İşyeri Kira Sözleşmesi Doldurma


Ülkemizde vatandaşlar yeterli maddi imkâna sahip olamadığı için kendi işyerlerini satın alamıyor bu sebepten ötürü de işyeri kiralama yolunu tercih ediyorlar. Peki, bu işyeri kiralamalarında dikkat edilmesi gerekenler nedir? İşyeri kira sözleşmesi nasıl doldurulur? İşte tüm bu sorularınızın cevabı haberimizde yer alıyor…

Ülkemizde maddi imkânsızlıklar başta olmak üzere farklı sebeplerden ötürü insanlar hem ev sahibi hem de işyeri sahibi olamıyor. Bulunduğu yere şehre ve bölgenin işlekliğine bağlı olarak oldukça yüksek satış bedelleri ile satışa sunulan işyeri ve dükkânlar alım gücü bakımından üst seviye bir maddi varlık gerektirmektedir. Yeterli maddi imkânı olmayan kişiler işyerlerini kiralama yolunu tercih ediyor. Söz konusu olan işyeri kiralama noktasında da konut kiralamalarında olduğu gibi bir kira sözleşmesi imzalanmaktadır.

Bildiğiniz gibi konut kira sözleşmelerinde olduğu gibi işyeri kira sözleşmelerinde de bu sözleşme işyeri sahibinin ve kiracının bir takım haklarını yasal yönden koruma altına almaktadır. Bahsetmekte olduğumuz işyeri kira sözleşmesi kapsamında sözleşme duruma konu olan gayrimenkulden faydalanma hakkı ve kullanma hakkı belirli bir süreliğine kiracıya devredilmesini, sözleşmede adı geçen kiracının da bu hakların tanınması karşısında kiralama süreci boyunca ilk başta mal sahibi ile anlaşılan kira bedelini yıllık ya da dönemlik olarak aksatmadan ödeyeceğini kabul ve taahhüt etmiş olur.

Bildiğiniz gibi bu kira sözleşmeleri iki ayrı başlık halinde uygulanmaktadır. Biri konut kira sözleşmesi ve diğeri de işyeri kira sözleşmesi şeklidedir. İşyeri niteliğindeki bir mülkiyeti kiralamanız durumunda ya da kendi malınız olan bir işyerini kiraya vermek istemeniz halinde kiracı ile kiralama sürecinin başında kira bedeli ve ek olarak bazı konular hakkında anlaşmaya varmanız kurumunda kira dönemine başlamadan önce bu işyeri kira sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir.

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldurma

İşyeri Kira Sözleşmesi Doldurma hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !