Kaba İnşaat Maliyeti Hesaplama


Yeni bir ev inşa etmek isteyen kişilerin pek çok maliyet hesaplaması yapması gerekmektedir. Bir ev inşa ederken maliyete etkisi olan hususları ve kaba bir inşaatın ne kadar maliyetle yapılacağını haberimizde açıkladık. Söz konusu olan kaba inşaat maliyetleri ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır…

Kendi evini inşa etmek isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biri de kaba inşaatın ne kadara mal olacağıdır. Söz konusu olan kaba inşaat, kum, çakıl, çimento, kireç, demir, tuğla, kalıp ve kalıp bağlantı materyalleri gibi malzemeler kullanılarak taşıyıcı ana bağlantıları tamamlanan, dolgu duvarları tamamlanmış ancak iç sıvası yapılmamış pencereleri takılmamış tesisatları döşenmemiş olan genel ana hatları tamamlanan inşaatlara kaba inşaat denmektedir.

Kaba İnşaat Maliyeti Hesaplama

Söz konusu olan kaba inşaatların ne kadar bir maliyete inşa edileceğini hesaplama noktasında metrekare normal inşaat bedellerinin ortalamasına göre dikkate alınıyor. Metrekare normal inşaat bedelleri içerisinde kalorifer ya da klima tesisatı gibi tesisatların bedelleri hesaplamaya dâhil edilmemektedir. Bu durumun neticesinde eğer bina içerisinde kalorifer ve klima ya da asansör gibi tesisatlar bulunacak ise bu bedellerin üzerine kalorifer ve klima için yüzde 8, asansör tesisatı için ise yüzde 6 oranında eklemeler yapılmalıdır.

İnşaatın maliyet bedelleri, binanın dıştan dışa yüzölçümü il metrekare normal inşaat maliyet bedelinin çarpılması neticesinde elde edilmektedir. Söz konusu olan inşaatlar kapsamında ne gibi şeylerin hangi oranlarda kullanıldığını listeleyelim.

Bu kapsamda kaba bir inşaat maliyet hesabı yapıldığı zaman betonarme karkas bir 100 metrekarelik lüks standartlardaki bir evin maliyeti 137 bin TL civarına tekabül ederken 1. Sınıf kalitedeki normal bir betonarme karkas 100 metrekarelik evin maliyeti ise 85 bin TL civarında olacaktır.

Kaba İnşaat Maliyeti Hesaplama hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !