Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?


Adınıza tescili olan herhangi bir taşınmaz gayrimenkulü kiraya vermek yolu ile aylık ya da dönemlik olarak kira geliri elde etmeniz halinde kira gelir vergisi mükellefi olarak kabul ediliyorsunuz. Bahsedilen kira gelir vergisi, beyana dayalı bir vergi türüdür bu sebepten ötürü kira gelir beyannamesi vermeniz gerekir. Kira gelir beyannamesinin nasıl ve nereye verileceğine dair detaylar haberimizde yer alıyor…

Ülkemizde vatandaşlardan belirli durumların meydana gelmesi halinde bir takım vergiler alınmaktadır. Bu vergilerden bazıları da beyana dayalı vergilerdir. İşte bu beyana dayalı vergilerden biri de kira geliri elde etmeniz halinde ödeyeceğiniz vergidir. Kendi adınıza tescilli olan bir gayrimenkulü kiraya vermeniz halinde aylık olarak ya da dönemlik olarak bir kira geliri elde edersiniz. İşte bu kira gelirinin olmasından dolayı da kira gelir vergisi mükellefi haline gelmektesiniz.

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir?

Az önce de belirttiğimiz gibi beyana dayalı bir vergi türü olduğu için kira gelir beyannamesinde bulunmanız gerekmektedir. Bahsetmekte olduğumuz vergi mükellefler, 01 Ocak 2016 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında beyan etmeleri gereken gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 01 Mart 2017 ile 25 Mart 2017 tarihler içerisinde bahsetmiş olduğumuz kira gelir beyanında bulunmaları gerekiyor.

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz beyanname verme döneminin son günü eğer herhangi bir resmi tatil gününe denk gelir ise o tatil gününün sonundaki ilk iş günü içerisinde mesai saatleri boyunca beyanname verme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz kira gelir beyannamesini normal posta yolu ile ya da özel bir kargo firmasına vererek gönderebilir, beyannamenin vergi dairesine ulaştığı tarihte, eğer taahhütlü posta yolu ile yollarsanız da zarfın üstünde belirtilmiş olan postaya veriliş tarihi dikkate alınmaktadır.

Bu posta seçeneğinin yanı sıra ise daha önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi aracılığı ile de kira gelir beyannamenizi online ortamda yapabilir ve beyannameyi onayladığınız dakikadan itibaren söz konusu olan kira gelir beyannameniz verilmiş olarak kabul edilmektedir. Bulunduğumuz yıl içerisinde yurt dışına çıkması söz konusu olan mükellefler ise yurtdışına çıkmalarına en geç 15 gün kala kira gelir beyannamelerini üst kısımda belirttiğimiz yollardan birini tercih ederek vermek zorunda tutulmuştur.

Diğer yandan ise ölüm gibi durumların meydana gelmesi halinde, vefat eden kişinin yasal mirasçıları 4 aylık süreç içerisinde beyanname verilmelidir. Söz konusu olan kira gelir beyannamesi vefat eden kişinin bağlı olduğu vergi dairesine yapılmalıdır.

Kira Gelir Beyannamesi Nereye Verilir? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !