Kentsel Dönüşüm Kanunu


Son yıllar içerisinde yaygın olarak görmeye ve duymaya başladığımız kentsel dönüşüm ile alakalı pek çok kişi net bir bilgiye sahip değildir. Bu sebepten ötürü kentsel dönüşüm ile alakalı pek çok konuyu ve kentsel dönüşüm kanununu haberimizin içerisinde sizler ile paylaştık. Kentsel Dönüşüm Kanunu ile alakalı olan tüm ayrıntılar haberimizde…

Ülkemizin yerleşkesinin altından büyük çaplı bir fay hattının geçmesinden ötürü geçmişten günümüze kadar olan süreç içerisinde pek çok deprem afeti ile karşılaştık ve bu depremler neticesinde gerçekten çok sayıda can kaybımız oldu. Sizlerde takdir edersiniz ki doğal afetlerin ne zaman meydana geleceğini bilemiyoruz.

Kentsel Dönüşüm Kanunu

Bu sebepten ötürü deprem afeti ile yeniden karşı karşıya geldiğimiz zaman yine çok sayıda insanın hayatını kaybetmemesi için önemler almaya başladık. Bu önlemlerden biri ise kullanım ömrü dolan, yıpranmış, deformasyon ile karşı karşıya olan dayanıksız ve deprem afetlerinin meydana gelmesi halinde ayakta kalamayacak kadar kötü durumda olan binaların kontrollü bir şekilde yıkılması sureti ile yeniden imar yönetmeliklerine ve yapı denetim kurallarına uygun bir şekilde inşa edilmesine yönelik adımlar atılıyor.

Üst kısımda da belirttiğimiz gibi kullanım ömrünü doldurmuş olan yıpranmış ve dayanıksız olan binaların kontrollü bir şekilde yıkılarak imar yönetmelikleri ve yapı denetim hususları çerçevesinde binanın yeniden inşa edilmesine kentsel dönüşüm uygulaması denmektedir. Eski, ekonomik ömrünü doldurmuş, dayanıksız ve deprem riskli binalarınızı 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkındaki Kanun yani bilinen adıyla Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında isteğiniz doğrultusunda yenileme gibi bir hakka sahipsiniz.

Kentsel dönüşüm imkânlarından faydalanmak için ilk olarak bina içerisinde mülkiyet sahibi olan birinin mülkiyetinin tapusunun aslı, kimliği, kentsel dönüşüme dair dilekçesi ve tapu dairesi aracılığı ile tedarik edebileceği bağımsız bölüm listesini alarak ilgili bakanlık tarafınca tasdik edilmiş olan bir kentsel dönüşüm yapı şirketine başvuru yapmanız gereklidir. Başvurunuzun ardından evraklarınız incelenir ve kentsel dönüşüm yapı firması bünyesinde görev yapan bir uzman binanızı denetlemek üzere görevlendirilir.

Bu uzman binanız üzerinde teknik incelemelerde bulunur ve bu incelemelerin ardından risk unsuru taşıyan durumlar kayıt altına alınarak incelemelerin neticesinde dayanıksız ve riskli olarak kabul edilen yapılar için deprem risk raporu verilir. Verilen bu risklidir raporunun ardından bakanlığın onayı alınır ve ardından binanın tapu kaydına risklidir şehri koyulur. Ardından ise gerekli prosedürler devreye girerek kentsel dönüşüm çalışmaları başlamış olur.

Kentsel Dönüşüm Kanunu için Tıklayın

Kentsel Dönüşüm Kanunu hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !