Kanal İstanbul Güzergahı


Kanal İstanbul çevresindeki şehrin nüfusu Erdoğan'ın talimatıyla 500 bine çekildi. Karadeniz ve Marmara'yı bağlayacak projede, yüksek binalar yer almayacak.. Kanal İstanbul'un ilk görselleri yayınlandı...

Kanal İstanbul Hakkında Herşey:

Yakın bir geçmişte tüm Türkiye’yi hatta tüm dünyayı sallayan proje Kanal İstanbul ve Güzergahı hakkında söylentiler başlamıştı. Şimdi ise bu projenin genel hatları ortaya çıkıyor. Gelişen Türkiye’nin en ihtişamlı projesi Kanal İstanbul Güzergahı hakkında genel detaylar ve görselleri sizler için derledik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir toplantıda netleştirilen proje kapsamında, söz konusu Kanal İstanbul Güzergahı çevresinde yeni kurulacak olan kentte doğal su kaynakları ve yeşil alanların varlığını koruması yönünde karar çıktı. Gün yüzüne çıkacak olan yeni şehirde nüfus yoğunluğu 1.2 milyon dolaylarından 500 bin gibi bir orana düşürülmesi yönünde karar alındı.

Bu muhteşem Kanal İstanbul projesinin hemen yanı başında etrafında şekillenecek olan kentteki nüfusun daha az oranlara indirgenmesi talimatını bizatihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Kanal İstanbul projesinin her iki tarafında eşit ölçütlerde yani 250’şer binlik bir nüfus dağılışı hedefleniyor. Bu kanal projesinde doğal hayatın korunması ön planda tutuluyor. Bundan ötürü hayvanların olağan normal yaşantılarını devam ettirebilmeleri için kanalın üstüne kurulacak olan köprülerde dahi doğal bitki örtüsünün korunması amaçlanıyor.

Kanal İstanbul Hakkında Herşey

Kanal İstanbul’un Güzergahı:

Kanal İstanbul projesinde daha önceden Silivri, Ortaköy, İnceğiz, Gökçeli, Çanakça, Dağyenice olarak tespiti yapılan proje arazisinden, Karacaköy, Evcik Barajından Karadeniz’e bağlanan kısımda istimlak edilecek arazilerin çokluğu nedeni ile vazgeçildi. Kanal İstanbul için yeni güzergah , planlamalar doğrultusunda Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ile Marmara Denizini birbiri ile buluşturacak. Kirliliği ile bilinen Küçükçekmece gölü kanal projesine dahil olacak ve Sazlıdere barajı ise devre dışı bırakılacaktır.

Kanal İstanbul projesi alt kısımdan kesik V harfi şeklinde hayata geçirilecek. Alt kısmının genişliği 100 metreye, V harfinin iki ucu arasında kalan mesafe 520 metreye kadar ulaşabilecek. Söz konusu projede ki kanalın derinliği ise 25 metre civarında olacaktır. Projenin güzergahı Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve son olarak Küçükçekmece’nin bir kısmını içeren bir bölge üzerinde ilerliyor.

Kanal İstanbul Hakkında Herşey

Kanal İstanbul İçinde Arkeolojik Parklar:

Bu dev Kanal İstanbul projesi kapsamı içindeki açık alan noktaları teker teker belirtildi. Bununla beraber ormanlık alanlar, dereler ve dere yataklarının olabildiğince korunması yönünde hedefler mevcut. Bu söz konusu açık alanlar bio-çeşitliliği, açık hava tesislerini, aktif ve pasif rekreasyon alanlarını, küçük ölçütte gıda üretimini ve bir çok çeşit ağacın bulunacağı bitki örtüsü yer alacak. Bu çalışmaların yanı sıra Arkeolojik parklar oluşturulması için çalışmalar yapılacak ve bunun yanı sıra hayvanat bahçesi de açık alanların bir parçası olarak ormanlık bölgenin yanı başında hayata geçirilecek.

Bilindiği gibi İstanbul gibi mega kentlerde dikey yükselen binalar artık şehirler için bir sorun teşkil etmeye başlamış durumda. Bu noktada ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “yüksek bina olmasın” şeklinde verilen talimat ile bölge dahilinde bina yüksekliği sınırı 6 kat olarak belirlendi. Yüksek binalar Kanal İstanbul'un güzergahının daha uzağında olan kısımlara inşa edilecek. Dev proje Kanal İstanbul, büyük ebatlardaki gemilerin geçişine olanak tanıyacak şekilde inşa edilecek.

Bir diğer noktadan bakılacak olursa, kentsel tasarım planının yeni düzenlenen nüfusa göre tamamlanmasının hemen ardından imar planları aşamasına geçilmesi planlanıyor. Bu sözünü ettiğimiz alanda da süreci İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve belediyenin iştirakleri sonucu kurulan BİMTAŞ yönetecek.

Kanal İstanbul Güzergahı 'nda En Yüksek Bina 6 Katlı:

kanal istanbul güzergahı

Dev proje Kanal İstanbul'un  hemen etrafına kurulacak şehrin kendine has özgün bir silueti olacak. Bu anlamda yapılacak olan yapılaşmalar villa tipi konutlardan başlayıp en yükseği 6 katlı olmak üzere apartman dairelerinin yer alacağı projede kademeli bir yapılaşma söz konusu olacak.

Kanal İstanbul projesi kapsamında Kat Adedi Analizinde şu tarz bilgiler verildi;

“En yüksek inşat alanları kanal projesi çevresinden uzakta tutulmuş ve yerleşim sınırındaki açık alanlarında ötesinde tutulmuş, bu sayede iskan alanının kanal manzarası olabildiğince en üst seviyelere çıkarılmış. Kanal projesinin doğu kenarı boyunca, kuzey ve güney doğrultusunda merkezi ve büyük iş alanına karşılık gelen, doğrusal ve doğal bir doku görülmektedir. Bina yükseklikleri doğrultusu, en yüksek yapılar  metro istasyonlarının çevresinde gruplanacak şekilde toplu taşıma hattı doğrultusundadır.”

Kanal İstanbul Sayesinde Boğaz Trafiğine Artık Son:

Dev proje Kanal İstanbul ile birlikte iki adet yarımada ve bir tane de ada meydana gelecek. Proje sayesinde boğaz trafiği sorununun da artık son bulması bekleniyor. Kanal projesi dahilinde gün boyunca yaklaşık 150 ila 160 geminin geçmesi beklentiler arasında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan Kanal İstanbul proje dosyasında ulaşım alanları ise şu şekilde tasrif edildi;

“ Çoklu model yaklaşımı ile birlikte sıkışık ve yoğun trafik sorununa yol açmadan iş merkezleri, endüstriyel alanlar ve ofis alanlarına en kolay ve zahmetsiz ulaşım imkanını sunmayı hedefliyor. Yerleşim noktasında verimliliği ve altyapıyı destekleyen, taşıt yolu ve farklı toplu taşıma yollarının da daimi olarak akışını sağlayacak olan köprüler kanal istanbul boyunca kullanılacak. Geniş kesişim noktaları ve hızlı tren hat durakları beyaz daire ile gösterilirken, yerel metro ve tramvay durakları da kalın bir çizgi ile işaretlenmiştir. Bu noktalar stratejik anlamda merkezi iş alanlarına ve de geniş iskan alanlarına bağlanmış ve diğer ulaşım seçeneklerine de bağlantısı sağlanmış.”

Kanal İstanbul Hakkında Herşey

Üç Mahalleye Talih Kuşu Kondu:

Söz konusu dev proje Kanal İstanbul’un en önemli istimlak ve kamulaştırma çalışması olan Küöükçekmece gölü ile Sazlıdere barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinde yer alan Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahalleleri kapsamında gerçekleşecek. Tamamı ruhsatsız ve imarsız olan evlerden meydana gelen üç mahalle kanala cephe olarak bakacak. Ev ve arazi fiyatları daha şimdiden üçe dörde katlanmış durumda. Arazi fiyatlarının artması bakanlığın Rezerv Alanı önlemi sayesinde bir nebze olsun durgunlaştı. Tespit edilecek kamulaştırma bedeli karşılığında araziler Rezerv Alanı olarak dahil edilecek.

Kanal İstanbul Projesi İçin Dünya Devleri Bir Arada:

Ülkeminiz ihtişamlı projesi olan kanal projesi, İstanbul’un büyükçe bir bölümünü keserek ada haline getirecek Kanal İstanbul projesi için ilerleyen aylarda ihale dönemi başlayacak. Projenin yapım maliyetinin toplam 10 milyon doları bulacağı proje, parça parça olarak ihaleye çıkacak. Projenin fizibilite çalışmaları ise bir süre önce tamamlandı.

Karadeniz ve Marmara Denizinin yapay bir kanal ile birbirine bağlanacağı proje ile yerli ve yabancı olmak üzere birden çok şirket ilgilenirken, Panama Kanalı’nı hayata geçiren şirket MWH Global ile Çinli Birkan şirketin daha talip olduğu belirtiliyor. Bu gelişmelerin yanı sıra önemli bir noktada olan İtalyan ve Rus menşeili firmalar ile ön görüşmeler gerçekleştirildi. Bir diğer yandan İstanbul’da ki deniz trafiğine çözüm olmak için çok büyük bir Rus firmasının kanalın inşasını üstlenmek istediği talebini ilettiği öğrenildi.

Kanal İstanbul projesi dahilinde Kanalın üzerine 6 ayrı köprü kurulacak, 4 adeti karayolu güzergahı olarak yapılacak. Proje kapsamında Kanal’ın uzunluğu 43 kilometre ve genişliği de 400 metre olacaktır. Bunların yanı sıra çalışmalar sırasında ortaya çıkan milyonlarca metreküp hafriyat, liman ve havalimanı yapımı ile kanalın kapatılması gibi diğer işlemlerde kullanılacak.

Bu yazımızda sizlere Kanal İstanbul Nereden geçecek, Kanal İstanbul Güzergahı , Kanal İstanbul ne zaman başlayacak gibi merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık. Kanal İstanbul Güzergahı başlıklı bu yazı emlakajanda.com ekibi tarafından yazılmış olup kaynak gösterilse dahi kopyalanması yasaktır. Kanal istanbul Güzergahı ile alakalı farklı sormak istediğiniz konu var ise alttaki yorum formu aracılığı ile bizlere gönderebilirsiniz.

Anahtar kelimeler : Kanal İstanbul, Kanal İstanbul Güzergahı, Kanal İstanbul Nereden Geçecek, Kanal İstanbul Ne Zaman Bitecek, Kanal İstanbul Nasıl Olacak,

Kanal İstanbul İçin 5 Alternatif Güzergah

Kanal İstanbul İçin 5 Alternatif Güzergah

Kanal İstanbul un güzergahı antik çağ mağarasıyla değişti ...

Kanal İstanbul un güzergahı antik çağ mağarasıyla değişti ...

Kanal Istanbul Güzergahı

Kanal Istanbul Güzergahı

Kanal İstanbul un güzergahını Paleolitik Çağ değiştirdi

Kanal İstanbul un güzergahını Paleolitik Çağ değiştirdi

Kanal İstanbul güzergahı iddiası fiyatları katlamıştı

Kanal İstanbul güzergahı iddiası fiyatları katlamıştı

Kanal istanbul güzergahı neresi

Kanal istanbul güzergahı neresi

Kanal İstanbul Güzergahı hakkında yorumlar

6 YORUM
 1. selman önce yazıldı

  kanal etrafindaki arazi sahipleri rayic bedelle devre disimi birakilacak ya da cozum olarak ne onerecekler??

 2. haberci önce yazıldı

  Ulaştırma Bakanı Arslan, "Kanal İstanbul için Panama Kanalı Genişletme Projesi'ni gerçekleştiren ekiple işbirliği platformu kurulacak. Platform, projenin hızlı ve güvenli ilerlemesini sağlayacak" dedi. Güzergah çalışmaları hızla sürerken, su yolunun 40 km'yi aşması planlanıyor..

 3. selimmehmet önce yazıldı

  Kanal istanbul güzergahı en çok konuşulan konulardan biri oldu nitekim kanal istanbul güzergahı ve çevresinde arazisi olanlara piyango vurdu. Yatırımcılar bu arazilerin peşine düştü konut projesi yapan firmalar kanal istanbul güzergahı üzerinde olan arsaları alabilmek için birbirleri ile yarışıyor. Bu güzergah üzerinde arazisi olanlar yaşadı.

 4. selvi önce yazıldı

  Kanal İstanbul nerede? Kanal İstanbul güzergahı belli oldu mu? Kanal İstanbul güzergahı koordinatları neler? Kanal İstanbul nerede başlayıp Bitiyor gibi sorulara verdiğiniz cevaplar için gerçekten teşekkürler

 5. ahmet önce yazıldı

  Kanal istanbul nereden geçecek konusunda bir çok harita yazıldı çizildi. Kanal istanbul silivri den geçecek deniliyordu oda yalan oldu. Kanal istanbul güzergahı artık kesin burasımı.

  hamdikliç önce yazıldı

  Kanal istanbul güzergahı artık kesinleşi deniliyor. Çılgın proje buradan geçecekmiş bu saatten sonra değişirmi bilmiyorum ama kesin güzergah bu diye söyleniyor

Bunlarda İlginizi Çekebilir !