Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2017


Ülkemizde pek çok alanda uygulanmakta olan damga vergisi, kiralama durumunda da etkili olmaktadır. Kira kontratı damga vergisi adı ile bilinen vergi türüne dair oranlar her yılın başında yeniden belirlenmektedir. Söz konusu kira kontratı damga vergisi, 2017 yılı içerisinde binde 1,89 oranında uygulanacaktır.

Ülkemizde yasal ve hukuki işlemlerde uygulanmakta olan bir vergi türü bulunmaktadır. Ancak ülkemizdeki pek çok kişi bu vergiden haberdar değildir. Söz konusu olan damga vergisinin bizimle alakalı kısmı olan kira kontratı damga vergisini gerekli araştırmaları yaparak ayrıntıları ile açıkladık. Söz konusu olan damga vergisi ülkemizdeki çoğu kurumun ya da kişilerin aralarında yürütülen yasal ve hukuki işlemlerde ilgili işlemlerin geçerliliğini belirtmekte olan belgeler için alınan bir vergidir şeklinde tanımlayabiliriz.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2017

Bahsetmiş olduğumuz kira kontratları, genellikle noter eşliğinde düzenlenmektedir. 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu kapsamında yer alan 34 sayılı fırka gereğince söz konusu olan bir takım belgeler, resmi kurum ya da noter aracılığı ile ibraz edilmeleri durumunda belirlenmiş olan bir tarihten itibaren vergi mükellefi olma durumunu meydana getirir ve ibraz eden kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir şeklinde kanun tarafından açık bir şekilde ifade edilmiştir.

Kira Kontratı Damga Vergisi Oranı 2017

Ülkemizde uygulanmakta olan damga vergisi oranları kapsamı altında olan kira kontratı damga vergisi oranları da her yılın ilk ayı içerisinde belirlenerek duyurulur. İlk ayının son günlerini yaşadığımız 2017 yılına dair damga vergisi oranları da şu şekilde uygulanmaktadır. Bulunduğumuz yıl içerisinde yılın son gününe kadar uygulanacak olan kira kontratı damga vergisi oranı binde 1,89 oranında belirlemiş ve vatandaşların bilgisine sunulmuştur.

Bahsetmiş olduğumuz kira kontratlarında uygulanan damga vergisi oranı kontrata müdahil olan bir kefilin var olması halinde söz konusu damga vergisi oranı binde 9,48 oranında uygulanacaktır.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2017

Söz konusu olan kira kontratı damga vergisi oranlarını örnek vererek açıklayacağız. Örneğin; aylık kira tutarının 1.000 TL olduğu bir eve sahipsiniz. Söz konusu evden yıllık olarak kira toplamı 12 bin TL civarında bir kira geliri elde ettiğinizi düşünelim. Şimdi bu gelir durumu ile güncel kira kontratı damga vergisi oranlarını hesaplayacak olursak şu şekilde açıklık getirebiliriz; 12.000 x 1,89 / 1.000 = 22,68 TL işte bu çıkan sonuç sizin ödemek zorunda olduğunuz kira kontratı damga vergisi bedelinizdir.

Kira Kontratı Damga Vergisi Hesaplama 2017 hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !