Emlakçıdan Ev Alınır mı?


Ev sahibi olmak isteyen pek çok kişinin kafasında önemli bir soru işareti olma özelliğini taşıyan emlakçıdan ev alınır mı sorusu için bir kısım araştırmalar yaptık ve bu soruya ışık tuttuk.

Emlakçıdan Ev Alınır mı?

Ev sahibi olmak isteyen pek çok kişinin kafasında önemli bir soru işareti olma özelliğini taşıyan ev alırken nelere dikkat etmeliyim sorusu için bir kısım araştırmalar yaptık ve bu soruya ışık tuttuk.

Emlakçılardan tabi ki ev alınır ya da kiralanır. Ancak alım ya da kiralama işlemi gerçekleştireceğiniz emlakçılara kesinlikle çok dikkat etmelisiniz. İlgili işlemleri gerçekleştireceğiniz emlakçı tanıdığınız biri olsa dahi bürosu olmayan vergi levhası ve kaydı bulunmayan, çay ocağı gibi yerlerde ellerinde çanta ile emlakçılık yapanlara, mahalle ve sokaklarda ellerinde çanta ile emlakçılık yapan kişilere, bürosu bulunduğu halde emlakçılık odası tarafından verilmiş olan ilgili bir takım dokümanların duvarında asılı olmayan emlakçılara kesinlikle itimat edilmemelidir.

Bunların yanı sıra yine, bürosunun duvarında vergi levhası bulunmayanlara ve esnaf sanatkarlar odasının sicil tasdiknamesi bulunmayan emlakçılara, halk eğitim müdürlüğü ve emlakçılar odası tarafınca verilmekte olan emlak danışmanlık sertifikası görülmediği bir kısım emlakçılara itimat edilmemelidir ve bu saydığımız maddeleri bulundurmayan emlakçıların ofisine gidilip kesinlikle pazarlık yapılmamalı, kaparo ve emlakçılık komisyonu verilmemelidir. Bu gibi durumlarla karşılaşmanız halinde mağdur olma ihtimaliniz vardır.

Emlakçıdan Ev Alınır mı?

Emlakçı Nedir?

Ticari ve yasal bir takım prosedürlere göre şahıs ve kurumlara emlak kiralama ve satma gibi konularda aracılık hizmeti yapmak, danışmanlık hizmeti sunmak ve ilgili konu ile alakalı tapu ve kadastro, belediye, noter ve vergi dairelerinde ki resmi bir kısım işlemlerin takip edilmesi gibi bilgi ve beceriye sahip olan nitelik sahibi kişiye emlakçı denmektedir.

Vakit konusunda sıkıntı yaşayan ve bu konularla ilgili pekte bilgi sahibi olmayan kişiler taşınmaz mülkiyetlerinin satış ve kiralama süreçleri ve işlemlerini emlakçılar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bir emlakçı ile işbirliği yapıldığında ya da emlakçıdan hizmet alındığında, satılık ya da kiralık mekan gezmeleri ya da yer göstermeleri gibi işlemlerden emlakçılar sorumludur ve bu gibi hizmetlerin karşılığı olarak hiçbir ücret talebinde bulunmamaktadırlar.

Emlakçıların Görevleri Ne?

Bütün emlakçıların görevleri arasında, bölgesel alan araştırma ve çalışması yapmak, müşteri aralığını arz ve talep yönünden değerlendirip buna göre hareket etmek, bünyesinde mevcut olarak bulunan emlak kayıtlarını cinsi türü bölgesi ve fiyatı yönü ile bir liste haline getirmek, mülkiyetleri müşteriye pazarlayabilmek için bir strateji belirlemek, yazılı bir şekilde pazarlama teklifleri hazırlamak, tanıtım ve promosyon alanlarında çalışmalar yapmak, ilan olarak yayınlanacak mülkiyetleri belirlemek, alıcı ya da kiracıya kişilerin tercihleri doğrultusunda seçenekler yöneltmek, satıcı olan kişi ile kiraya veren kişiler için pazarlama yetki sözleşmesi düzenlemek ve kiracı ile alıcı için tellaliye sözleşmesi düzenlemek gibi bir takım yükümlülükleri bulunmaktadır.

Alım satım ya da kiralama durumlarında meskenin beğenilmesi halinde, mülk sahibine kısa süre içerisinde ulaşılamaması durumunda emlakçıya kaparo verilerek mülkü rezerve etmiş oluyorsunuz.

Emlakçıdan Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Emlakçıdan ev alınırmı sorusunun cevabı niteliğinde olan bu başlıkta ki bilgiler büyük önem arz etmektedir. Ev arayışı içinde olan pek çok kişinin kapısını çaldığı emlakçılardan müşteriler ya da mülk sahiplerinin özelliklerine kadar olan pek çok detaylar ev alım satımı konusunda bazı can sıkıcı durumlar yaratabiliyor. Emlakçıları ev gösterme hizmeti için para talep ederler mi, kaparo verilecek olan emlakçının güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır, yasal olarak emlakçıların komisyon ücretleri ne kadar ya da bir ev kiralarken ya da alırken nelere dikkat edilmeli gibi pek çok sorunuzun cevabını sizler için araştırdık.

Eğer bir emlakçı aracılığı ile ev alım satım ya da kiralama işlemi gerçekleştirecekseniz, ev gezdirme ve mekan gösterme ya da benzeri bir işlem için herhangi bir ücret talep edilmez, edildiği takdirde de kesinlikle ödemeyiniz. İlgili emlak şirketleri ya da ofisleri, iki şekilde hizmet karşılığı bedel talep edebiliyorlar.

Birinci seçenek, kiralama işlemlerinde kira kontratı imza işlemi gerçekleştirdikten sonra, bir yıllık kira bedelinin yüzde 10luk kısmı KDV hariç olarak ya da yine bir yıllık kira bedelinin yüzde 12’lik kısmı KDV dahil olacak şekilde talep edilir.

İkinci seçenekte ise, satılık mülklerde tapu alım satım işlemi gerçekleştikten hemen sonra alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 KDV hariç ya da yüzde 3 KDV dahil şeklinde hizmet bedeli talep edilmektedir. Bu hizmet bedelinin dışında Ekspertizlik ya da benzeri hizmetler karşılığı bedel için herhangi bir yazılı tarife bulunmamaktadır bu tür hizmetler karşılıklı uzlaşma sonucu belirlenir.

Kiralama ya da alım satım işlemlerinde gösterilen meskenin beğenilmesi halinde gerekli işlemler için mülk sahibine kısa süre içinde ulaşılamaması durumunda emlakçıya kaparo bırakılarak mesken rezerve edilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta ise emlakçının işinde profesyonel, ciddi, vergi dairesine, ticaret odasında ya da esnaflar odasına kaydının bulunması gerekmektedir. Bu hususta müşteriler kayıtlı olduğuna dair belgeleri görmek isteyebilir ve görmelidir bu konuda emin olmalıdır.

Kiralama durumu karşısında her türlü mutabakata varıldıktan sonra ilgili kira sözleşmesine ek olarak evin nasıl bir durumda teslim alındığını ve nasıl teslim olacağının belirtilmesi gerekir. Kiralanan mülkiyetin çok bakımlı kusursuz ya da aşırı derecede deforme olmuş olması halinde, mülkün teslim anında önemli görülen alanların fotoğraf çekilerek ispat bulundurulması ve imzalanacak kontrata ek olarak eklenmesi önemli bir husustur. En önemli noktalardan biri ise bütün taraflar kefil dahil olmak üzere, kesinlikle imza atım anında birbirlerinin imza attıklarına şahitlik etmeleridir.

Şüphe duyulan durumlarda ise para alış verişinden önce, kiracı taraf mülk sahibinden ilgili gayrimenkulün tapusunun fotokopisini sözleşmeye eklemesini talep edebilir. Söz konusu kiracı yabancı uyruklu ise, kesinlikle kanuni oturma izninin, kimlik ve pasaport fotokopilerinin alınması ve kira sözleşmesine eklenmesi gerekmektedir ve zorunludur.

Alım satım durumlarında ise alıcı ve satıcı olan taraflar, tapu müdürlüklerine nakit para ile gelmekten, para alışverişi, para sayımı ve para devir işlemleri gibi hususları tapu dairesinde yapmaktan kesinlikle kaçınmalıdırlar. Bu gibi yollar yerine bankalar vasıtası ile bloke çek ya da özel anlaşmalar gibi farklı alternatif yolları tercih etmelidirler.

Kredi destekli satış işlemleri bittikten sonra bankanın ipotek işlemlerine başlanabilir ve bu işlem en az 2 ila 3 saat arasında gerçekleşir. Pek çok mülk sahibi haklı olarak parasının tamamını eline almadan tapu devir işlemini gerçekleştirmek istemiyor. Bu gibi durumlarda çözüm yolu ise, protokole bağlı bir teminat senedi ya da çekin, alıcı kişi tarafından geçici süre içerisinde mal sahibine sunması, her iki tarafında yararına olacak ve satış ile ipotek işlemlerinin mümkün olduğunca hızlı sürede gerçekleşip bu işlemlerin aynı gün içerisinde son bulması adına bir çözüm olacaktır. bu gibi işlemlerin kusursuz şekilde işlemesi sonucu emlakçıdan ev almanın herhangi bri sıkıntı yaratmadığını görmüş oluyoruz.

Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

Ev Satarken Emlakçı Ne Kadar Komisyon Alır;

Satın almak istediğiniz mülkiyetin fiyatı 250.000 TL diye düşünelim. Emlakçılar satış bedelinin yüzde 2’si şeklinde komisyon alırlar.

250 / 100 = 2,5

2,5 x 2 = 5.000 TL     işte size emlakçı komisyonu formülü

Ev Kiralarken Emlakçı Ne Kadar Komisyon Alır;

Kiracılardan tek sefere mahsus olmak üzere bir komisyon alınır. Bu komisyon 1 yıllık kira bedelinin yüzde 10’u ve KDV’dir.

Örnekleyecek olursak aylık 1000 TL kira ödüyorsunuz. O halde yıllık 12.000 TL toplam kira ödemiş olursunuz. Bu durumda ise ödeyeceğiniz komisyon bedeli 1200 TL olmaktadır.

 

Emlakçı Satış Sözleşmesi Örneği İçin Tıklayın

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Örneği İçin Tıklayın

Bu yazımızda sizler için Emlakçıdan Ev Alınır mı konusuna ışık tutmaya çalıştık. Hergün binlerce insanın sorduğu bu soruyu dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Sizde Emlakçı vasıtasıyla ev almak istiyor ve aklınızda acaba Emlakçıdan Ev Alınır mı sorusu dönüyorsa bütün sorularınızın cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. Ayrıca Emlakçıdan Ev Alınır mı konusu ile alakalı aklınıza takılan farklı bir soru var ise alta yorum olarak yazabilirsiniz. Sitemizde yayınlanan bütün haberler emlak ajanda ekibi tarafından yazılmış olup, kaynak belirtilse bile kopyalanması yasaktır.

Emlakçıdan Ev Alınır mı? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !