Kat Mülkiyeti Kanunu 2017


Emlak ve inşaat sektörü ile ilgili olan kişileri yakından ilgilendiren bir konu olan kat mülkiyeti kanunu, 2017 yılı içerisinde uygulanacak olan hükümleri ve değişiklikler haberimizde yer almaktadır. Kanun kapsamında uygulanan değişikliklerin son hali de haberimizde yer alıyor. 2017’de uygulanacak olan kat mülkiyeti kanununun tam metni haberimizin alt kısmında yer almaktadır.

Pek çok kişinin daha önce duyduğu ancak hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olmadığı bir konu olan kat mülkiyeti kanunu hakkında merak ettiğiniz tüm temel hususları haberimizde açıklayacağız. 2017 yılı içerisinde geçerli olacak Kat Mülkiyeti Kanunu hakkında bilmeniz gereken hususları ve Kat Mülkiyeti Kanununun tam metnini haberimizde sizler için hazırladık. Söz konusu olan kat mülkiyeti, imar yönetmelikleri ve kat mülkiyeti kanunu gereğince, inşa süreci tamamlanmış olan taşınmaz mülkiyetler üzerinde kurulmaktadır. Ancak kat mülkiyetinin kurulması için sağlanması gereken bir takım koşullar bulunmaktadır.

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017

İnşa süreci tamamlanmış bir yapının, bağımsız bölümlerinden ayrı ayrı olmak üzere başlı başına kullanıma uygun ve elverişli olanların üstünde, ilgili mülkiyetin sahibi ya da ortak sahipleri tarafınca bağımsız mülkiyet yani kat mülkiyeti kurulabilmektedir. Kat mülkiyetinin kurulabilmesi için ilgili inşaatın yapı ruhsatı, mimari projesi ve belediyeye sunulan projesine göre eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. İnşaat çalışması tamamlandığında projeye uygun bir şekilde olması halinde kat mülkiyetinin kurulmasına izin verilir.

Diğer yandan ise kat mülkiyeti, ana mülkiyetin bağımsız bölümlerinden her bir kısmının konum ve büyüklüklerine göre hesap edilen değerleri ile paralel şekilde orantılı olarak ilgili proje üzerinde ayrılan arsa payının ortak mülkiyet esaslarına göre açık bir şekilde gösterilmesi kaydı ile kat mülkiyeti kurulmasına müsaade edilmektedir.

Söz konusu olan kat mülkiyeti kanunu içerisinde yer alan maddeler, inşaat çalışmalarının nasıl olup olmayacağından, kat mülkiyeti ile kat irtifakının nasıl kurulacağına hatta ilgili kat maliklerinin görev ve sorumluluklarına kadar olan pek çok hususu ayrıntıları ile birlikte açık bir şekilde belirtmektedir. Örneğin ilgili kat maliklerinin görev ve sorumlulukları, uymaları gereken kurallar kat mülkiyeti kanununun 18. 19. 20. 21. 22. ve 23. maddelerinde açık bir şekilde açıklanmıştır.

Kat Mülkiyeti İçin Gerekli Belgeler

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017 için Tıklayın

Kat Mülkiyeti Kanunu 2017 hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !