Kentsel Dönüşüm Nedir?


Kentsel dönüşüm nedir, Kentsel dönüşüme nasıl başvurulur, Kentsel dönüşümün faydaları nedir gibi bir çok sorunuzun cevaplarını sizler için en doğru ve ayrıntılı bir şekilde verdik.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Son zamanlarda bir çok şehirde hayata geçen kentsel dönüşüm projeleri dolayısı ile bir çok kişinin aklındaki ortak soru kentsel dönüşümün ne gibi bir şey olduğu yönündedir. Sosyal medya veya basın yoluyla sıkça karşımıza çıkan Kentsel Dönüşüm aslen yeni yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi yönüne ilişkin bir kanundur.

Kentsel Dönüşümden Kimler Faydalanır?

Kanunun adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin neresinde yer alırsanız alın (mezra, köy, kasaba, belde, ilçe, şehir) eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, miladını doldurmuş, yıkıldı yıkılacak hale gelmiş ayakta durması güç olan evinizi bu kanun ile devletin sağlamış olduğu yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç ve vergi avantajlarını kullanarak yeniden inşa edebilirsiniz.

Yakın bir geçmişe bakacak olursak Van Depremi, bizlere çarpık, denetimsiz kentleşmenin ne gibi sonuçlar doğuracağını bir kez daha göstermiş oldu. Ne yazık ki sadece Van değil, ülkemizin pek çok yönden bel kemiği görevini üstlenen İstanbul, İzmir başta olmak üzere bütün şehirlerimizde ki binalar Afet ve Depremlere karşı bir hayli dayanıksız ve çürük sayılabilecek durumda.

Doğal afetlerde kaybedilen can kaybı oranları sıralamasında ne yazık ki dünyada üçüncü sırada yer alıyoruz. Bu acı gerçeği kabullenip Kentsel Dönüşüm ile mevcut evlerimizi bir başka alana kaydırılmak gibi bir korku olmadan yeniden sağlam bir şekilde inşa edebiliriz.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvurulur?

Bir hayli eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, geçirdiği depremler dolayısıyla hasar görmüş evinizi, geçtiğimiz yıllarda yaşanan Van Depremi sonrasında yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun( Kentsel Dönüşüm Kanunu) ile birlikte daha sağlam ve modern evinizi inşa edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm, Bakanımız Sn. Erdoğan Bayraktar tarafından da belirtildiği gibi riskli olarak tespit edilen alanlar hariç diğer alanlarda vatandaşın talebi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Kentsel dönüşüm olanaklarından yararlanabilmek için bina sakinlerinden bir kişinin tapu, nüfus cüzdanı, dilekçe, tapu tarafından alınmış bağımsız bölüm listesi ile Bakanlık tarafından onaylanmış olan Kentsel Dönüşüm şirketlerine başvuruda bulunmalısınız.

Başvuru işleminin ardından başvuru yaptığınız şirket binanızda gerekli olan teknik incelemeleri yapacaktır ve binanız için Deprem Risk Raporu hazırlayacak. Bu raporun bakanlık tarafına sunulmasının ardından bakanlık tarafından onaylanınca yine bakanlık tarafından binanın Tapu kaydına Risklidir Şerhi koyar.

Söz ettiğimiz bu Şehr yazısının birer adet örneği bina içerisindeki diğer kat maliklerine gönderilmektedir. Bu durum karşısında isteyen bir kat maliki 15 gün içerisinde bakanlık tarafına Deprem Risk Raporu için itiraz dilekçesi iletebilir. Üniversite profesörlerinden oluşan İtiraz Komisyonu, kentsel dönüşüm şirketi tarafından hazırlanan risk raporunu inceler ve son kararını verir. Eğer komisyon tarafınca verilen karar binanın riskli olduğu şeklinde olur ise artık kat maliklerinden kimse Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma kararı dahi alamaz.

Üst kısımda belirttiğimiz ilk aşama ile bina resmi olarak kentsel dönüşüm kapsamına girmiş riskli bir binadır. Bu süreç ortalama 1,5 ay ile 2 ay arası sürmektedir.

Binamız Kentsel Dönüşüme Girdi Şimdi Ne Yapmalıyız?

Söz konusu binanız için hazırlanmış olan Deprem Risk Raporunun Bakanlık tarafınca onaylanması işlemi ile Riskli ilan edilen ve bu ilanın ardından kanuna göre binanın yıkılması mecburidir. Bina dahilinde dairesi olan her malik tapu üzerindeki hissesi oranında Arsa Hissedarı olurlar.

Bu işlemin hemen ardından binanızı nasıl ve kime yaptıracağınıza, hangi paylaşım şeklinde yapacağınıza (bina hakkındaki bütün kararlara) binada, arsa hisse oranına bakarak en az üçte ikilik bir çoğunluğun sağlanarak onayı ile Bina Ortak Karar Protokolünde belirleme işlemi yapılır.

Bu söz edilen bina ortak karar protokolü binada yer alan bütün maliklerin onayı olsa dahi yine de mutlaka bir hukukçu tarafından düzenlenip son halinin bir nüshasının Bakanlığa iletilmesi gerekmektedir. Bu durumun aksi bir durum meydana geldiği taktirde Bakanlık riskli olan binanızın yıkımı için sorumluluk kabul etmediğiniz ya da 2/3 lük çoğunluğu sağlayamadığınız şeklinde düşünerek 60 günlük bir süreç içinde resmi yazı ile binanızı tahliye eder ve binanızı yıkabilir. Bu noktada mağdur olmamak için bu hususa dikkat edin.

Kentsel Dönüşüme Girmiş Binamızı Nasıl Yapacağız?

Bu bağlamda binanız için Risk Raporu aldınız ve raporun bakanlık tarafından onayı ile binanız kesin olarak kentsel dönüşüm kapsamına girdi. Ayrıca binada üçte ikilik çoğunluğu da sağladınız. Yeni binanın inşası nasıl gerçekleşecek sorusu için sizleri bekleyen alternatifleri açıkladık.

Yıkım işleminden sonra yeni yapılacak olan binanın imarında mevcut kat maliklerine göre imarda fazla kat var ise ve fazladan çıkılacak olan katlar kat karşılığı için yeterli oluyorsa binanızı istediğiniz herhangi bir müteahhide kat karşılığı yapması  yönünde verebilirsiniz.

Fakat yapacağınız binanın imarında fazla kat imarı var ancak müteahhidin taleplerini karşılamıyor ise binanın inşası için eksik kalan bedeli uygun faiz oranları ile kentsel dönüşüm kredisi alabilir ve müteahhide taahhüt olarak yaptırabilirsiniz.

Yeni inşa edilecek binanızın imar planında mevcut durumun dışında kat izni yok ise düşük faiz oranları ve vadeli olan kentsel dönüşüm kredisi kullanarak yeni bina inşaatını başlatabilirsiniz.

Bu üst kısımda bahsettiğimiz üç seçenekten birini kullanarak en az üçte ikilik çoğunluk sağlanarak Bina Ortak Karar Protokolünde karara ulaşmanız ve bu Protokolü İl Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafına bir dilekçe ile birlikte bildirmeniz yeterli olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alacağız?

Devlet kentsel dönüşüm aşamasına giren vatandaşları mağdur durumda bırakmamak için, Kentsel Dönüşüm kanunu dahiline girmiş olan riskli binada mülk sahibi ve kiracıları için kredi ve kira yardımı teşvikleri gibi olanaklar sunuyor.  Binada mülk sahibi olanlar için kentsel dönüşüm kredisi ve kira yardımı nasıl olur açıklayalım;

 

Kentsel Dönüşümün Sağladığı Avantajlar:

Bütün gecekondu, kaçak binalar ve kat irtifaklı yahut iskanlı binalar da kentsel dönüşüm olanaklarından faydalanabilirler. Bir diğer yandan bina bünyesinde yaşayan bir kişinin talebi doğrultusunda deprem risk raporu alınarak Kentsel Dönüşüm kapsamına girilebilir. Bu bağlamda bina dahilinde üçte ikilik bir çoğunluk yakalandığı taktirde bina için bütün kararlar alınabilir. Miladını doldurmuş olan eski evinizin yerinde depremlere dayanıklı yeni eviniz olacak. Muhtemel yaşanabilecek bir deprem esnasında evinizde güvenle oturabileceksiniz artık deprem bir kabus olmayacak.

Geleceğiniz olan çocuklarınıza daha güvenli, daha yaşanabilir bir çevre ve ev bırakmış olacaksınız.  Yeni inşa edilen binanızda son sisten ısı yalıtımı ve ses yalıtımı olacağından dolayı ısınma ve diğer sabit giderlerinizde gözle görülür oranda düşüş olacaktır. Yaşadığınız mülkün ömrüne bir 60 yıl daha eklemiş olacaksınız. Ev sahipleri çok uygun imkanlarda kentsel dönüşüm kredisi sayesinde ikinci bir ev sahibi olabilecekler. Sadece mülk sahipleri değil kiracılarda kentsel dönüşüm kredisi sayesinde ev sahibi olabilecekler. 

Riskli Bina Tespit Dilekçesi Örneği İçin Tıklayın

Kentsel Dönüşüm Nedir? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !