Kat İrtifakı Tapusu Nedir?


Son zamanlarda tarafımıza sık sık yöneltilen sorulardan biri olan kat irtifakının ne olduğu, kat irtifakı tapusunun ne olduğu gibi sorular neticesinde bu gibi sorularınız için netlik kazandırmak amacı ile bir takım araştırmalarda bulunarak kat irtifakının ve kat irtifakı tapusunun ne olduğunu haberimizde açıkladık…

Pek çok kişinin bir şekilde duyduğu ancak hakkında ne yazık ki pekte bilgi sahibi olmadığı bir konu olan Kat İrtifakı Tapusu aslında dikkat edilmesi gereken ve insanların mağduriyet durumuna girmesine sebep olabilecek türden bir konudur. Söz konusu olan kat irtifakının tanımını yapmak gerekirse, bir bina inşaatına başlanacak ise ya da inşa edilmeye başlanmış ve inşaat çalışmalarının başlamış olduğu arsanın üstünde inşa edilen bina içerisinde yer alan konutların tapusu yerine geçebilecek hisseler şeklindeki arsa tapusudur şeklinde açıklayabiliriz.

Kat İrtifakı Tapusu Nedir?

Konuyu daha açık bir şekilde izah edebilmek için şu şekilde açıklayalım. Bahsedilmekte olan kat irtifakı tapusu, inşaat çalışmalarına henüz başlanmamış olan ya da inşaat çalışmaları başlamış ancak halen devam etmekte olan bir daire için, binanın inşaat çalışmalarını gerçekleştirmekte olan müteahhit ile gerçekleştirdiğiniz bir uzlaşma ve anlaşma ya da dairenin tamamlanması ile dairenin satışının gerçekleştirilmesine dair bir tür teminat niteliğine sahip tapudur. Söz konusu olan kat irtifakı tapusu inşaat çalışmalarını yürütmekte olan müteahhit tarafınca tapu müdürlüğü aracılığı ile alınmaktadır.

Söz konusu olan kat irtifakı tapusu kendisi ile birlikte alıcı ile satıcı taraf için bir takım sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Bu sözü edilen sorumluluk ve yükümlülüklerin ne olduğunu soracak olursanız hemen açıklayalım. İnşaat çalışmaları devam etmekte olan binanın özellikleri, metrekaresi, mimari tasarımı ve teknik özellikleri gibi pek çok hususun alıcı ile anlaşıldığı biçimde uygulamaya geçirileceğini müteahhit taahhüt etmiş sayılmaktadır.

Alıcı tarafın sorumluluklarına da değinmek gerekirse, satın alınan dairenin inşaat çalışmalarının sona ermesi halinde ödemek ile sorumlu olduğu dairenin satış bedelini müteahhit ile anlaşıldığı gibi peşin olarak ya da belirli vadeler şeklinde ödemeyi müteahhide taahhüt etmiş olarak kabul edilmektedir. İnşaat çalışmalarının tamamlanması ve gerekli tüm denetimlerin belediye birimlerince yapılmasının ardından, bina yapı planına uygun bir şekilde tamamlanmış ise iskân belgesinin yani kat mülkiyetinin alınmasına izin verilir. Kat irtifakı halinde olarak satılmakta olan daireleri satın almanız ilerleyen zamanlar içerisinde size sorun yaratabilir. İnşaat halinde satın alacaksanız da güvenilir müteahhit firmaları tercih edin.

Kat İrtifakı Tapusu Nedir? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !