Kat İrtifakı Nedir?


Kat irtifakı nedir? Kat irtifakı nasıl alınır? Kat irtifakından kat mülkiyetine nasıl geçilir? Kat irtifakı için hangi şartlar aranıyor? Kat irtifakı için istenen belgeler neler? Kat irtifakı olan daire kredi ile alınır mı? Kat irtifakı bulunan daire almanın sakıncaları nedir? gibi pek çok sorunuza en net ve doğru bir şekilde cevaplar hazırladık.

Kat İrtifakı Nedir?

Pek çok kişinin ev alma aşamalarında karşılaştığı ve karşılaşacağı kat irtifakı, pek çoğumuzun kafasında kocaman bir soru işaretidir. Pek çok kişi kat irtifakının ne olduğunu, kat irtifakının nasıl alındığını, kat irtifakından kat mülkiyetine nasıl geçildiğini, kat irtifakı için hangi şartların arandığını, kat irtifakı için istenen belgeleri, kat irtifakı olan ev kredi ile alınırmı ya da kat irtifakı olan eve kredi çıkar mı, kat irtifakı olan evin avantajları, kat irtifakı olan evin dezavantajları ya da kat irtifakı olan ev almanın sakıncaları nedir gibi pek çok soru var insanların kafasında. işte bu sorulara cevap verebilmek için kat irtifakına dair bütün ayrıntılar açıkladık. Söz konusu kat irtifakı, inşaat yapılacak ya da yapımına devam edilen arsa üzerinde sizin almak istediğiniz bağımsız konutun hissesine düşen arsa tapusu anlamına geliyor diyebiliriz. Bir diğer açıdan bakacak olursak, kat irtifakı tapusu, inşasına henüz başlanmamış olan ya da inşa hali devam eden ev için, inşaatı yapan müteahhit ile evi satın alan şahıs arasında yapılan karşılıklı bir anlaşma ve teminat niteliğidir kat irtifakı tapusu ve söz konusu işlem tapu dairesinde gerçekleşir.

Söz konusu kat irtifakı tapusu her iki tarafında birbirileri üzerinde sorumluluk olması durumunu doğurur. Bu kat irtifakı belgesi ile binayı inşa eden müteahhit binanın özellikleri, metrekaresi, modeli ve benzeri maddeler hakkında taahhüt vermiş olur, bunun yanı sıra evi satın alan şahısta gelecek zaman dilimi içerisinde gerçekleştireceği ödemeler konusunda kat irtifakı ile teminat vermiş olur yani söz vermiş sayılır. (1)

Kat İrtifakı Nedir?

Bahsi geçmekte olan kat irtifakı, bir arsanın maliki ya da pay ortakları lehine arsa payına bağlı bir şekilde kurulur. Söz konusu olan arsa payı asıl konumuz olan kat irtifakından ayrı bir şekilde devredilemez ve miras yolu ile de bir başkasına geçmez ve son olarak başka bir hak yoluyla da kısıtlanamaz. Bahsettiğimiz arsa payı (kat irtifakı) devredildiği taktirde bu duruma bağlı olarak kat irtifakı da otomatik olarak devredilmiş olur. (2)

Bahsi mevzuu olan kat irtifakı resmi senet ile ve tapu siciline tescil ile meydana gelir. Bu bahsedilen resmi senet tapu sicil müdürlüğü tarafınca gözden geçirilerek düzenlenir ve kat irtifakına mesken olan arsanın tamamı tek bir şahsa ait ise resmi senet düzenlenmeye gerek duyulmayıp istem belgesi düzenlenir.

Kat İrtifakı Nasıl Alınır?

Kat irtifakı'nın nasıl alınacağına genel olarak bakarak açıklamak gerekirse öncelikle söz konusu müteahhit firma kat irtifakı için herhangi bir arsa üzerinde bina yapımına başlamak için proje çizmek ve hazırlamak durumundadır. Bu bahsedilen kat irtifakının alıması için hazırlanan projede dairelerin her tür özelliğinden, otopark, sığınak, evlerin metrekareleri gibi pek çok detaylar belirtilir.

Kat irtifakı almak için söz konusu proje çizildikten sonra bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunarak inşaat için izin almalıdır. İnşaat izni alındıktan hemen sonra müteahhit söz konusu arsayı dairelere ayırarak kat irtifakı tapusunu çıkarttırır. Söz konusu kat irtifakı tapusunda her dairenin tam olarak konumu, numarası, kime ait olduğu gibi bilgiler açık bir şekilde belirtilir. (3)

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilir?

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçmek için bu bahsettiğimiz tapularda belirsizliğini koruyan ise binanın inşa edilip edilmediği ya da proje doğrultusunda yapılıp yapılmadığı gibi maddelerdir. Binayı yapmakla yükümlü olan müteahhit firma, henüz kat irtifakında olan binayı belediyeye onaylattığı şekilde inşa ettikten sonra belediye tarafından yönlendirilen yetkili kişiler gelerek kat irtifakından kat mülkiyetine geçecek olan binada incelemelerde bulunur.

Kat irtifakı için yapılan incelemelerin sonunda eğer bina onaylanan projeye uygun bir biçimde yapılmış ise bina için mevcut olan kat irtifakı durumundan çıkılarak yapı kullanım izni ya da hepimizin bildiği adı ile iskan verilir. Kat irtifakı durumundan çıkılarak iskan onayı alındıktan sonra müteahhit firma bağlı olunan tapu dairesine giderek kat irtifakı tapularını kat mülkiyetine çevirmelidir. Kat mülkiyetli tapu ile kat irtifakı şeklindeki tapu arasındaki temel fark, inşa edilen binanın onaylı projeye uygun olacak şekilde inşa edilip edilmediğini göstermesidir.(4)

Kat İrtifakı İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Kat İrtifakı İçin İstenen Belgeler Neler?

Kat İrtifakı Olan Daire Kredi ile Alınır mı?

Sadece kat irtifakı bulunan daire kredi çekilerek alınır mı, kat irtifakına kredi çıkarmı sorusu pek çoğunuzun kafasında büyük bir soru olmakta ve bunun cevabını sizler için araştırdık. Bahsedilen kat irtifakı olan yapılar kredi için uygunluk sağlıyor. Ancak bu noktada bir takım bankalar kat irtifakı haline kredi desteği sağlar iken, bazı bankalar da kat irtifakı duruma temkinli yaklaşıp kredi vermeyebiliyor. Bunun yanı sıra kat irtifakı olmayan yapılar için de krediye uygun görülmeme durumu söz konusu ve bu kat irtifakı olan evlere hiçbir banka konut kredisi vermemektedir.

Kat İrtifakı Olan Daire Almanın Sakıncaları Nedir?

Söz konusu kat irtifakı olan yapı ve daireler resmi olarak hala inşaat halinde gözüken ve iskan belgesi yerine halen kat irtifakı yani inşaat halinde görünen dairelerdir. Bu sebepten ötürü bu söz konusu kat irtifakı bulunan yapılarda gerçekleşen satışlarda dairenin değil arsa hissesinin satışı yapılmış oluyor.

Bu bağlamda kat irtifakı olan daire satın almış olanlar asıl olarak arsa payını satın almış bulunuyorlar. Bu durum sonucunda alıcı olan şahsa verilen tapu kat irtifakı tapusudur yani diğer adı ile arsa tapusudur. Bu kat irtifakı şeklindeki konutların satış işleminde bir kısım bankalar konut kredisi vermiyor. Diğer yandan ise kat irtifakı bulunan bir binada ev almanız halinde, elektrik ve su gibi bir takım abonelikler mülk aboneliği şeklinde değil şantiye aboneliği şeklinde veriliyor. Bu sebeplerden ötürü bahsetmekte olduğumuz kat irtifakı olan konutların alımı konusunu biz sakıncalı buluyor ve kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Kat irtifakında olan dairelerdeki elektrik su doğalgaz gibi aboneliklerinin yapılamamasının sebebi kat irtifakıdır. kat irtifakından dolayı bireysel abonelik alınamaması halinde komşular araasında sorunlar yaşanabilir. bunun yanı sıra kat irtifakı bulunan bir eve deprem sigortası da yapılmaz. Kat irtifakının inşaatın yönetmeliklere uygun olarak bitmediğini işaret etmesinden dolayı sigorta şirketleri kat irtifakı olan eve sigorta yapmaz. sadece deprem sigortası da değil, kat irtifakı olmayan eve genel afet sigortası da yapılmaz. (5)

Ayrıca kat irtifakı olan evin belediye tarafından yıkılma riski vardır. Devlet ve yerel yönetimler kat irtifakı durumuna karşı temkinli yaklaşıyor. kat irtifakı durumu inşaatın olması gerektiği şekilde tamamlanmadığını gösterir. Bu yüzden kat irtifakı olan binalar ya da kat irtifakı bulunan müstakil evler belediye tarafınca riskli yapı olarak görülür.

Kat İrtifakı Nedir? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !