Kat İrtifakı Tapusunu Kat Mülkiyetine Çevirme


Kendi imkânlarınız ile inşa ettiğiniz yapıya dair kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş yapmanız gerekmektedir. Bunun için ilgili inşaat çalışmalarının eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Aksi halde kat mülkiyeti tapusu verilmemektedir. Ancak kat irtifakından kat mülkiyetine geçmek için bir takım şartları sağlamanız gerekiyor. Ayrıntılar haberimizde…

Ülkemizde uygulanan kat mülkiyeti kanununa göre kat mülkiyeti, ilgili kanunun hükümleri kapsamında yer alan hükümlere göre inşaat çalışmalarının tamamlanmış olduğu mülkiyetin, daire, mağaza, ofis, kat, dükkân depo ve mahzen gibi bir takım bölümlerin ayrı ayrı şekilde kullanım halinin elverişli olması, söz konusu olan mülkiyetin sahibi ya da paydaş ortakları tarafınca kat mülkiyeti kanununda yer alan hususlara uygun olarak bağımsız mülkiyet ve kullanım hakkı kurmalarına izin verir nitelikteki bir belgedir.

Kat İrtifakı Tapusunu Kat Mülkiyetine Çevirme

Bu konuya bir başka yönden açıklama yapmak gerekirse, söz konusu olan mülkiyetin sahibinin, sahip olduğu mülkün bağımsız kısımları üzerinde kurmuş olduğu mülkiyet ve kullanım hakkı olarak ta kısaca ifade edilebilir.

Kat İrtifak Tapusu Nasıl Kat Mülkiyetine Çevrilir

Az önce üst kısımda da bahsettiğimiz kat mülkiyeti tapusunun herhangi bir engelle karşılaşmadan kolayca temin edilebilmesi için öncelikle söz konusu olan mülkiyete dair inşaat çalışmalarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte iskân belgesinin de ilgili belediye birimlerine başvuru yapılmak sureti ile alınması gerekir. Az önce değindiğimiz işlemlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmiş olması halinde ilgili yapılar için kat mülkiyeti tapusu alınabilir ve herhangi bir zorlukla karşılaşılmaz.

Bu hususların yanı sıra, henüz yapım aşaması sürmekte olan ya da mülkiyetin inşaat çalışmalarına başlanmamış olması halinde, söz ettiğimiz hususların yerine getirilmesinin ardından temin edilecek olan kat mülkiyetine esas olmak üzere, söz konusu mülkiyetin yapılmış olduğu arsanın üstünde ortak paydaş olan malikler tarafınca bir kısım kanun ve yasalar doğrultusunda arsa tapusu verilebiliyor.

Kat Mülkiyeti İçin Gerekli Olan Belgeler

Kat mülkiyeti alabilmek için önce bir takım şartları sağlamanız gerekir, bu şartları sağlamanızın ardından bir kısım evrakları temin etmeniz gerekmektedir.

Kat İrtifakı Tapusunu Kat Mülkiyetine Çevirme hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !