Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yeni ev satın almak isteyen kişiler, satın alacakları evlere karar vermelerine karşın hala bir çekimserlik içerisindedirler bu çekimserlikte haklılardır. Yeni bir ev satın alacaksanız mağdur olmamak için bir takım hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. İşte bu dikkat etmeniz gereken noktalar ve araştırmanız gereken hususları sizler için açıkladık.

Emlak sektörüne dair pek çok dikkat edilmesi gereken konu vardır. Ev almak konusunda bir niyetiniz var ve hangi evi satın alacağınızı buldunuz. Fakat evi satın alma sürecine dair bir kısım çekinceleriniz bulunabilir. Bu durum aslında gayet normaldir. Çünkü ev satın alma sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalar ve risk unsurları vardır. Bir evi satın almadan önce söz konusu ev hakkında mutlaka ayrıntılı olarak araştırma yapınız. Araştırmaların yanı sıra bu konuda uzman bir kişiye konu hakkında danışmanız da faydalı olacaktır.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak ayrıntılarına bakmanız gereken nokta tapu sicil müdürlüğü, bağlı olduğu belediye ve yapı henüz inşaat halinde ise yüklenici firma ile ilgili bir takım hususlar ve evi satın almadan önce araştırmanız gereken konular bulunmaktadır. İlk adımda satın almaya karar verdiğiniz evin bağlı olduğu tapu müdürlüğüne giderek söz konusu daireye ait tapu kütüğünde olan kayıtları ayrıntılı olarak incelemelisiniz. Söz konusu olan incelemede dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır.

Üst kısımda belirttiğimiz hususların yanı sıra satın almaya karar verdiğiniz konutun bağlı olduğu belediyenin imar müdürlüğüne giderek söz konusu olan dairenin kayıtlarını incelemenizde fayda vardır. Konutun ruhsatının bulunup bulunmadığı, konutun belediye tarafınca onaylanıp onaylanmadığı, söz konusu konutun geçmiş dönemlere dair bir vergi borcunun olup olmadığı, konutun güncel emlak beyanname değeri ile iskân belgesinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Satın almak istediğiniz konut inşa halinde ise yüklenici firma hakkında detaylı bir araştırma yapınız. İlgili yüklenici firmanın geçmiş deneyimleri, sektördeki dürüst ve nitelikli duruşunun olup olmadığı ve ekonomik bağlamda yeterli olup olmadığı gibi bir takım hususları araştırmanız sizin için faydalı olacaktır.

Gayrimenkul satış sözleşmesi imzalama aşamasında söz konusu olan sözleşme içerisinde yer alan maddeleri ayrıntılı olarak okuyun ya da konunun uzmanı olan bir kişiye göstererek fikrini alınız. Söz konusu konutun tapusu, imar durumu, projesi, ruhsatı ve iskân belgesi gibi önemli noktaları mutlaka inceleyiniz.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !