Kentsel Dönüşüm Şartları


Ülkemizde bir süredir uygulanmakta olan kentsel dönüşüm uygulamasını ne olduğunu, ne gibi faydalar sağladığını, kentsel dönüşüm için nasıl başvuru yapılacağını ve kentsel dönüşüm şartlarını sizler için ayrıntılı olarak araştırarak haberimizde açıkladık. Kentsel dönüşüm ile ilgili merak ettikleriniz haberimizde yer alıyor…

Ülkemizde bir süreden beri uygulanmakta olan kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan tüm alanlarda yer alan kullanım ömrünü tamamlamış, deprem gibi afetlere karşı dayanıksız ve yıpranmış hatta yapı malzemelerinin bir bölümü çürüme aşamasına girmiş olan binaları devlet tarafından vatandaşlara sunulmakta olan kentsel dönüşüm kira yardımı, kentsel dönüşüm kredisi, belediye harcı ve vergi avantajları gibi pek çok ayrıcalıklardan faydalanarak kentsel dönüşüm uygulaması kapsamında yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Şartları

Bahsetmekte olduğumuz kentsel dönüşüm uygulaması geçtiğimiz yıllar içerisinde meydana gelen deprem gibi doğal afetler neticesinde yıkılan ve çok sayıda can kaybına yol açan binalardan dolayı çıkarılan 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesine ilişkin kanun yani bilinen adı ile Kentsel Dönüşüm kanunu kapsamı altında belirli kriterler taşımayan ve belirli bir yaş sınırını aşan yapıların yeni imar yönetmelikleri ve yapı denetim kuralları çerçevesinde yıkılması sureti ile yeniden inşa edilmesi olarak tanımlanabilir.

Söz konusu olan kentsel dönüşüm uygulaması talebe bağlı olarak başlanabilen bir süreçtir. Bu sebepten ötürü yüksek risk unsuru olarak saptanan alanların haricinde kalan diğer yapılarda kentsel dönüşüm sürecinin başlatılabilmesi için mülkiyet sahibi olan kişilerin talebinin olması gerekmektedir. Söz konusu olan kentsel dönüşüm sürecinin başlatılması için uygulanması gereken adımları sıralayalım.

Kentsel dönüşüme girmesi istenen binanın içerisindeki kat maliklerinden birinin kendi mülkiyetine ait tapunun aslı, kimliği, kentsel dönüşüm talebi içeren dilekçesi ve tapu dairelerinden alınabilen bağımsız alanların listesi ile birlikte bakanlık tarafından belirlenmiş olan kentsel dönüşüm firmalarına başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvurunuzun ardından kentsel dönüşüm firmasının uzmanları binanız üzerinde bir takım incelemeler gerçekleştirir ve bu incelemenin ardından bina için deprem riski kararı verilir ise buna göre rapor tutulur ve bu rapor bakanlığın onayına gider.

Onay işleminin de ardından tapuya risklidir şerhi koyulur. Şerh yazısının birer kopyası tüm kat maliklerine iletilir ve 15 günlük itiraz süreci başlar. Eğer bu 15 günlük süre içerisinde herhangi bir itiraz olmaz ise gerekli prosedürler uygulanarak kentsel dönüşüm süreci başlar.

Kentsel Dönüşüm Şartları hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !