İnşaat Halinde Daire Satış Sözleşmesi Örneği


Ülkemizde henüz inşa edilmekte olan bir bina üzerinden konut almak isteyen kişiler bazı mağduriyet durumları ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu durumlardan dolayı bir tür garanti niteliği taşıyan önlemler alınmalıdır. Bu yüzden inşaat halindeki daire için satış vaadi sözleşmesi hakkındaki tüm detaylar haberimizde yer alıyor…

Ülkemizde yeni ev almak isteyenler sıfır ev noktasında genellikle henüz inşaat halinde olan ya da maket üzerinde olan ve ilerleyen dönemler içerisinde inşa edilerek teslim edilecek olan konut projelerini tercih etmektedir. Ancak bu yöntem fiyat konusunda avantaj sunmanın yanı sıra bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu risklerden bahsetmek gerekirse henüz inşaat halinde olan bir binanın içerisinde yer alan dairelerin tamamının satılması gibi durumlarda bazen müteahhitler inşaat çalışmasını tamamlamadan ortadan kaybolabiliyor.

İnşaat Halinde Daire Satış Sözleşmesi Örneği

Bu gibi durumlar ülkemizde sıklıkla meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü inşaat halinde olan bir binadan ev satın almak pek sağlıklı bir yol değildir. Ancak yine de bu yöntemi tercih etmek istiyorsanız kendinizi bir nevi garanti altına alabileceğiniz bir yoldan bahsedeceğiz. Müteahhit ile aranızda bir satış vaadi sözleşmesi düzenlemeniz sizin açınızdan olumlu olacaktır.

Satıcı ile alıcı arasında uzlaşmaya varılan satış bedeli karşılığında mülkiyetin satışının gerçekleştirilmesi ve alıcı olan tarafında bu taşınmazı satın alacağını ve satış bedelini ödeyeceğini belirten bir sözleşme şeklinde tanımlamak mümkün olacaktır. Bu gibi sözleşmelerin düzenlenmesi genellikle noter eşliğinde olmaktadır. Bu söz konusu olan satış vaadi sözleşmesi de noter eşliğinde düzenlenerek imzalanmalıdır. Aksi halde resmi yönden bir geçerliliğe sahip değillerdir.

Türk Medeni Kanunu 706 – taşınmaz gayrimenkullerin devrini amaçlayan sözleşmelerin geçerli olması resmi bir şekilde düzenlenmesi durumuna bağlıdır.

Söz konusu olan satış vaadi sözleşmesi diğer satış sözleşmeleri ile karıştırılmamalıdır. Bahsetmiş olduğumuz bu satış vaadi sözleşmesi satıcı tarafından alıcıya satış vaadi sunan, ilerleyen dönemler içerisinde gerçekleştirilecek olan satış akdinin taahhüdü şeklinde nitelendirilen bir ön akit olarak açıklanabilir. Ancak dışarda hazırlanmak sureti ile noter huzurunda imzalanmış olan satış vaadi sözleşmeleri de geçersiz olarak kabul edilmektedir.

Bu satış vaadi sözleşmesi kapsamında inşaat sırasında konut için kullanılacak olan malzemeler de açık bir şekilde belirtilebiliyor. Bu sayede evin inşa edilmesi noktasında sizin de tercihleriniz etkili olabiliyor. Son olarak ise söz konusu olan satış vaadi sözleşmesinin bir örneği alt kısımda yer almaktadır.

 

İnşaat Halinde Daire Satış Sözleşmesi Örneği için Tıklayın

İnşaat Halinde Daire Satış Sözleşmesi Örneği hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !