Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Konut alırken nelere dikkat edilmeli? Ev alırken zararlı çıkmamak için dikkat etmeniz gerekenler? En iyi gayrimenkul yatırımı için dikkat edilmesi gerekenler neler? Bütün bu sorularınız için detaylı bir şekilde merak ettiklerinizi açıkladık.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Öncelikle belirtilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Ev alırken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar var. Konut satın almak insanların yaşamının en önemli ciddi kararlarından biri olduğunu, söz konusu konutun yasal çerçeveler içinde olduğunun, ekonomik, sosyal kültürel, teknik bürokratik ve psikolojik olarak pek çok aşaması ve boyutu olduğunu belirtmek gerekir. Bu sebepten ötürü ev almadan ya da bir ev projesine (konut projesine) girmeden önce iyi ve ciddi bir araştırma yapılması hatta bu konu üzerinde uzmanlaşmış kişilerden görüş alınması sizlerin faydasına olacaktır.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar noktasında sıkı bir araştırmanın sonucunda dikkatli olmanız gereken hususları ayrı ayrı belirttik. Bu söz konusu hususların başında yer alan tapu sicil müdürlüğü, belediye ve yüklenici ile ilgili bazı konular, ev satın almada ya da bir konut projesinden ev almak konusunda öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Alırken Resmi Araştırmalar Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak satın almak istediğiniz konutun ya da konut projesinde yer alan evin bağlı olduğu Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek, söz konusu taşınmaz mülke ait tapu kütüğünde bulunan kayıtları incelemelisiniz. Bu bahsi geçen incelemede dikkat etmeniz gerekenler;

Ev alınırken dikkat edilecek hususlardan bir diğeri ise satın alacağınız konutun ya da konut projesinin bulunduğu bölgede bağlı olduğu belediyeye giderek, belediyenin ilgili imar müdürlüğü tarafından satın almayı düşündüğünüz meskenin mevcut olan kayıtlarını incelemeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu bahsi geçen incelemede dikkat edeceğiniz hususlar;

Ev Alırken Müteahhidi Araştırın:

Ev alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise almayı düşündüğünüz konut ya da konut projesini satışa çıkaran inşaat şirketinin deneyimli, dürüst, nitelikli ve ekonomik bağlamda güçlü olduğu konusunda emin olmaktır. Bu araştırma ve değerlendirmede;

Yapı İle İlgili Temel Araştırmalar Yapın:

Bir diğer nokta ise söz konusu konut ya da konut projesinin sözleşmesi, teknik şartnamesi, ödeme seçenekleri ve resmi evrakları dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Alacağınız Ev Depreme Dayanıklı mı?

Almayı düşündüğünüz evin deprem yönetmeliği gibi hususlara uygunluğu da kesinlikle araştırılması gereken konular arasında yer almaktadır. Ülkemiz genelinde Kasım 1999 yılından sonra ruhsatı alınmakta olan evlerin tamamı, bahsettiğimiz deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde inşa edilmiştir ve inşa edilmek zorundadır. Yine de bu konuda tavizler ya da ruhsatsız yapılaşmalar olabiliyor. Bu konu üzerinden mağdur olmamak için almak istediğiniz konutun bağlı bulunduğu belediye aracılığı ile bu konuyu araştırıp gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Alacağım Evin Gerçek Fiyatını Nasıl Anlarım?

Bu konuda konuşmak gerekirse, almak istediğiniz evin, net bir şekilde olmasa bile yakın rakamlar arasında değerini öğrenebilmek için söz konusu evin sizden talep edilen fiyatını, aynı bölge içerisinde aynı niteliklere sahip diğer konutların fiyatları ile karşılaştırabilirsiniz. Bu durumda kira beledi de önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu evin amortisman süresini, sizden talep edilen satış fiyatını kira bedeli ile bölerek hesaplayabilirsiniz ancak yine de en sağlıklı ve net sonuca ulaşabilmek için bir uzmana danışmanız daha iyi olur.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !