Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar


Ülkemizde bir süreden beri uygulanmakta olan kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında kullanım ömrünü doldurmuş ve deprem gibi afetlere karşı dayanıksız olan binalar kentsel dönüşüm kapsamına giriyor. Kentsel dönüşüm ile binanızı yeniden inşa ettirmeniz halinde bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile düşük faiz oranlarındaki kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…

Bir süredir ülkemizde aktif olarak geniş çaplı bir şekilde uygulanmakta olan kentsel dönüşlüm uygulamaları vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yapı denetim kuruluşları aracılığı ile alınan risk raporu bulunan binalar için kentsel dönüşüm süreci başladığında, devletin sunduğu kentsel dönüşüm kredisi olanağından faydalanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kullanım ömrünü doldurmuş, yaşanılamayacak hale gelmiş ve depren gibi doğal afetlere karşı dayanıksız olan yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca anlaşmaya varılmış ve onay alınmış bir takım bankalar üzerinden kentsel dönüşüm sürecinde kentsel dönüşüm kredisi kullanarak yapınızı yeniden inşa ettirebilirsiniz.

Söz konusu olan kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara konu ile ilgili başvuruda bulunmanız halinde, en düşük faizli konut kredisinden de düşük bir faiz oranı ile kentsel dönüşüm kredisi kullanabilme hakkına sahipsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış ve anlaşmaya varılmış olan bir takım bankalar aracılığıyla düşük oranlardaki kentsel dönüşüm kredisi kullanabilmek için ilgili bina hakkında deprem risk raporu almış olmanız gerekmektedir.

Kullanım ömrünü doldurmuş, yaşanılamayacak bir hale gelmiş ve depren gibi doğal afetlere karşı dayanıksız bir durumda olan yapılar için bir dilekçe ile başvuru yapmanız durumunda kentsel dönüşüm süreninin başlaması için ilk aşamayı uygulamış olursunuz. Devlet tarafından uygulanmakta olan faiz destekli kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmek amacı ile yapmış olduğunuz başvurunun ardından ilgili bakanlık tarafınca yetkilendirilmiş olan yapı denetim kuruluşları tarafından binanızda gerçekleştirilecek olan yapı denetimiz sonucunda söz konusu bina için yapı risk raporunun verilmesi gerekir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz evraklar ile birlikte bir de dilekçe hazırlayarak konu ile ilgili başvuruda bulunabilirsiniz. Kentsel dönüşüm sürecinin başlaması halinde bakanlık ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile düşük faiz oranları ile 120 aya kadar olan vade seçenekleri ile kentsel dönüşüm kredisi kullanılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !