Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?


Emlak sektöründe önemli bir yere sahip olan emlakçılar alım – satım ve kiralama gibi işlemler için müşterilerinden verdiği hizmetin karşılığı olarak bir emlakçı komisyonu talep etmektedir. Söz konusu olan emlakçı komisyonu kiralama durumunda ve alım – satım durumunda farklılıklar göstermektedir. Bahsetmiş olduğumuz emlakçı komisyonu kimden alınır diye soruyorsanız yanıtı haberimizde yer alıyor.

Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında emlak sektöründe önemli bir yere sahip olan emlakçılar, mülkiyet alım – satım ve kiralama işlemleri gibi işlemlerde aracılık görevini üstlenmektedir. Bu kapsamda emlakçıların verdiği hizmetler karşılığında yasal düzenlemeler kapsamında bir emlakçı komisyon bedeli talep edilir.

Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?

Bahsetmiş olduğumuz emlakçı komisyon ödemesi alım- satım işlemi ya da kiralama işleminin gerçekleşmesinin ardı sıra alınmaktadır. Emlakçı komisyonunun ne gibi durumlarda talep edildiğini ve hangi oranlarda alındığını merak ediyorsanız konuyu sizler için açıklayalım.

Söz konusu olan konuya açıklık getirmek gerekirse şu şekilde örneklendirebiliriz. Bir ev satın almak yönünde karar verdiniz. İnternet aracılığı ile ya da sokaklarda yürürken bir şekilde satılık ev ilanına rastlamanız halinde ilanda yer alan numarayı aradığınız takdirde genellikle emlakçılar ile muhatap oluyorsunuz. İlgili emlakçı ile söz konusu eve giderek emlakçı size evi tanıtıyor ya da özelliklerini anlatıyor.

Eğer evi satın almak yönünde bir karar verirseniz söz konusu evin satış bedeli konusunda bir pazarlık yapıyor ve ardından ilgili evin tapu devir işlemlerini yapıyorsunuz. Söz konusu olan emlakçılar sizin yerinize ve mal sahibinin yerine söz konusu olan tapu devir işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan evrakları temin ediyor.

Ardından tapu dairesinden alınan randevu günü ve saati geldikten sonra tapu dairesine giderek tapu devir işlemleri başlatılıyor. Tapu devir işleminin tamamlanması için gerekli olan tapu harç bedeli yatırılıyor. Söz konusu tapu devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından evin devri sizin üzerinize geçmiş olur. Bu bahsetmiş olduğumuz tapu devir işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumunda emlakçı rol oynadığı için sizlere vermiş olduğu hizmetin karşılığında bir emlakçı komisyonu istemeye hak kazanıyor.

Söz konusu olan emlakçılar alım ve satım işlemlerinden alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere ilgili mülkün satış bedeli üzerinden yüzde 3 + KDV şeklinde bir emlakçı komisyonu talep etmektedir. Bu durumun yanı sıra kiralama durumunda ise kira sözleşmesini imzalama aşamasında yalnızca kiracıdan ilgili kira bedelinin bir yıllık toplamı üzerinden yüzde 12 + KDV şeklinde tek seferliğine bir emlakçı komisyonu almaktadır.

Emlakçı Komisyonu Kimden Alır? hakkında yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir !