Olmalı?

Hemen üst kısımda kısaca açıkladığımız kira kontratında az önce de bahsettiğimiz gibi ilgili konutla ilgili, bu konutta ikamet edecek kiracı ile ilgili ve ilgili mülkü kiraya veren şahıs ile ilgili, bunların yanı sıra da söz konusu olan kiralama işlemine ile alakalı bir takım bilgilere yer verilmesi gerekmektedir. Bu gibi temel bilgilere ek olarak özel durumlar ve genel durumlar gibi eklerinde sözleşmede yer alması, bu gibi bazı ayrıntıların kesinlikle atlanmadan sözleşmeye eklenmesi hususu söz konusu kiralama süresince ortaya çıkabilecek bir kısım sorunların oluşmasına engel olacaktır.

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur?

İlk olarak yapılacak kira kontratında açık bir şekilde kiralama işlemine konuş olan taşınmaz mülkiyetin tipinin (konut, işyeri vb.) belirtilmesi ve bu ibarenin karşısına da hangi ilde konuşlandığı hakkında bilgilerin açıkça yer alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra diğer bir önemli husus ise söz konusu kira kontratının hazırlanması esnasında sözleşmenin arkasına pul yapıştırılmalı ve bunun yanı sıra sözleşmenin imzalandığı tarihin belirtilmesi ve bunun ardından sözleşmeye imza atılması gerekir.

Bir diğer husus ise sözleşmenin imzalandığı sırada ödenmiş olan nakit paranın miktarı da söz konusu sözleşmede az önce belirttiğimiz gibi tarihin belirtilmesi kaydı ile belirtilmesi ve imzalanmalıdır. Kira kontratına imza atılmadan önce kendinizin de belirlemiş olduğunuz kiralanacak olan mülkiyette ki demirbaşları kullanım durumları ile birlikte sözleşmede açıkça belirtmelisiniz.

Kiralama işleminin başında ilgili kiracıdan alınan depozito bedeli söz konusu sözleşmede yer alan özel şartlar kısmında net bir şekilde belirtilmesidir. Bu bahsettiğimiz kira kontratının düzenlenme işlemi mümkünse noter eşliğinde gerçekleşmelidir. Eğer kiralayan ile kiracı arasında düzenlenir ise herhangi bir sorun oluşmayacaktır ancak kira süresince oluşabilecek sorunlardan dolayı en emin el olan noter eşliğinde doldurulması her iki taraf için de en iyi seçenektir.

Kira Kontratı Nasıl Doldurulur? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !