İstinat Duvarında Hangi Tahkikler Yapılır


İnşaat çalışmalarının başlamasından hemen önce bir nevi önlem niteliğinde olan ve zemin kayması gibi sorunların önüne geçmesi amacı ile istinat duvarı yapılmaktadır. Söz konusu olan istinat duvarının inşa edilmesi noktasında ne gibi hususlara dikkat edilmeli ve hangi tahkiklere uyulmalıdır? Cevabı haberimizde…

Son zamanlarda inşaat çalışmalarında malzeme ve işçilik maliyetlerinin azaltılması, kullanım için ayrılan alanın artırılması ve sözü edilen yapının genel yetkinliğini artırmak amacı ile zemin kotunun alt kısmında derin ve büyük kazıklar ya da eğimli zemin kotu üzerine inşa edilmesi planlanan alanlar için doldu uygulaması yapılmalıdır. Kazı çalışması yürütülen alan kapsamında sökülme ve çökmelerin meydana gelmesinin önüne geçebilmek ve kontrollü olarak çalışmaların sürdürülebilmesi amacı ile istinat duvarı yapılmaktadır.

İstinat Duvarında Hangi Tahkikler Yapılır

Bahsedilen istinat duvarı, zemin yüzeyinde oluşabilecek ya da oluşan ani değişimleri en az hasar ile kontrol altına aralar ve zemin yüzeyinin şev açısı ile yayılmasına engel olabilmek için kullanılan bu yapılarak istinat duvarı adı verilmektedir. İstinat duvarı gibi yapılarda ilk olarak zemin etüdü sırasında yapılacak olan sondaj çalışmaları ile zemin katmanlarını ve zemin taşıma kuvveti ve zeminin baskıya olan direncinin saptanması kaydı ile projelendirilmesi oldukça önemli bir noktadır.

Üst kısımda bahsetmiş olduğumuz istinat duvarı sürekli olarak dış etmenler ile temas halinde olacaktır. Meyilli olan ya da ön tarafı yağmur ve kar suları gibi etmenlerin yayılabileceği gibi arka kısımlarında da zeminde oluşan rutubeti emecektir. Bu gibi nedenlerden ötürü istinat duvarının imal edilmesi noktasında dış etmenlere karşı dayanıklı olabilmesi amacı ile kâğıt malzemeler kullanılmalıdır.

İstinat duvarının inşası noktasında ise bir takım taşmaların ve arka kısımda yer alan toprağın uygulayacağı itme kuvvetinin aynı basınç ölçüsünde olacağından dolayı 8 – 20 m aralıklar bırakılarak delitasyon derzleri kullanılması tavsiye ediliyor. İstinat duvarının arka kısmından gelecek olan suların duvarın temel kısmına sızmadan dışarı aktarılabilmesi için duvar kalınlığı ölçüsüne göre su kanalları koyulmalıdır.

Bahsettiğimiz su kanalları duvar yüksekliğine ve arka zeminin cinsine göre uygun olacak bir aralıkta ve ön tarafa doğru olacak şekilde %2 – 3 meyil oranı ile koyulmalıdır. Bahsedilen istinat duvarı için taban ya da temeli don seviyesinin alt noktalarında sağlam zemine yerleştirerek inşa edilmelidir.

İstinat Duvarında Hangi Tahkikler Yapılır hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !