İşyeri Kira Sözleşmesi Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler


İşyeri kiralamalarında, aynı konut kiralamasında olduğu gibi kira sözleşmesi düzenlenmektedir. Söz konusu olan işyeri kira sözleşmesi, her iki tarafında bir takım haklarını koruma altına almaktadır. İşyeri kira sözleşmesi düzenlenirken dikkat etmeniz bir takım husus bulunmaktadır. Bu hususlara dair ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Pek çok kişinin bildiği gibi ülkemizde mülkiyet kiralamalarında, mal sahibi ve kiracı arasında, her iki tarafında bir takım haklarını yasal yönden koruma altına alan kira sözleşmesi adı verilen bir sözleşme imzalanmaktadır. Söz konusu olan kira sözleşmesi, hem kiracıyı hem de mal sahibini yasal yönden bir takım yükümlülükler altına sokmaktadır.

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söz konusu olan kira sözleşmesi, konu ile alakalı olan mülkün sahibinin, sözünü etmiş olduğumuz mülkiyetin kullanım hakkını ve bu söz konusu kullanım ile birlikte meydana gelen mülkiyet üzerinden fayda elde etme hakkını söz konusu kiralama süreci boyunca kiracıya tahsis etmesi ve bunun karşılığında kiracının da bu imkanların ve kiralanan mülkün kullanım hakkının karşılığı olarak kiralama sürecinin başında mal sahibi ile anlaşılan dönemlik kira bedelini aksatmadan ödemeyi kabul etmiş oluyor.

Bahsetmiş olduğumuz kira sözleşmesi iki ayrı alanda incelenmektedir. Bunlardan birisi konut cinsi mülkiyetlerin kiralamalarında kullanılan kira sözleşmesidir. Bir diğer kira sözleşmesi ise işyeri türü mülkiyetlerin kiralamalarında düzenlenen işyeri kira sözleşmesidir. Bu kapsamda bir işyerini kiralamak ya da sahibi olduğunuz işyerini kiraya vermek isteyen kişiler karşılıklı olarak kira bedeli ve diğer bir takım konularda uzlaşmalarının ardından kira sürecinin başında işyeri kira sözleşmesi düzenlenmelidir. Ancak söz konusu olan işyeri kira sözleşmesinin imzalanması aşamasında ve sözleşmenin genel hükümleri hakkında dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Söz konusu olan işyeri kira sözleşmesi, bahsetmiş olduğumuz sözleşme hükümlerisin kapsamında olan her iki tarafında bir takım haklarını yasal yönden koruma altına almaktadır. İşyeri kira sözleşmesini düzenlerken ve imzalarken dikkatli olmanızda fayda vardır. İşyeri kira sözleşmesini imzalamadan önce ilk olarak sözleşme kapsamında yer alan özel şartlar ve genel şartları ayrıntılı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz aksi halde yasal yönden olumsuzluklarla karşılaşmanız mümkündür.

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldururken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !