Kentsel Dönüşüm Nasıl Başvurulur


Son zamanlarda sık sık gündeme gelen ve ülkemizin pek çok noktasında büyük bir hızla devam eden kentsel dönüşüm uygulaması hakkında pek çok kişi bilgi sahibi olmadığı için bu kentsel dönüşüm uygulaması ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırarak kentsel dönüşüme nasıl başvurulacağını haberimizde açıkladık…

Son yılar içerisinde adından sıkça söz ettiğimiz kentsel dönüşüm uygulaması oldukça önemli bir konudur. Son 20 – 30 yıllık süreç içerisinde meydana gelen büyük ölçekli şiddetli depremler neticesinde büyük can kayıpları yaşanası ile birlikte artık ekonomik ömrünü tamamlamış deforme olmuş ve deprem gibi afetlere karşı dayanıksız olan binaların son imar yönetmeliğine uygun olarak baştan inşa edilmesi kentsel dönüşüm uygulamasıdır diye tanımlayabiliriz.

Kentsel Dönüşüm Nasıl Başvurulur

Kentsel dönüşüm uygulamasının başlatılması oldukça meşakkatli ve uğraş gerektiren bir süreçtir. Diğer yandan ise kentsel dönüşüme giren bir mülkiyetin yıkılarak yeniden inşa edilmesine kadar olan süreç içerisinde hak sahiplerinin mağdur olmamaları açısından devlet tarafından kira yardımı ve evlerini yeniden inşa ettirmeleri noktasında kentsel dönüşüm kredileri gibi imkânlar sunulmaktadır. Diğer yandan ise kentsel dönüşüme dâhil olan hak sahipleri vergi ve harçlardan muaf tutulmaktadır.

Kentsel Dönüşüme Nasıl Başvuru Yapılır?

Üst kısımda kısaca tanımladığımız kentsel dönüşüm uygulamasından yararlanarak binanızın yenilenmesi için gerekli olan başvuru aşamasını ayrıntılı olarak açıklıyoruz. İlk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış olan yapı denetim firmalarına başvuruda bulunarak binanınız için deprem risk raporu almanız gerekiyor. Belirttiğimiz gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca onaylanmış ve belirlenmiş olan yapı denetim firmalarının dışında herhangi bir yapı denetim şirketinden alınan deprem risk raporu geçersiz sayılacaktır.

20 yaşını dolduran ve betonarme demirlerinde ciddi oranlarda paslanma, çatlama, rutubet ve nem gibi etmenlerin görüldüğü diğer yandan ise binanın orta kat kısımlarında yer alan taşıyıcı kolon ve kirişlerin üzerinde çatlama gibi hususlar görülüyor ise bu bina deprem risk raporu alabilir ve kentsel dönüşüm uygulaması kapsamına girebilir.

Yapı denetim firmasının hazırladığı deprem risk raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulur ve gerekli incelemelerin ardından onay verilir. Ardından ise binada bulunan kat maliklerine deprem riskli yapının kentsel dönüşüme girdiğine dair tebligat gönderilmektedir. Bu tebligatın ardından kat malikleri 15 gün içerisinde kentsel dönüşüme itirazda bulunabilir. İtiraz incelenir ve geri çevrilirse hiçbir şekilde kimse itiraz edemez ve tapuya deprem risklidir şerhi koyulur. Ardından ise kentsel dönüşüm süreci başlatılır.

Kentsel Dönüşüm Nasıl Başvurulur hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !