Ev Taşıma İzni Hakkında Tüm Detaylar


Hepimiz ev taşıma işleminin ne kadar yorucu zor ve uzun bir süreç olduğunu iyi biliyoruz. Ancak ev taşımak sanıldığı kadar kolay değil. Evi bulup eşyaları taşımakla bitmiyor bunun yanı sıra evin elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu abonelik işlemleri de mecburen hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmalıdır. Devamı haberimizde…

Şu an oturmakta olduğunuz evi bir takım nedenlerden dolayı değiştiriyor olabilirsiniz. Yeni bir ev satın almış ya da işyerinize daha yakın bir yerden ev kiralamış olmanı halinde sizi bekleyen oldukça yorucu bir süreç vardır. Bu yorucu ve hareketli süreç için yaklaşık bir ya da iki hafta kadar vakit ayırmanız gerekmektedir. Ancak çalışırken bu durum pek te kolay değil. Yeni bir eve taşınma süreci hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse şu şekilde ifade edebiliriz.

Ev Taşıma İzni Hakkında Tüm Detaylar

Taşınmaya karar verdiğiniz evi satın almak ya da kiralamakla bu süreç sınırlı kalmıyor. Eve taşınmadan önce evin elektrik aboneliği, su aboneliği ve doğalgaz aboneliği gibi bir takım abonelik işlemlerinin yapılması gerekmektedir ancak bu abonelik işlemleri biraz vakit alan işlemlerdir. Diğer yandan ise bu işlemleri hafta içi mesai saatleri içerisinde yapmanız gerekmektedir. Tabi çalıştığınız süreç içerisinde bu işlemleri hafta içi gerçekleştirmeniz bir hayli zor görünüyor.

Yeni bir ev satın almanız halinde ya da kiralamanız halinde, eve taşınma aşamasından tutun da eve yerleşmeye ve bu işlerin arasında kalan o küçük ayrıntılara kadar oldukça insanı yoran ve uğraş gerektiren durumlardır. Ancak bu işlemler ne yazık ki hafta sonu yapılamayan ve mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmesi gereken resmi işlemleri de içerisinde barındırmaktadır.

Söz konusu olan taşınma sürecine dair bir yapılacaklar listesi çıkarmak gerekirse şu şekilde ifade edebiliriz. İlk olarak eski evdeki eşyaların toparlanıp paketlenmesi, ardından ise mevcut oturulan evde olan elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinin naklini yeni taşınılacak olan evin üzerine aldırılması, eşyaların taşınması, taşındıktan sonra da yerleşme gibi sıralayabiliriz. Oldukça yorucu bir işlem olduğu şimdiden belli oluyor.

Bu taşınma işlemleri için en iyisi işyerinden belirli bir süreliğine izin almak en mantıklı yoldur. Aslen bakıldığı zaman İş Hukuku kapsamında taşınma izni ya da ev taşıma izni gibi izinler yoktur. Ancak 4857 sayılı İş Kanunu 55/j maddesine göre ücretli ya da isteğe göre ücretsiz izin kullanmak gibi bir hak çalışanlar için tanınmıştır.

Ev Taşıma İzni Hakkında Tüm Detaylar hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !